Haber Detayı
01 Şubat 2018 - Perşembe 11:41
 
Şahinbey’de ucuz ev tartışması
Şahinbey Belediyesi Meclisi Şubat ayı 1. Birleşim toplantısı Şahinbey Belediyesi Başkan Vekili Birol Ülger başkanlığında gerçekleştirildi. Belediyenin kentsel dönüşüm kapsamında vatandaştan ucuza ev aldığını söyleyen CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan, “Bir yere 1.2 milyon fiyat belirlediniz. Kişi mahkemeye gitti ve bilirkişi gelip 8 milyon TL belirledi. Sonradan belediye o parayı o kişinin hesabına yatırdı. Her vatandaş gidip dava açamayabilir” şeklinde konuştu.
Siyaset Haberi
Şahinbey’de ucuz ev tartışması

Şahinbey Belediyesi Meclisi Şubat ayı 1. Birleşim toplantısı Şahinbey Belediyesi Başkan Vekili Birol Ülger başkanlığında gerçekleştirildi. Belediyenin kentsel dönüşüm kapsamında vatandaştan ucuza ev aldığını söyleyen CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan, “Bir yere 1.2 milyon fiyat belirlediniz. Kişi mahkemeye gitti ve bilirkişi gelip 8 milyon TL belirledi. Sonradan belediye o parayı o kişinin hesabına yatırdı.   Her vatandaş gidip dava açamayabilir” şeklinde konuştu.

Şahinbey Belediyesi Şubat ayı olağan meclis toplantısının 1.oturumu,  Şahinbey Belediyesi Başkan Vekili Birol Ülger başkanlığında gerçekleştirildi. Belediye Meclis Salonu'nda gerçekleşen toplantıda; Gündeme alınan 13 maddenin 9’u İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na, 2’si Plan Bütçe Komisyonuna, 1’i Tarife Komisyonuna, 1’i Teklif Karar olarak kabul edilirken, 4 madde ise gündem dışı olarak meclis gündemine alındı. Meclis gündemine alınan 4 maddenin 3’ü teklif Karar olarak oy birliği ile kabul edilirken, 1’i ise İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi. Belediye Başkanvekili Birol Ülger’in belediye faaliyetlerine ilişkin yaptığı sunum sırasında söz alan CHP Şahinbey Meclis Üyesi Uğur Kalkan, Şahinbey Belediyesi’nin kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında vatandaşlardan ucuz fiyata ev aldığını söyledi. Kalkan, “Belediye kentsel dönüşüm kapsamında 7 bin 400 kişinin evini aldı. Kaç kişi belediyeden ev aldı? Bu rakam belli mi? Şehreküstü’de bir yere 1.2 milyon fiyat belirlediniz. Kişi mahkemeye gitti ve bilirkişi gelip 8 milyon TL belirledi. Sonradan belediye o parayı o kişinin hesabına yatırdı.   Her vatandaş gidip dava açamayabilir. Bu konuda şikayetler var” şeklinde konuştu.

“MAHKEME KARARI NEYSE ONU UYGULUYORUZ”

Kalkan’ın sözlerine ilişkin konuşan Şahinbey Belediyesi Başkan Vekili Birol Ülger, “Bizden talep eden kişiler alıyor ama başka mahalleden ve semtten almak istiyorsa bir şey yapamıyoruz. Belki birkaç kişi evini değerini bulmadığını söyleyebilir. O zaman da kişi mahkemeye gidiyor. Mahkeme kararı ne ise onu uyguluyoruz” diye konuştu.

BELEDİYE ÇALIŞANLARINA KONUT TALEBİ

Gündemin 10.maddesi; sosyal konut niteliğinde 100 metre kare küçük belediyemizin mülkü Yeşilvadi, Perilikaya ve Yazıcık konutlarından 1+1 ve 2+1 konutların taksitli olarak satışının yapılması teklifine ilişkin söz alan CHP Şahinbey meclis üyesi Hasan Şencan, “Şahinbey Belediyesinde 119 tane kadrolu memur, 3 bine yakın ise taşeron işçi var. Belediye personellerine ilişkin, elimizdeki dairelerle ilgili kooperatif tarzında bir çalışma başlatılarak, kendi personellerimize 140’lık peşinat ile fiyat ve ödeme kolaylığı tanınabilir” dedi. Belediye Başkanvekili Ülger ise, “Komisyonda da söylemiştiniz. Daha öncede gündeme geldi. Personellerimiz bu tür imkanlardan zaten yararlanıyor. Bununla ilgili çalışmamız var” diye konuştu.

Gündemin 11.maddesi; 2 Mayıs 2013 tarih ve 71 sayılı meclis kararı ile tahsis edilen, Güneykent Mahallesi, 4083 ada, 5 parselin tahsisin iptali teklifi ilişkin maddede söz alan  Kalkan, “Başkanım çok şanslısınız. Mevcut döneminizde iki defa TÜRGEV’e verilen arsaları iptal ettirdiniz. Üçüncüsünü de inşallah 2019 Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkanlık dönemimizde olur. Ak Parti meclis üyesi Cuma Güzel: “İnşallah 2019’da sizlerle burada Ak Parti Belediyesi önderliğinde devam edeceğiz” dedi.

Şahinbey Belediye Meclisi Şubat ayı 2. oturum toplantısı 06 Şubat 2017 Salı günü saat 16.00'da yapılacak.

Y.ANKAY

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı