Haber Detayı
12 Nisan 2018 - Perşembe 20:19
 
"Rehavete düşemeyiz"
Gül’den FETÖ ile mücadele uyarısı
Siyaset Haberi

 Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadeleye ilişkin, "Herkesi temizledik, tespit ettik diye bir rahatlık bizi rehavete sürükler. Asla bu mücadelede bir an bile olsa rehavete düşemeyiz. Eğer düşersek bizden sonra gelecek nesiller bunun hesabını da bizden sorar." dedi.

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da, Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) "Türkiye'de Hukuk ve Yargı Reformları" başlıklı etkinliğinde konuşan Gül, Türkiye'nin son 15 yılda ekonomi, siyaset ve dış politikada çağ atladığını, öz güven içinde dünyada ve bölgesinde lider bir ülke haline geldiğini söyledi.

Bakan Gül, "Esasen son zamanlarda ülkemize ve Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik eleştirilerin, algı operasyonlarının nedeninde de Türkiye'nin ve Cumhurbaşkanımızın liderliği ve Türkiye'nin başarısı yatmaktadır. Türkiye son 15 yılda gerçekten çok önemli adımlar attı. Türkiye eskiden memuruna ve emeklisine maaş veremeyecek durumdaydı. Bugün birçok küresel krize rağmen Türkiye hamdolsun kendi ekonomisiyle ayakta durmayı başaran bir ülke haline gelmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'ye yönelik algı operasyonlarına değinen Gül, şöyle devam etti:

"Türkiye ne çok ileriye gitmeli ne çok büyümeli ne de yerlerde sürünmeli. Türkiye yönetilebilen bir ülke olmalı ki bir pazar olsun. Türkiye ne ölmeli ne olmalı. Yaklaşım buydu. Türkiye 'hasta adam' olarak yatağında yatsın, pazar olarak kullanılsın ve nefes alıp versin ama kalkıp bir liderlik, bir vizyon bir strateji sahibi olmasın. Asıl düşünce buydu. Türkiye işte Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ayağa kalkınca birileri bundan rahatsız oldu. Onlar bundan rahatsızlık duysalar da çatlasalar da patlasalar da Türkiye'nin barışçı, Türkiye'nin kuşatıcı ve kardeşlik dili, güçlü dili inşallah bütün dünyada sesini yükseltmeye devam edecek.

Biz nerede bulunursak bulunalım, hangi coğrafyada bulunursak bulunalım, dünyada işgal etmeyen ve işgale uğramayan hangi millet vardır? Türk milleti. Bizim emperyal duygularımız olmaz. Biz sadece ve sadece ve her ortama barış, selam, huzur getiririz. İnandığımız değerler bizlere bunu öğretiyor."

Bakan Gül, hakim ve savcıların üçte birinin FETÖ üyesi olarak 15 Temmuz'dan sonra ihraç edildiğini hatırlattı.

Gül, yargıda FETÖ ile mücadeleyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

"Vatandaşlarımızı tutuklayan, davasını açan, yargılayan kişiler bunlardı. Yargı bunların elinde olunca, özellikle belli yerlerde de Yargıtayı olsun, Anayasa Mahkemesinde olsun, kürsüde olsun, bu kişiler hep böyle en önemli yerlere nüfuz etmişler çünkü 'Yargıyı ele geçirin, devleti ele geçirmiş olursunuz' diye talimat almışlar. Şimdi bunlar yargıdan temizlendikçe ve inşallah daha eğitimli, daha nitelikli hukukçularla, yargıçlarla, savcılarla Türkiye'de hukuk sistemi de daha adil bir şekilde ortaya çıkacak çünkü bizim inancımıza göre, adalet herkese hak ettiğini vermektir. 'Kızım Fatıma dahi olsa yanlış yaparsa hesabını sorarım' anlayışı elbette hepimiz için temel bir prensiptir. Adaletin hiçbir şekilde hiçbir vatandaşımızın nezdinde zedelenmemesi gerekmektedir. Herkes için adaleti tesis etme anlamındaki çabamızı hep birlikte yapacağız."

Yargıda, emniyette ve orduda hala bunların kripto uzantılarının olabileceğini kaydeden Gül, "40 yıllık bir örgütü iki yılda temizledik, hepsini bitirdik." diyemeyeceklerini ifade etti.

Bu konuda uyanık olunması gerektiğini vurgulayan Gül, "Herkesi temizledik, tespit ettik diye bir rahatlık bizi rehavete sürükler. Asla bu mücadelede bir an bile olsa rehavete düşemeyiz. Eğer düşersek bizden sonra gelecek nesiller bunun hesabını da bizden sorar çünkü bu iş bir parti meselesi değildir. Bu iş bir devletin bekası meseledir ve hamdolsun ki Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu kararlılık devletimizin bütün birimlerinde vardır." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, paralel devlet yapılanması konusunda daha önce uyarılarda bulunduğunu anımsatan Gül, "O gün yalnız bırakılan Cumhurbaşkanımızın ne kadar haklı olduğu bugün bir kez daha ortaya çıkmıştır." yorumunu yaptı.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı