Haber Detayı
12 Temmuz 2018 - Perşembe 21:50
 
Piyasalar istikrar bekliyor…
Döviz fiyatlarında meydana gelen dalgalanma pek çok sektörü olumsuz etkiledi. Döviz kuru üzerinden iş yapan esnaflar ve inşaat sektörü başta olmak üzere son aylarda meydana gelen kur dalgalanmalarından büyük zarar görürken, sektör temsilcileri “İstikrar bekliyoruz” yorumunda bulundular.
Ekonomi Haberi
Piyasalar istikrar bekliyor…

Nisan ayından bu yana döviz fiyatlarında meydana gelen dalgalanma sürüyor. Döviz kurunun geçtiğimiz gün yeniden 4,80’nin üzerine çıkması pek çok sektörü olumsuz etkiledi. Aylardır süren dalgalanma 24 Haziran seçimlerinin ardından az da olsa durulurken, yeni kabinenin açıklanmasının ardından yeniden yükselişe geçti. Sektör temsilcileri, yeni kabinenin çalışmalarına başlaması ile birlikte döviz kurunun dengeleneceğini ifade ederken, aylardır süren dalgalanmaların esnaflara ve iş dünyasına olumsuz etkilerinin bir an önce son bulması konusunda hem fikir.

“DOLAR ARTIŞI FİYATLARDA İSTİKRARSIZLIĞA NEDEN OLUYOR”

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi Başkanı Gökhan Çeliktürk, “Dolar belirli bir süre yükseldi, bu yükselişten dolayı dolar fiyatlarına direkt bağlı pek çok inşaat kalemi var. İnşaat demiri ve demir ürünleri dolardaki dalgalanmaya bağlı olarak azalıp arttı. İnşaatın en temel öğelerinden demirde bu denli fiyat değişimleri sektörde bulunan insanları etkiledi.  Bir gün bakıyorsunuz inşaat demiri 100 lira artmış, diğer gün 100 lira azalmış oluyor. Doların artışı fiyatlarda istikrarsızlığa sebep oluyor. Düzenli bir artış değil, bir yükseliyor, bir azalıyor. Dünya ekonomisi ve iç dinamiklerimizle alakalı olan bir durum söz konusu. Doların her artışı inşaat kalemlerini etkiliyor, günübirlik değişen fiyatlar nedeniyle inşaat sektörü önünü göremiyor. Doların istikrarlı bir durumu olması gerekiyor, herkesin işini yapabilmesi için bu önemli. Doların artışını izlemekten müteahhitler kendi işlerini yapamaz hale geldi. Sadece bizim sektörümüzde değil her sektörde dolarla ilgili sorun yaşanıyor. Türkiye’deki her şey dövize bağlı, burada bir istikrar olması gerekiyor. Bu konuda da yeni kurulan kabineden beklentimiz bu yönde.”

“DÖVİZDEKİ DALGALANMAYA ‘DUR’ DENİLMELİ”

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, “Gerek erken seçim kararı öncesi gerekse seçim sonrası döviz kurundaki dalgalanma halkımızı, esnafımızı, sanayicimizi sıkıntıya soktu.  Şuanda en çok yatırımcılar tedirgin, yatırımcı tedirgin ise sıkıntı var demektir. Kabine yeni kuruldu, çalışmalarını bekleyeceğiz. Temennimiz, bu dalgalı kurdan bizleri bir an önce kurtarırlar, kur yükselmesi hükümet ve halk yönünden olumlu bir gelişme değil. Kabinede bulunan Hazine Bakanı ve Ticaret Bakanına düşen çok büyük görevler var. Bunların çalışmaları ile bu dalgalanmaya dur denmesini, yatırımcılara daha güvenli ortam yaratmalarını temenni ediyoruz. Ekmekten çatıdaki tuğlaya kadar olan her şey kurdan etkileniyor. Bu konuda bir an önce önlem alınmazsa, artışlar nedeniyle peş peşe zamlar gelecek. Kur farklarından dolayı ekonomik olarak sıkıntı yaşıyoruz, piyasalar durgun, gelen zamları tutamazsak halkımız sıkıntıya girer. Bir an önce ekonomi rüzgarını olumlu hale çevrilmesini bekliyoruz.”

“DOLAR ARTIYOR, BAKIR YÜKSELİYOR”

Bakırcılar Odası Başkanı Celal Açık, “Bizim işimizin hammaddesi olan bakır fiyatlarında döviz kuruna bağlı olarak bir atış meydana geldi. 26 lira olan bakırın fiyatı 42 liraya yükseldi. Esnaflarımız bundan dolayı sıkıntılı, ürünlere zam yapmak istiyorlar fakat bu kez de satış yapamıyorlar. Bakır fiyatlarındaki yükselişte döviz fiyatları bahane ediliyor. Dolar artınca fiyatlar artıyor, azalınca fiyatlar düşmüyor. Bakırın fiyatı dolar düştüğü zaman düşse, dolara bağlı olarak yükseliyor, dersin ama dolar düşse de fiyat değişmiyor. Fiyat konusunda bir tekel var, bunların insiyatifine bağlı olarak artıyor. Fiyatlardaki bu artışların önlenmesi gerekiyor.”

“İŞLERİMİZİ YÜZDE 10 ETKİLEDİ”

Deri fiyatlarının dolara bağlı olarak yükseldiğini ifade eden Sayacılar Odası Başkanı Mehmet Sarıbal, “İşlerin tadı yok, piyasada dolar fiyatlarının geçmişteki artışları esnaflarımızı olumsuz etkiledi. Fuar sonrasında esnaflarımız yeni siparişlerin hazırlıklarına başladılar. Kurdaki son dalgalanmaların etkisi bir süre sonra ortaya çıkacak. Son aylarda meydana gelen artışların maliyetlere etkisi yüzde 10 gibi oldu. Esnaflarımız artışlara rağmen eski fiyatlardan satış yaptı. İlerleyen günlerde bu artışların esnafımıza yansıyacağını düşünüyorum” diye konuştu.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı