Haber Detayı
02 Şubat 2018 - Cuma 11:21
 
“Savaş ortamı, tekstili vurdu”
Tekstilde ciddi sorunlar var
Ekonomi Haberi
“Savaş ortamı, tekstili vurdu”

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi desteğiyle TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Güney Bölge Şubesi tarafından Tekstil Çalıştayı’nda konuşan Kimya Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ali Uğurlu, Tekstil sektörünün bölge açısından önemine dikkat çekti. Uğurlu, “Gaziantep için önemli bir sanayi dalıdır, özellikle Suriye ve Irak’taki iç savaş ortamı bu potansiyelin gerektiği gibi değerlendirilmesinde engellemektedir” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi desteğiyle TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Güney Bölge Şubesi tarafından Tekstil Çalıştayı düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Toplantı Salonunda düzenlenen Çalıştaya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken, Kimya Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ali Uğurlu, Kimya Mühendisleri Odası Güney Bölge Şubesi Başkanı Cennet Çelik ve davetliler katıldı. Programda konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken, “Gaziantep Sanayi Bölgesi 5 aşamadan oluşuyor bunun yarısından fazlası tekstil sektörüyle ilgili. Organize Sanayi Bölgesinde yıl içerisinde Endüstri 4.0 ile ilgili bilgilendirmeler yapıyoruz. Hem sanayicinin hem de mühendislerin bilgilendirmesi için dünyada bu konuda yetkili kim varsa getirmeye çalışıyoruz. Kimya ve kimyayla ilgili işlerin tamamında neyi tasarruf etmeye kalkarsak hastanelerin ve çevrenin işi artıyor. Bence kimya ile hastanelerin birlikte çalışması gerekiyor. Sağlığın işi artıkça da çıkan hadiseler toplumsal yara haline geliyor. Burada bir de atık meselesi var. Atık konusunda bizim çok büyük uğraşlar içinde olmamız gerekiyor. bu işle ilgili çıkan yasalar maalesef ekonomik ve bazı sebeplerden dolayı uygulanmıyor. Uygulanmayınca da biz yerel yöneticiler atıklarla çok ciddi sorunlarla baş başa kalıyoruz.”

“ANKARA’DA ALINAN KARARLARIN ANADOLU’YA ULAŞMASI UZUN SÜRÜYOR”

“Avrupa’nın tüm şehirlerinde sanayi ve üniversiteler birlikte çalışıyor. Tüm sanayi sektörleri bir üniversiteye bağlantılı çalışıyor. Onun için gelişiyorlar, Almanya’nın üniversite sayısı 2 bin 90, öğrenci sayısı 2,5 milyon. Bizim üniversite sayımız 180, öğrenci sayımız 1,5 milyon. Mesele sayıdan başka bir şey bunu da kendimizde bakmamız lazım. Sektöre göre üniversiteleri branş haline getirmek, hem sektöre hem de üniversiteyi geliştiriyor. Onun için Gaziantep Organize Sanayisinin en önemli kollarından birisi olan tekstil konusunda düzenlenen çalıştayın sonuçları raporlar halinde verilirse bizde sanayicilerimizle paylaşırız. Gelecekte yapılacak alt yapı çalışmaları bu raporlara göre yapılır. Bin tane fabrikanın atığının tek bir yere gelmesi zamanında düşünülmemiş. Bunların tekrar düzenlenmesi büyük bir maliyet, ayrı ayrı yapılsa daha farklı olabilirdi. İşin içine üniversiteler, bilim adamları daha önceden dahil olursa iyi olur. Ankara’da alınan kararların Anadolu’ya ulaşması uzun sürüyor. Ama yerelde alınan kararla daha çabuk uygulanıyor. Yerelde alınan kararlarla bu hadiselerin daha çabuk hayata geçirebileceğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“BÖLGEDE YAŞANILAN SIKINTILARIN FARKINDAYIZ”

Tekstil Sektörünün önemine değinen Kimya Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ali Uğurlu, “Tekstil sektörü bölge için öncelikle Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana ve Şanlıurfa için önemli bir sektör. Son yıllarda bu kadar büyük bir potansiyele sahip olan sektörün özellikle bölgede yaşanılan sıkıntıları farkındayız. Bizim sempozyumu bölgede düzenlememizin nedenlerinden birisi buradan çıkan sonuçların, bölgenin potansiyelini değerlendirme konusunda yeni öngörüleri oluşturabilir miyiz, yeni fikirlerle sanayiciyi, bilim insanlarını buluşturabilir miyiz?’ diye Gaziantep’te bu sempozyumu düzenledik.”

“TEKSTİL GAZİANTEP SANAYİNİN TEMELİNİ OLUŞTURUYOR”

 “Tekstil Gaziantep sanayisinin temelini oluşturmaktadır ve büyük oranda da bir ihracat potansiyeline sahiptir. Bu nedenle tekstil Gaziantep için önemli bir sanayi dalıdır ama söylediğim gibi güney komşularımızla son yıllarda yaşanılan sıkıntılar, özellikle Suriye ve Irak’taki iç savaş ortamı bu potansiyelin gerektiği gibi değerlendirilmesinde engellemektedir. Bu sektörün aşması gereken bir problemdir. Özellikle ihracat için yeni ülkelerin bulunması, yeni kaynakların ve potansiyelin oluşturulması gerekmektedir. Burada da iş hükümete düşmektedir. Bu nedenle bilimsel olarak biz sektörde bilim insanlarıyla burada böyle bir sempozyum düzenliyoruz ama esas bu potansiyelin değerlendirilmesi doğrultusunda ufku ve yolu açacak olan hükümettir. Hükümete büyük görev düşmektedir.”

“CİDDİ SORUNLAR VAR”

 “Bu son dönemlerde özellikle küresel rekabetten ötürü Türk tekstili ciddi sorunlar yaşamaktadır. 40 milyar dolar civarındaki bir ihracat rakamı söz konusudur ama bu Türkiye’deki potansiyel için yeterli bir rakam değildir. Özellikler İstanbul, Bursa, Denizli, İzmir, Gaziantep ve Adana’da yoğunlaşan sektörün potansiyeli çok daha yüksektir. Tabii bu potansiyeli farklı ülkelere taşınması gerekirken sektör kendi içerisinde küçülmeyi ve kaliteden ödün vererek üretim yapmayı seçmiştir. Bu da beraberinde sorunları da getirmiştir. Özellikle sağlık ve çevre konusunda tekstilin meydana getirdiği ciddi sorunlar vardır” dedi.

Sempozyum ardından katılımcılara plaket ve katılım belgeleri takdim edildi.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı