Haber Detayı
09 Ekim 2018 - Salı 22:16
 
Sağlıkçılar eylem başlatıyor
Gündem Haberi
Sağlıkçılar eylem başlatıyor

Gaziantep Sağlıkçılar Meclisi tarafından Dr. Fikret Hacıosman’ ı ölümünün birinci haftasında anmak, cinayeti bir kez daha protesto etmek ve Sağlıkta Şiddet Yasa Tasarısının yasalaşmasını sağlamak için basın açıklaması düzenlendi.  Gaziantep –Kilis Tabipler Odası Başkanı Ramazan Sürücü, “10 Ekim Çarşamba Günü başlamak üzere yedi gün sürecek, ‘Sağlıkta Şiddet Yasası İstiyorum’ temalı nöbet eylemlerini başlatıyoruz” diye konuştu.

Düzenlenen basın açıklamasına, Gaziantep-Kilis Tabipler Odası, Türk Sağlık-Sen, SES, Genel Sağlık İş Sendikası, Gaziantep Aile Hekimleri Derneği, Gaziantep Aile Sağlığı Çalışanları Derneği temsilcileri katıldı. Gaziantep Sağlıkçılar Meclisi adında basın açıklamasında bulunan Gaziantep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Ramazan Sürücü, Sağlıkta Şiddet konusunda yasa çıkarılması gerektiğini söyledi. Sürücü, “Sabah işe gitmek için evden çıkıp, ş yerinde şifa vermek için çabaladığımız insanlar tarafından öldürülmeyi kabul etmiyoruz. Sağlık Kurumlarında şiddetin kanıksanmasını, normalleştirilmesini kabul etmiyoruz. Sağlığı korumak, hayat vermek üzere kurulmuş bir mesleğin mensuplarını görevi başında öldürülmesini kabul etmiyoruz. Bu süreci hazırlayan nedenleri biz biliyoruz. 2003 yılında Sağlıkta Dönüşüm Programı ilk uygulanmaya başlandığı zamandan bu yana söylüyoruz; bu program piyasa odaklı bir programdır.”

“SAĞLIK ALANINDA ŞİDDET OLAYLARI ARTTI”

“Sağlık hizmetine meta, hastaya müşteri olarak yaklaşmaktadır. Bu programda nitelik değil, nicelik esastır. Bütün bunlar hekim ile karşı karşıya getirir. Biz haklı çıktık. Sağlıkta Dönüşüm Programının uygulanmaya başlamasından bu yana sağlık alanında giderek artan şiddet olayları, artık dayanılmaz bir noktaya geldi. 2005 yılında İstanbul’da Prof.Dr. Göksel Kalaycı2nın bir hastası tarafından öldürülmesi ile başlayan süreçte, bugüne kadar 12 meslektaşlarımız haksız yere uğradıkları saldırılar ve Sağlıkta Dönüşüm Programının yol açtığı çarpıklıkların yarattığı tükenmişlik nedeniyle yaşamlarına son verdikleri için kaybettik. İlk günden itibaren yetkilileri uyardık; Sağlıkta Dönüşüm Programından vazgeçin, sağlık çalışanlarına yönelik hürmetsiz, itibarsızlaştırıcı, hekim ve hastayı karşı karşıya getirici söylemlerden vazgeçin.”

“SAĞLIKTA ŞİDDET YASA TASARISI HAZIRLANDI”

“Önce görmezden geldiler ve ‘Sağlıkta Şiddet yoktur’ dediler. Sonra 2012’de gencecik Dr.Ersin Arslan’ın görevi başında bir hasta yakını tarafından öldürülmesiyle mızrak çuvala sığmaz hale geldi. Artık şiddetin varlığını reddedemez hale geldiler. Beyaz Kod uygulaması ve TBMM’de Sağlıkta Şiddeti Araştırma Komisyonunun rapor hazırlaması gibi girişimler bu dönemde oldu ama hekimlerin öldürülmesini önlemeye ve sağlık alanında şiddetin azalmasına yetmedi. 2014 yılında TTB, titiz bir çalışmayla “Sağlıkta Şiddet Yasası Tasarısı’nı hazırladı. Sağlık hizmetinin kamu hizmeti olduğu vurgusundan hareketle Türk Ceza Kanunun üçüncü bölümüne ‘Kamunun Sağlığına Karşı Suçlar: Sağlık Hizmetini Engelleme’ başlığı altında, caydırıcılık içermesi amacıyla hazırlanan ek madde önerisi başta Sağlık Bakanlığı, Hükümet temsilcileri ve siyasi partiler olmak üzere tüm ilgili yerlere birçok kez iletildi. Bunun için defalarca kez görüşmeler yapıldı. Basın toplantılarıyla kamuoyu ile paylaşıldı. Teklifimiz Türkiye’nin olağandışı hızla gelişen yoğun gündemi hep görmezden gelindi. Son olarak 2 Ekim 2018 günü meslektaşımız Dr. Fikret Hacıosman’ı görevinin başında yine bir hastasının saldırısı sonucu kaybettik.”

SAĞLIK BAKANI İLE GÖRÜŞECEĞİZ

“TTB bir kez daha Sağlıkta Şiddet Yasası’nın çıkarılması talebiyle, 4 Ekim 2018 Perşembe günü TBMM’de temsil edilen tüm siyasi partilerden randevu talep edildi ve üç parti grup başkanvekilleri ile görüşmelerde bulundu. İktidar partisinden de aynı duyarlılık ve desteği bekliyoruz. Halen üç kez randevu talep edilen Sağlık Bakanı’ndan ve geçtiğimiz günlerde randevu talebinin iletildiği TBMM Başkanından yanıt bekliyoruz. Sağlıkta Şiddeti önlemek, teklifimizi dikkate almak ve sağlıkta şiddet yasasını çıkartmak için daha kaç hekimin ölmesini bekliyorsunuz? Sağlıkta Şiddet Yasasının hemen çıkarılmasını istiyoruz. Bu anlamda Türk Tabipleri ve tabip odaları, sendikalar, dernekler ve tüm sağlık çalışanları olarak bugünden itibaren sağlıkta şiddete karşı eylem programını başlatıyoruz. Bu doğrultuda, 10 Ekim Çarşamba Günü başlamak üzere yedi gün sürecek, ‘Sağlıkta Şiddet Yasası İstiyorum’ temalı nöbet eylemlerini başlatıyoruz. Tüm Türkiye çapında, kentlerin bilinen alanlarında, parklarında 18.00-20.00 saatleri arasında en geniş katılımla bu nöbet eylemlerini gerçekleştireceğiz. Gaziantep’te de Kırkayak Parkında olacağız.  17 Ekim günü tüm tabip odaları başkanları Türk Tabipler Birliğinin Sağlıkta Şiddete Karşı Bildirgesi’ni kamuoyuyla paylaşacağız. TBMM Başkanı ve Sağlık Bakanı ile görüşmek için Ankara’da olacağız. Sağlıkta Şiddet Yasası çıkarılıncaya ve sağlıkta şiddet önleninceye kadar mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz” dedi.

M.TÜRKMEN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı