Haber Detayı
06 Aralık 2017 - Çarşamba 18:01
 
Reklam malzemesi yapmayın!
Gündem Haberi
Reklam malzemesi yapmayın!

3 Aralık Engelliler Günü dolayısıyla pek çok kurum ve kuruluş, engelli bireylere yardım için yarışa girerken, Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Hulusi Kalender, engelli bireylerin reklam malzemesi olarak kullanıldığını ileri sürdü. Kalender, engelli bireylerin yardım dilenen kimseler olmadığına vurguda bulunarak, "Engelli vatandaşlara yapılan yardımların reklam malzemesi yapılmaması gerekiyor. Bizler reklam malzemesi değiliz” diye konuştu.

Her yıl 3 Aralık tarihinde kutlanan Engelliler Günü dolayısıyla, engelli bireylere yardım amacıyla yardım kampanyaları düzenleniyor. Çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen etkinliklerle engelli vatandaşlara tekerleklik sandalye, akülü sandalye gibi yardımlar yapılırken; engelli bireylerin yaşadıkları sıkıntıların çözümüne dair adım atılmaması dikkat çekiyor. Öte yandan kurum ve kuruluşların yaptıkları yardımları birer reklama malzemesi haline getirmesi, engelli vatandaşların tepkisini çekerken, konuyla ilgili olarak Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Hulusi Kalender gazetemize açıklamalarda bulundu.

“YAPILAN YARDIMIN REKLAMI OLMAZ”

3 Aralık nedeniyle engelli bireylere yapılan yardımların arttığını ifade eden Kalender, “Engellilerin bir birey, bir canlı oldukları bir karakteri var. Normal insanlar belki utanmadan dileniyor ama bir engellinin dilendiğini göremezsiniz. Gaziantep’te engelli vatandaşların dilendiğini göremezsiniz. Hepsi bir şekilde çalışarak geçimlerini sağlamaya çalışırlar. Bizim derneğimizin tüzüğünde bulunmayan gıda dağıtımlarına insanlar alıştırılmış durumda. Engelli vatandaşlara yapılan yardımların reklam malzemesi yapılmaması gerekiyor. Yapılan yardımların reklamı olmaz, engelli bireylere yapılan yardımların siyaset üstü olması gerekiyor. Bir derneğin siyasi bir kanadın uzantısı olmaması gerekiyor. Ülkemizde ve şehrimizde bu durumdan rahatsızım” diye konuştu.

“İŞVEREN, ‘ÇUVAL TAŞIR MISIN?’ DİYE SORUYORDU”

Göreve geldiği ilk dönemlerde çeşitli sıkıntılarla karşılaştıklarını söyleyen Kalender, “2014 yılının başlarında Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı olduğum zaman karşılaştığımız olay, kötüydü. Engelli denince insanların aklına, mağdur, mağdurdan da öte sadaka toplayan, dilenci konumunda görüyorlardı. Bunun nedeni dernekleri yöneten kişilerin, hep sadaka kültürü ile hareket ettikleri için; üyelerinde aynı durumda olduğunu düşünüyorlardı. Bu algıyı değiştirmek için çok sıkıntı yaşadık. Özellikle engelli istihdamı noktasında sıkıntılar vardı. İşverenler, engelliden ağır işler yapmasını, normal bir insan kadar çalışmasını bekliyordu. Örneğin görüşmelerde, ‘çuval taşır mısın?’ gibi sorularla karşılaşılıyordu. Ulaşımını sağlayamaz, sağlasa bile fabrikada engelli tuvaleti yok. Tekerlekli sandalyedeki insanları istemiyorlar, koltuk değnekli insanları istemiyorlar. İstiyorlar ki dışı sağlıklı olsun, içi sağlıksız olsa da olur. Bu sıkıntıyı yalnızca biz değil, o dönemin valisi, milletvekili de yaşadı. Çünkü engelli bireyler çalışmak istiyor fakat bir sonuca ulaşamıyorlardı.”

“KISA SÜRELİ PROJELER YERİNE SÜRDÜRÜLEBİLİR PROJEYE BAŞLADIK”

“Derneğin yaşaması için çeşitli projeler gördük, fakat bu projeler devamlılığı olmayan kurslardı. Kurs bitiyor sertifikalar veriliyor, insanların bir yerleştirilmesi söz konusu değil. Bakıyoruz ki sertifikalı insanların sayısı arttı, sonuç yok. Bir proje geliştirdik, İŞKUR’dan bize bir araç sağlamasını, yanında psikolog ve sosyoloğun yer aldığı bu araç ile engelli bireyleri alıp Organize Sanayi Bölgesi’ne götürelim. İŞKUR’a kayıtlı ve kayıtlı olmayan engelli vatandaşları, İŞKUR’un önünden alarak görüşmelere götürerek sürdürülebilir bir projeye başladık. Bu proje ile birlikte sonucu olmayan, kısa süreli projeleri bıraktık. Yıllık projeye başladık. İlk yıl bin 120 kişi hedefledik ve o yıl 250 kişiyi işe yerleştirdik.  6 yıl sonunda 5 bin 280 engelliyi taşıdık. Bu 5 bin 280 insandan bin 130 tanesi işe yerleştirmesi yapıldı. 4 aylık bildirgelerimizi verdik, sigorta girişlerini bildirdik ve engellilere sahip çıktık.”

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı