Haber Detayı
26 Ocak 2018 - Cuma 15:41
 
Pozitif ayrımcılık yapılmalı
Emekçi, açlık sınırın altında…
Ekonomi Haberi
Pozitif ayrımcılık yapılmalı

Türk-İş tarafından yapılan Açlık ve Yoksulluk Sınırı araştırmasında açlık sınırı bin 615 lira, yoksulluk sınırı ise 5 bin 262 lira olarak belirlendi.

Türk-İş Gaziantep İl Temsilcisi Mehmet Akif Sarıca, Gaziantep ve çevresinde bulunan illerde yaşayan emekçilerin, açlık ve yoksulluk sınırının açıklanan rakamların çok daha üzerinde olduğunu ifade ederek, “Gaziantep ve çevre illerde devlet tarafından vergi uygulamaları gibi uygulamalarda pozitif ayrımcılık yapılması gerekiyor” dedi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) tarafından açıklanan ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı’ rakamları açıklandı. Buna göre açlık sınırı bin 615 lira, yoksulluk sınırı ise 5 bin 262 lira olarak belirlendi. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) tarafından açıklanan ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı’ rakamlarına ilişkin olarak Türk-İş Gaziantep İl Temsilcisi Mehmet Akif Sarıca, “ Türk-İş tarafından Ocak 2018 Açlık ve Yoksulluk Sınırı araştırmasını yayınladı. Buna göre Açlık Sınırı bin 615 lira, Yoksulluk Sınırı ise 5 bin 262 lira oldu. Bu açıklamayı Gaziantep açısından ele alırsak, Gaziantep’in durumu daha farklı. Açıklanan verilerdeki sabit doneler, Gaziantep’te daha değişken oluyor. Ağrı’daki kira gideri ile Gaziantep’teki kira gideri aynı değil. Hakkari’de ki ulaşım gideri, gıda gideri ile Gaziantep’i bir tutamazsın. Açıklanan rakamlar Gaziantep koşullarının altında aklıyor. Bugün yoksulluk sınırı, 5 bin 262 lira olarak belirlenmiş ancak bu durum Gaziantep gibi sınır illerinde çok daha farklı. Açlık sınırı bin 615 lira değil, 2 bin lira olarak dahi belirlense, bu bölge için yeterli bir açıklama olmuyor. Asgari ücret bin 603 lira, açlık sınırı ise bin 615 lira. Asgari ücret, açlık sınırının 12 lira altında gidiyor. Biz Asgari ücret açıklandığı ilk gün söylemiştik, açıklanan ücret açlık sınırı bandında gidiyor. Gaziantep ve çevre illerde devlet tarafından vergi uygulamaları gibi uygulamalarda pozitif ayrımcılık yapılması gerekiyor.”

“ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞANIN DURUMU VAHİM”

“Emekçilerin memuru, işçisi yok. Hepsinin aynı sıkıntısı var. Ücretlerin geçerli bir takım düzenlemeler çerçevesinde düzenlenmesi gerekiyor. Avrupa standartlarında 9 kriter belirlenmiş; ulaşım, kira, gıda, haberleşme gibi giderleri baz alarak rakamlar belirleniyor. Asgari ücretle çalışan işçinin durumu daha da vahim. Emekçilerin tümünde yaşamsal sıkıntısı var. Geliri ile giderlerini dengeleyemiyor. Bu da devletin ücret politikasından kaynaklanıyor. Bugün açıklanan ekonomik büyümenin, emekçilere hızlı bir şekilde yansıtılması gerekiyor. Bu yansıma vergi dilimlerinde bir geri çekme, iyileştirmelerle emekçilere yansıtılabilir. Verginin anayasa ilkeleri noktasında daha çok kazanandan alınması gerekiyor. Kısıtlı gelire sahip insanlardan değil.”

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı