Haber Detayı
09 Temmuz 2018 - Pazartesi 19:13
 
“Sağlık hizmetleri ücretsiz olmalı”
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği’ne ilişkin yeni düzenleme ile kanser tedavisi, cerrahisi ve ilaçlarına ilişkin her türlü ilave ücret ve fark ödemesi kaldırıldı. Gazetemize değerlendirmelerde bulunan Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci, “Kanser hastalarına yönelik bu uygulamayı doğru buluyor ve destekliyoruz. Öte yandan ülkemizde insanların sağlık hizmetlerinde faydalanmak için ödedikleri miktar yıllık bazda 30 milyar liraya doğru gidiyor. Sağlık hizmetlerinin tamamen ücretsiz olmalı” diye konuştu.
Sağlık Haberi
“Sağlık hizmetleri ücretsiz olmalı”

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği’ne ilişkin yeni düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenlemeyle kanser tedavisi, cerrahisi ve ilaçlarına ilişkin her türlü ilave ücret ve fark ödemesi kaldırıldı. Konuya ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci, “Kanser hastalarının tedavi süreçlerinden alınan ilaçlarına her türlü ilave ücret ve fark ödemelerinin kaldırılması olumlu bir gelişme. Hastaların tedavisi süresinde hem hastane hem de ilaç boyutunda farklar ortaya çıkıyor. Hastanelerin uyguladıkları bir takım farklar var. Eczanelerde de devletin ödediği kısım ile ödenmeyen kısmı arasında farklar var.”

SAĞLIK HİZMETİNDEN FAYDALANMAK İÇİN 30 MİLYAR LİRA FARK ÖDENİYOR

Sağlık hizmetlerinde fark ödemelerinin olmaması gerektiğini söyleyen Demirci, “Ekonomik gerçeklerinde dikkate alınması gerekiyor.  Hastaların sağlık hizmetlerinde faydalandıkları için ödedikleri miktar yıllık bazda 30 milyar liraya doğru gidiyor. Bunun içersinde muayene ücretleri, muayene farkları, ilaç farkları var. Kanser hastalarının tedavisinde fark ödemeleri, hastaların bu ilaç ödemelerinin altından kalkamamasına da yol açıyor. Bu farkların ortadan kalkması doğru bir uygulama. Bu kararı doğru buluyor ve destekliyoruz. Kanser hastalığı hastalarına aynı zaman psikolojik destekler verilmesi gerekiyor. Hatta bunun yaygınlaştırılması gerekiyor. Kanser hastalarına yönelik bu kararı yerinde bulunuyorum ve destekliyorum. Öte yandan sağlık hizmetlerinin tamamen ücretsiz hale getirilmesi gerekiyor. Vatandaşlardan alınan her türlü ilave ücret, muayene ücretleri kaldırılmalı.”

“TÜRKİYE İLAÇ İTHAL EDEN BİR ÜLKE HALİNE GELDİ”

Türkiye’nin ilaç ithal eden bir ülke haline geldiğini söyleyen Demirci, “Son dönemlerde bu konu sıkça dillendiriliyor. Bizim ilaç ithalatından kurtulmamız için ilaç sanayimizi yerli hale getirmemiz gerekiyor. Türkiye önemli oranda kendi ihtiyacı olan ilaçları üretebilmeli. İlaç ithal eden bir ülke olmaktan çıkmamız gerekiyor” diyerek sözlerini noktaladı.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı