Haber Detayı
08 Nisan 2018 - Pazar 19:55
 
Salgın yaşanabilir…
Ağca aşı karşıtlarını uyardı:
Sağlık Haberi
Salgın yaşanabilir…

Röportaj: A.DUMAN

Gaziantep Tabipler Odası Başkanı Hamza Ağca, aşı reddi konusunun ciddi sorunlara neden olabileceğini söyledi. Ağca, “Aşı, hastalıklardan en kolay korunma yoludur ve 100 yıldan bu yana tüm dünyada aşı uygulanarak birçok hastalık ortadan kaldırılmıştır. Aşıların yapılmaması büyük salgınlara yol açabilir” dedi.

2017 yılındı 23 bin ailenin aşı reddinde bulunmasını gazetemize değerlendiren Gaziantep Tabipler Odası Başkanı Hamza Ağca, “ Son günlerde aşı karşıtlığı ile ilgili bir gelişme olduğunu gözlüyoruz. Aşı, hastalıklardan en kolay korunma yoludur ve 100 yıldan bu yana tüm dünyada aşı uygulanarak birçok hastalık ortadan kaldırılmıştır. Örneğin çiçek hastalığı, kızamık, suçiçeği gibi hastalıklar ortadan kaldırılmıştır.  Bu mikroplar varlığını sürdürüyor ancak yeni doğan çocuklar aşılandığı için hastalığa bağışık hale geldiler. Ne yazık ki son zamanlarda iki grup aile; biri sosyal olarak gelişmiş ve ekonomik olarak daha varlıklı aileler. Bunlar doğal beslenme ile sporla hastalıktan korunabileceğini düşünen aileler. Diğer grup ise inanışları nedeniyle aşıdan uzak duruyorlar. Her ikisi de yanlış yapıyorlar. Aşı, hastalıklardan en ucuz korunma yolu; aşı olunmaması da büyük salgınlara yol açabilir. Nihayetinde 2011’de 183 aile çocuğuna aşı yaptırmazken, 2017 yılında 23 bine ulaştı. Aileler çocukları ile ilgili kararı verebilir ancak o çocuk bu kararı doğru bulmazsa?”

“TOPLUMUN YÜZDE 99’U AŞILANMALI”

“Aşıların yapılmaması büyük salgınlara yol açabilir. Aşının etkinliği yüzde 95 olarak kabul edilirse; toplumun yüzde 99’u aşılanmalı ki o hastalık toplumda salgın oluşturamasın. Aşı oranlarındaki her bir düşüş büyük salgınların habercisi olabilir. Ailelerin çocuklarına aşı yaptırılması konusunda titizlik göstermeleri gerekir. Sağlık Bakanlığının da bu konuda yasal düzenlemeler yaparak tedbir alması gerekir. Bununla ilgili olarak meclise sunulmuş bir yasa önerimiz var. Bu önerinin dikkate alınması gerekiyor.”

SURİYELİ ÇOCUKLAR AŞILANIYOR

“Suriyeli çocuklar Türkiye’ye geldikleri zaman yeteri kadar aşılanmış değillerdi ve onları gümrük kapılarında, çadırlarda, kamplarda, daha sonra da yerleştikleri mahallelerde peşi sıra aşılanma işlemleri yapıldı. Nihayetinde ilk zamanlarda oldukça tedirgin olduğumuz salgın riskini de bu aşılamalar sayesinde ortadan kaldırdık. Yoğun göçlerin olduğu günlerde hemen her çocuğa ulaşılmasa da daha sonraki süreçte aşılama işlemleri tamamlandı. Göçmenlerle ilgili aşı kampanyaları sürüyor.”

“ÖNEMLİ SALGINLARI GETİREBİLİR”

“Aşı karşıtı gruplar, bilimsel bilgiden uzak oldukları gibi tarih bilgisinden de yoksun. Aşı olunmadığını iddia ettikleri yakın geçmişte yüz binlerce insan mikroplar yüzünden sakat kalmış ya da hayatlarını kaybetmişlerdir. Yıllardan bu yana o hastalıklar ve ölümlerin birçoğu ortadan kalkmıştır. Şu anda da daha az yan etkisi olan daha etkili aşılar geliştirilebilir. Aşı olunmaması önemli salgınları getirebilir” diye konuştu. 

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı