Haber Detayı
16 Mayıs 2017 - Salı 16:44 Bu haber 1010 kez okundu
 
Ramazan alışverişleri başlamadı
Gündem Haberi
Ramazan alışverişleri başlamadı

Röportaj: Yasemin Öztürk

Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte hazırlıklar hakkında görüşlerini aldığımız elmacı pazarı esnafı işlerin henüz durgun gittiğini belirterek, ilerleyen günlerde hareketlenme beklediklerini dile getirdiler. Esnaf bu Ramazan’da hurma fiyatlarının da 15 TL ile 45 TL arasında değişeceğini belirttiler.

Ramazan aylarında ayrı bir canlılığın yaşandığı Elmacı Pazarı’nda henüz hareketlilik başlamadı. Esnaf; " Satışlarımız hiç iç açıcı değil. İlk defa böyle bir sezon geçiriyoruz. Elmacı Pazarının eski hareketliliği olsa şimdi bizim böyle boş oturacak vaktimiz olmazdı. Ramazan ayı yaklaştığında geç saatlere kadar çalıştığımızı biliyorum. Fakat şuanda işlerin tadı tuzu kalmadı. Yine biz hurma çeşitlerimizi getirdik. İşte Tunus hurması, Medine hurması vb. çeşitlerimiz 15-45 TL arasında tezgahta ki yerini aldı." şeklinde görüş belirtiyor.

İşte aldığımız diğer görüşler;

Kenan Sefiloğlu; "Ramazan ayı hazırlıklarımız başladı. Ramazanın vazgeçilmezleri olan hurma ve meyan kökü tezgahtaki yerini aldı. Fakat satış yapamıyoruz. Bizim burası Ramazan ayının ilk haftasında yoğun olur. Şuan için pek bir hareketlilik yoktur. Fakat biz hazırlığımızı yaptık. Şuan da 3 çeşit hurmamız var. İran hurması 15 TL, Medine hurması 35-40 TL arasında Kudüs hurması da 45 TL. Fiyatlarımız geçen seneyle aynı fakat bu yıl sezona durgun başladık."

Aydın Şenkaya; "Her sene olduğu gibi bu sene de henüz daha piyasa canlanmadı. Ramazan ayının biri olduğu zaman herkesin aklına düşmektedir, Ramazan ayı hazırlıkları yapmak. Şuan da hurma çeşitlerimizi getirmiş vaziyetteyiz. Hurmalarda fiyatlarımız 10 TL ile 45 TL arasında değişmektedir."

Mehmet Üstündağ; "Ramazan ayına özel henüz bir hazırlık başlamadı. Eskisi gibi insanlar da Ramazan telaşı kalmadı. Artık Ramazan geliyor gelmiyor kimsenin umurunda değil sanki. Önceden Ramazan’a 15-20 gün kala insanları heyecan sarardı. Şuan da o heyecandan eser yok. Artık hurma bizde 12 ay boyunca bulunmaktadır. Fakat bundan önce çeşit çeşit hurma getirirdik. Hurma için özel yer ayırtırdık. Çünkü o zamanda hurmaya rağbet vardı. Ama şuanda öyle bir durum söz konusu değil."

Mustafa Kozlu; "Satışlarımız hiç iç açıcı değil. İlk defa böyle bir sezon geçiriyoruz. Elmacı Pazarının eski hareketliliği olsa şimdi bizim böyle boş oturacak vaktimiz olmazdı. Ramazan ayı yaklaştığında geç saatlere kadar çalıştığımızı biliyorum. Fakat şuanda işlerin tadı tuzu kalmadı. Yine biz hurma çeşitlerimizi getirdik. İşte Tunus hurması, Medine hurması vb. çeşitlerimiz 15-45 TL arasında tezgahta ki yerini aldı."

Turan Efendioğlu; "İşlerimize henüz Ramazan hareketliliği gelmedi. Ramazan ayı dediğin zaman ilk akla gelen yiyecekler arasında hurma çok satılır. Fakat biz daha Ramazan hazırlığına başlamadık. Biz yavaş yavaş temin etmeye çalışıyoruz hurma çeşitlerimizi. Elmacı pazarında Ramazan hareketliliği 2-3 gün kala başlar. Ramazan bu ayın 27'sinde 23-24 Mayıs gibi bizim burada hareketlilik başlayacaktır. Şuan da daha Ramazan havası henüz gelmedi. Hurma fiyatlarımız geçen seneye göre biraz yüksek fakat bu fiyatlar Ramazan ayına 1-2 gün kala biraz daha yükselecektir."

(M.Türkmen)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Ramazan, alışverişleri, başlamadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı