Haber Detayı
09 Mart 2018 - Cuma 13:18
 
Şahin’e Hollanda’dan şok...
Fatma Şahin’in ziyaretini iptal ettiler
Siyaset Haberi
Şahin’e Hollanda’dan şok...

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in 11 Mart’ta Hollanda’nın Denver Kenti’ne yapacağı ziyaret Lahey yönetiminin uyarısı üzerine iptal edildi. Lahey Yönetimi ziyaretin iptal gerekçesi olarak geçtiğimiz yıl Hollanda ile Türkiye arasında yaşanan krizin yıl dönümü olması ve 21 Mart’ta  Hollanda da yapılacak olan seçimlerin yaklaşması nedeniyle ziyaretin uygun görülmediği belirtildi. Geçtiğimiz yıl 11 Mart’ta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Hollanda Hükümeti tarafından sınır dışı edilmişti.

Hollanda, Türkiye ile geçen yıl 11 Mart'ta yaşanan diplomatik krizin yıldönümünde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in Deventer kentine yapacağı ziyareti istemedi.  Hollanda makamları geçtiğimiz yıl yaşanan gelişmeler ve seçimlerin yaklaşması nedeniyle Ankara ile Lahey arasında memurlar düzeyinde yapılan görüşmelerde ziyaretin uygun olmayacağı mesajını iletti. Lahey yönetiminin uyarısı üzerine, Türk makamlarının Şahin'in ziyaretini iptal ettikleri bildirildi. Fatma Şahin, 11 Mart Cumartesi günü Hollanda’nın doğusundaki Deventer kentindeki Merkez Camii’nde Türkiye kökenli kadınlarla bir araya gelecekti.

21 MART’TA YAPILACAK SEÇİMLER NEDENİYLE UYGUN GÖRÜLMEDİ

Hollanda Hükümetinden yapılan açıklamada sözcü, Türkiye ile ikili ziyaretler, güvenlik ve göç konularında ikili temasları sürdürdüklerini söyledi. Lahey’deki kaynaklara göre, hem 11 Mart krizinin yıldönümüne denk gelmesi hem de 21 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesi olması nedeniyle Hollanda’nın, bu ziyareti uygun görmediği belirtildi.

BAKAN KAYA SINIR DIŞI EDİLMİŞTİ

Hollanda hükümeti, 16 Nisan anayasa değişikliği referandumu öncesi Türkiye’den siyasilerin ülkelerinde miting yapmalarına izin vermeyeceklerini açıklamış, 11 Mart 2017’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın sınır dışı edilmesiyle tırmanan gerginlik diplomatik krize dönüşmüştü.

ŞAHİN MEKTUP YAZMIŞTI

Fatma Şahin, Geçtiğimiz yıl Hollanda-Türkiye hattında yaşanan gerilime yapıcı bir şekilde yaklaşmıştı. Şahin, Gaziantep’in Hollanda’daki kardeş şehri Nijmegen kentinin belediye başkanına bir mektup göndererek yaşananlara tepki göstermişti. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Hollanda'nın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'ya yönelik skandal tavrına tepki amacıyla Gaziantep'in kardeş şehri olan Hollanda'nın Nijmegen Belediye Başkanı Hubert Bruls'a mektup göndererek, yaşanan olaylara tepki göstermesini istemişti.

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı