Haber Detayı
31 Ocak 2019 - Perşembe 19:44
 
“Sebepler ortadan kaldırılmalı”
Yaşam Haberi
“Sebepler ortadan kaldırılmalı”

Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden olan Gaziantep, kadına yönelik şiddet ve cinayet olayları ile sık sık anılıyor. KAMER Vakfı Gaziantep Şube Başkanı Burcu Yıldıran, kadına yönelik şiddet olaylarına ilişkin gazetemize açıklamalarda bulundu. Yıldıran, “Kadına yönelik şiddet, cinayetler birer toplumsal sorundur. Toplumun tüm kesimleri toplumsal cinsiyet konusunda farkında ve duyarlı olduğu zaman sorunun çözümü mümkün olacaktır” diye konuştu.

KAMER Vakfı Gaziantep Şube Başkanı Burcu Yıldıran, kadına yönelik şiddet ve cinayet olaylarına ilişkin gazetemize açıklamalarda bulundu. Yıldıran, kadına yönelik şiddet olaylarının önlenmesi konusuna değinerek, “Türkiye’ de KAMER ve onlarca kadın kurumu yıllardır kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda durmadan çalışıyoruz. Ama kadına yönelik şiddet, cinayetler birer toplumsal sorundur. Toplumun tüm kesimleri toplumsal cinsiyet konusunda farkında ve duyarlı olduğu zaman sorunun çözümü mümkün olacaktır. En önemli çalışma “ zihniyet değişikliği “ sağlamak olmalı. Medeni kanun, TCK, 2006/17 sayılı Genelge, 6284 sayılı yeni şiddet yasası, neredeyse bunların hepsi aynı hükümet tarafından kadın hareketinin katkısı ile sağlanan olumlu gelişmelerdi. Burada sorun bu yasaların uygulanmasında kararlı bir siyasi irade eksikliği. Kadına yönelik şiddet konusunda diğer mesele konu hakkında deneyimli kadın örgütlerinin görüşlerinin alınması olmalıdır.”

“ÇALIŞMALAR YETERSİZ”

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda yapılması gereken çalışmaları aktaran Yıldıran, “Biz bağımsız kadın örgütleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının bu alanda uzmanlaşmış kadın örgütlerinin bilgi ve deneyimlerini hem de uluslararası sözleşmelere uyma zorunluluğundan dolayı da dikkate alması gerektiğini düşünüyoruz. Devletin koruması altındaki kadınların, kendisini korumakla görevli polis memuru ile birlikte öldürüldüğünü görmek yapılan çalışmaların yeterliliği konusunda çok açık bir bilgi veriyor.”

“SIĞINMA EVLERİ YETERLİ DEĞİL”

Gaziantep'te bulunan kadın sığınma evlerinin yeterli olmadığını kaydeden Yıldıran, “6360 sayılı kanun ve Türkiye’de AB uyum süreci kapsamında çıkan 5393 sayılı Belediye Kanunu’na göre nüfusu 100.000’in üstünde olan yerleşimlerdeki belediyeler, kadın ve çocuklar için sığınma evi açmak zorundadır Bu kanuna göre Gaziantep de bulunan Kadın sığınma evleri yeterli değil.”

“SEBEPLER ORTADAN KALKMADIKÇA SONUÇ DEĞİŞMEYECEK”

Çocuklara yönelik istismar olaylarının önlenmesi için yapılacak çalışmaları anlatan Yıldıran, “Masum bir bebeği bir tacizciye dönüştüren süreci her birimiz el birliği ile hazırlıyoruz, besliyoruz. Cinsiyet ayrımcılığını yeniden üreten, şiddeti körükleyen nedenleri ortadan kaldırmak için işe çocuklardan başlamaktan başka şansımız yok. Yıllardır yaptığımız çalışmalar, kadına karşı şiddet gibi konularla mücadelede iki temel hat olduğunu gösterdi. Birisi sonuçla, diğeri nedenle uğraşmak. Kız çocuk olarak ayrımcılık ve şiddete maruz kalarak büyütülmüş, edilgen olmayı kabullenmiş, şiddettin dayanılmaz olduğu noktada kurtulmak için çaba harcayan kadınlar ve oğlan çocuk olarak sürekli üstün olduğuna inandırılan, kontrol etmeye, ezmeye, dünyanın sadece kendisine ait olduğuna inanan erkekler… İşte bunlar sonuç. Elbette ki sonuç ile uğraşacağız. Zaten genellikle bunu yapıyoruz. Tüm kurumlar, kuruluşlar eğer bir şey yapmaya niyetimiz varsa kadınları şiddetten korumaya, kurtulma çabalarına destek olmaya çalışıyoruz. Ama sebepler ortadan kalkmadıkça sonuç hiç değişmeyecek” diye konuştu.

(Y.ANKAY)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı