Haber Detayı
13 Haziran 2018 - Çarşamba 22:07
 
“Sağlık Bakanlığı denetlemeli”
Gündem Haberi
“Sağlık Bakanlığı denetlemeli”

Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci, internet üzerinde satışı yapılan zayıflama ilaçları ve gıda takviyelerine ilişkin vatandaşlara uyarıda bulundu. Demirci, gıda takviyesi aldı altında piyasaya sunulan ürünlerin ilaç etken maddesi kullanılarak etkilerinin artırıldığını ifade ederek, “Bu ürünleri satışını yapan kimseler bu işi sağlık beyanı vererek yapıyorsa; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafında değil Sağlık Bakanlığı tarafından denetimleri yapılmalı” dedi.

Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci, gıda takviyesi olarak piyasaya sunulan ürünlerdeki tehlikelere karşı uyarıda bulundu. Demirci, “Bu konuda hem biz hem de Türkiye Eczacılar Birliği açıklamalar yaptı. Bu işi yapan kimseler, sağlık yönünden beyanda bulunuyorlar. “Bu ilacı kullanırsanız kilo verirsiniz, sağlıklı olursunuz” gibi sağlık açısından beyanlarda bulunuyorlar. Bu kişilerin onay aldığı yerlere baktığımız zaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olduğunu görüyoruz. Bu ürünlerin üzerinde ‘İlaç Değildir, Gıda Takviyesi’ yazıyor. Bu ürünleri satışını yapan kimseler bu işi sağlık beyanı vererek yapıyorsa; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafında değil Sağlık Bakanlığı tarafından denetimleri yapılmalı. Sağlık Bakanlığı tarafından denetimleri yapılırsa; bu ürünlerin tanıtımları, prospektüsleri farklı bir noktaya gelecek. Bu kişiler, ürünleri gıda takviyesi olarak tanıtıyor ancak içine ilaç koyuyorlar. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından denetlendikleri zaman kontrol mekanizmalarından daha basit ve kolay bir şekilde geçebiliyorlar.

“SAĞLIK OKUR-YAZARLIĞI ARTIRILMALI”

Caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğini söyleyen Demirci, “Temel olarak bu ürünler, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmalıdır, cezaların daha da caydırıcı hale gelmelidir. Birçok insan bundan dolayı hayatını kaybetti. Çünkü gıda takviyesi olarak adlandırılan ürünlerin içerisine ilaç konuldu. İlaçların etken maddesi olan Sibutramine kullanıldığı tespit edildi. Etkiyi artırmak için bu maddeleri koyuyorlar, bunun sonucunda insanlar canlarından oldular. Bu anlamda bir cezalandırma var mı, yok! İnternet siteleri kapatılıyor, farklı bir isimle tekrar açılıyor. Daha caydırıcı cezaların uygulanması gerekiyor. Çok rahat bir şekilde reklam yapıyorlar, insanlar kolay ulaşıyorlar. İnsanların bu konuda bilinç düzeyini artırmak gerekiyor. Sağlık okur-yazarlığını artırmak gerekiyor, burada bizlere, Sağlık Bakanlığına ve basına büyük görevler düşüyor” diyerek sözlerini sonlandırdı.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı