Haber Detayı
24 Haziran 2018 - Pazar 19:45
 
Restorasyon Temmuz’da başlıyor
Gaziantep’in tarihi yerleşim yerlerinden biri olan Kanalıcı Mahallesi’ne ismini veren Kanalıcı Camisinin restorasyon çalışmaları yılan hikayesine dönmüştü. Kanalıcı Camisi restorasyonu için tüm sorunlar çözümlenirken, restorasyon çalışmalar Temmuz ayında başlayacak.
Gündem Haberi
Restorasyon Temmuz’da başlıyor

Gaziantep’in eski camilerinden olan Kanalıcı Cami, 3 yılı aşkın süredir restorasyon bekliyor. 3 yıl önce alınan restorasyon yapılmasına yönelik kararın ardından Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından çalışma başlatılmış, caminin çevresinde bulunan evler kamulaştırılarak yıkım işlemi yapılmıştı. Yıkım işlemlerinin ardından cami restorasyonu için çalışmaların başlaması beklenirken aksilikler birbiri ardına gelmeye başladı. Caminin bulunduğu alan ile ilgili Şahinbey Belediyesi’nde alınan meclis kararında plan notundaki eksik nedeniyle restorasyon işlemi gerçekleşemedi. Plan değişikliği yeniden Şahinbey Belediyesi’ne gönderilerek düzeltme işlemleri yapılarak meclisten geçirilerek, Büyükşehir Belediyesi’ne sevk edildi. Büyükşehir Belediyesi kararının ardından ise Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından ilgili plan Gaziantep Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’ne gönderilmiş ancak ilgili planda değişikler yapılarak yeninde kurula gönderilmesi istenmişti. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yeniden gönderilen plan kabul edilmesinin ardından restorasyon ile ilgili ihale süreci geçtiğimiz haftalarda tamamlanacak. İşin firmaya tesliminin ardından Temmuz ayı itibariyle restorasyon çalışmaları başlayacak.

MADDE BAĞIMLILARI DADANMIŞTI

Caminin yenilenecek olması Kanalıcı Mahallesi’nde yaşayan mahalle sakinlerinde sevince neden oldu.  Gazetemize açıklamalarda bulunan mahalle sakinleri, “Kanalıcı Camisi yıllardır restorasyon bekliyordu. Yaşanan sıkıntılar nedeniyle restorasyon süreci uzadıkça uzadı. Caminin bu kadar uzun bir dönem atıl vaziyette kalmasından rahatsızdık. Maalesef başı boş kalan her alanda olduğu gibi cami çevresinde de uyuşturucu madde bağımlısı gençler dadanmaya başladı. Hal böyle olunca bizler o bölgeden geçmeye korkar hale geldik. Şimdi caminin restorasyon çalışmaları yeniden başlayacak, bundan dolayı sevinçliyiz” diye konuştular.

M.TÜRKMEN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı