Haber Detayı
08 Mart 2018 - Perşembe 17:22
 
“Plan rafta kalmamalı”
Çeliktürk’ten Deprem Master Planı yorumu:
Gündem Haberi
“Plan rafta kalmamalı”

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi tarafından gündeme taşınan ve çalıştayı yapılan Deprem Master Planı’na ilişkin olarak gazetemize açıklamalarda bulunan İMO Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, “Gaziantep için hazırlanan Deprem Master Planı kentin geleceği açısından önem taşıyor. Hazırlanacak olan Deprem Master Planı rafta kalmamalı, hayata geçirilmeli” diye konuştu.

Deprem Master Planı’na ilişkin olarak gazetemize açıklamalarda bulunan İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, “Türkiye’nin bütün illerinde depreme hazırlıklı değiliz. Türkiye’nin hiçbir ilinde böyle bir hazırlık yok. Deprem Master Planları şuana kadar yalnızca iki ilde yapılmıştı. İstanbul ve İzmir’de yapılan planların uygulamaya konulması gerekiyor. Bu planlar yapıldı ama bunların uygulamaya konulması gerekiyor. Bir Deprem Master Planı yaptık ama bunun rafta durması değil, uygulamaya konulması gerekiyor. Depremde toplanma sahaları, yapı ilkeleri ve kentsel dönüşümlerle desteklenmesi gerekiyor. Türkiye bir deprem ülkesi ama hiçbir şey depreme hazırlık değil. Hiç başımıza böyle bir olay gelmeyecekmiş gibi insanlarda bir rehavet var. 1999 depremi bir anda oldu ve binlerce kişi yaşamını yitirdi. Bizlerin bunlardan ders çıkararak, başımız böyle bir felaket gelmeden önce önlemler almamız gerekiyor.

“MESLEK ODASI OLARAK KONUYU GÜNDEMDE TUTUYORUZ”

Depreme karşı toplumun her kesimine görev düştüğünü ifade eden Çeliktürk, “Bizler meslek odası olarak, bu konuyu gündemde tutarak halkı uyarmak bizim görevimiz. Bu konuda da Deprem Master Planının Çalıştayını yaptık. Bundan sonra da planın projelendirilmesiyle ilgili kurum ve kuruluşlarla diyaloga geçeceğiz. Bunun yapılması için bize düşen ne varsa elimizden geleni yapacağız. Planın hazırlanmasının ardından hayata geçirilmesi için mücadele edeceğiz. Tüm Gazianteplilerin bu konuda bilinçlendirilmesi gerekiyor. Gaziantep’teki binaların depreme dayanıklı olup olmadığının planlarını çıkarmamız gerekiyor. Ona göre zemini uygun olmayan binalarda dönüşüme gitmek gerekiyor. Bizim işimiz çok fazla, bunlar birkaç yıl içerisinde yapılacak şeyler değil. Sağlıklı bir kent haline gelmemiz nerede baksanız bir on yılımızı alır. O yüzden burada siyasi iradenin bunu istemesi çok önemli. Sadece meslek odalarının değil, halkın, belediyelerimizin bu işe sahip çıkması gerekiyor. Valilik, Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyelerinin birleşip bununla ilgili Gaziantep’in geleceğiyle ilgili doğru şeyler yapmamız gerekiyor.”

“KAMU VE ÖZEL SEKTÖR BİRARADA ÇALIŞMALI”

Planın uygulanması için Gaziantep’in zemin etüdünün yapılması gerektiğini savunan Çeliktürk, “Biz şuanda bir yol haritası çizdik. Deprem Master Planı’nın yapılmasıyla ilgili her bir kuruma farklı farklı görevler düşüyor. En başta plan ile ilgili bir kurul oluşturulması gerekiyor. Her kurumun kendi sorumluluk sahasına giren konularda kendini geliştirmesi gerekiyor. Özellikle saha çalışmaları çok önemli, biz bu planın teorik kısmını yaparız ama önemli olan sahaya inmek. Yapı stoklarının çıkarılması, kentsel dönüşüm alanlarının belirlenmesi, Gaziantep ‘in komple bir zemin etüdünün yapılması çok önemli. Kapsamlı bir şekilde çalışılarak bunun bir haritasının çıkarılması gerekiyor. Bunu alelacele yapalım demiyoruz, önce bunu projelendirelim. Tam anlamıyla hayata geçirilmesi on yıl alacak. Ciddi bir kaynak ihtiyacı var, devletin bunu desteklemesi gerekiyor, yerel müteahhitlerin de kentsel dönüşümlere girmesi gerekiyor. Sadece devlet eliyle bunlar olmuyor. Kamu ve özel sektörün aynı anda bunları yapması gerekiyor. İstanbul örneğinde olduğu gibi kamu ve özel sektör bir arada çalışmalı. Deprem Master Planının yapılmasının ardından İmar Master Planı ve Ulaşım Master Planı yapılmalı” diyerek sözlerini noktaladı.

Röportaj: A.DUMAN

 
Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı