Haber Detayı
06 Aralık 2017 - Çarşamba 16:55
 
Şahinbey’de yeşil alan tartışması
Gündem Haberi
Şahinbey’de yeşil alan tartışması

Şahinbey Belediye Meclisi 2.Birleşim toplantısında gündemin 7.maddesinde yer alan 75.Mahallesi’ne konut alanı uygulama imar plan değişikliğine ilişkin madde meclis üyesi Yılmaz Kireç ve Belediye Başkanvekilleri Birol Ülger ve Cuma Güzel arasında yeşil alan tartışmalarına neden oldu.

Şahinbey Belediye Meclisi Aralık ayı 2.Birleşim Toplantısı Belediye Başkanvekili Birol Ülger Başkanlığında yapıldı. Gündemin 5.maddesinde yer alan 75.Yıl Mahallesi sınırları içerisinde konut alanı imar plan değişikliğine ilişkin meclis üyesi Yılmaz Kireç açıklamalarda bulundu. Kireç, “Burası 2 bin 500 metrekare kadar bir alan, Türk Telekom tamam özelleşti biliyoruz. Fakat burayı sosyal tesis veya park alanı yapabilirdik. Sonra şehir büyüdüğü zaman sosyal tesis ve park alanı ihtiyacı çoğalıyor. Bu bölgede konut alanı yerine sosyal tesis veya park alanı yapsaydınız, 2 bin 500 metre az da değil, yapsaydınız biz buna onay verecektik. Gaziantep’te yeşil alanın bize çokta bir zararı olamaz” dedi.

GÜZEL: YEŞİLE ÖNEM VERİYORUZ

Belediye Başkanvekili Cuma Güzel ise; “Bilindiği üzere Gaziantep’te kişi başına düşen yeşil alan 0,79’dan 13.2’ye çıktı. Türkiye için eksik olabilir ama Gaziantep için bunu da söylemek gerekiyor. Şahinbey ve Büyükşehir Belediyelerimiz, yeşile çok ciddi önem veriyor ve çok sayıda yeşil alan yapıyoruz” şeklinde konuştu.

ÜLGER: YENİ VE BÜYÜK PARK ALANLARIMIZ VAR

Güzel’in sözlerine cevap veren Kireç, “Belki Şahinbey Belediyesi bununla ilgili çalışmalar yapıyor ama Şehitkamil’de yeşil alanı, okul alanı ve belediye hizmet alanlarının hepsini konut alanına çevrildi. Sosyal tesis alanını da konut alanına çevriliyor” şeklinde konuştu. Belediye Başkanvekili Bİrol Ülger ise; “75.Yıl Mahallesi’nde bölgenin ihtiyacına ilişkin çalışma yapıyoruz fakat orada yeni ve büyük park yerlerimiz var. Park olan yerlerde de geniş yerler var ve bunlara sosyal tesis alanı yapıyoruz” dedi.

İlgili madde CHP grubunun ret oyuna karşın oy çokluğu ile kabul edildi.

Gündem dışından gündeme alınan madde kapsamında, Gaziantep Valiliğinden gelen, Gaziantep Geliştirme Vakfı’na ait Gazi şehrimizin daha iyi tanıtılması adına 1 milyon lira nakdi yardım yapılmasıyla ilgili teklifi, gündeme alındı. Konuya ilişkin söz alan meclis üyesi Uğur Kalkan, “Bu madde geçen defada gelmişti ve bizde kabul oyu vermiştik. Baktığınız zaman burada bir ikilik ortaya çıkıyor. Gaziantep’i temsil eden herkese destek verilmesini kabul ediyoruz ama daha önce burada getirdiğimiz Gaziantep’i ve Ülkemizi temsil eden Engelsiz Gaziantepspor’a destek önergemizi ret ettiniz ama farklı derneklerden, farklı vakıflara yardım yapıyorsunuz. Burada bir ikililik var, bu üzüntümü sizinle paylaşmak istiyorum.”

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Ülger ise, “Biz engellilere çeşitli yollardan yadım yapıyoruz. Gerek akülü araç, manuel araç gibi her türlü desteği veriyoruz. Her kulvarda farklı destekler veriyoruz.”

İlgili madde  teklif karar olarak oylamaya sunuldu ve oy birliği ile kabul edildi.

E.YILDIRIM

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı