Haber Detayı
19 Mayıs 2017 - Cuma 16:11 Bu haber 3816 kez okundu
 
Şahkut çocukları ve aileleri bilinçlendirdi
Eğitim Haberi
Şahkut çocukları ve aileleri bilinçlendirdi

Şahinbey Belediyesi ŞAHKUT ekibi Selçuklu Gençlik Merkezi’nde eğitim gören çocukları ve Aileler için Temel Afet Bilinci Eğitimi bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Şahinbey Belediyesi ŞAHKUT ekibi tarafından 4-5 yaş grupları arasında 100 çocuğa ve annelerine “Birey ve Aileler için Temel Afet Bilinci Eğitimi” verildi. ŞAHKUT ekibi verilen eğitimde, acil durumlarda alınması gereken tedbirler çocuklarına ve annelerine slâytlar ve görsel örneklerle anlatıldı.

BİREY VE AİLELER İÇİN TEMEL AFET BİLİNCİ EĞİTİMİ

ŞAHKUT ekibi tarafından verilen eğitimlere katılan vatandaşlara ve çocuklara tehlike ve risk kavramı anlatıldı. Bölgemizde ve ilimizin afete dönüşebilecek tehlikeleri, ilçemiz ve mahallemizdeki riskler. Afetlere dirençli şehirler oluşturulması, binalarımızdaki yapısal riskler, kentsel dönüşüm. Yapısal risklerin tespiti, zarar azaltma, güçlendirme ve yeniden inşa. Dask ve zorunlu deprem sigortası, yapısal olmayan riskleri azaltmak, tehlike avı. Afet Bilinci kültürü, afet hazırlıklarındaki toplumsal güç birliği, aile afet planının içeriği ve önemi. Afet ve acil durum çantası hazırlanması, acil durum bilgi kartları ve acil telefonların nasıl aranması gerektiği, deprem sonrası buluşma alanları. Afet sırasında doğru davranış şekilleri ve uygulama, sel ve taşkınlarla ilgili bilgiler, diğer afet türleri, artçı depremlere karşı alınacak önlemler, yangın riskini azaltmak için alınacak önlemler, ilkyardımla ilgili alınacak önlemler, afet sonrası yapılacaklar ve tahliye gibi temel konular anlatıldı.

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı