Haber Detayı
08 Kasım 2018 - Perşembe 17:33
 
“Pideciler fedakarlık yaptı”
Ekonomi Haberi
“Pideciler fedakarlık yaptı”

Pide ekmek fiyatlarına geçtiğimiz aylarda yapılan zammın ardından 75 kuruşa satılan pide ekmek 1 liraya yükselmişti. Yüzde 10 İndirim Kampanyası kapsamında ekmekte yüzde 15 indirim yapılacağına ilişkin açıklamaların ardından pideci esnafı iki bölündü. Kentte bazı yerlerde pide 85 kuruştan satılırken, bazı yerlerde ise 1 liradan satılıyor. Gaziantep Pideciler Odası Başkanı Abdullah Sarı, pidecilerin artan maliyetlere rağmen fedakarlıkta bulunduklarını kaydetti.

Döviz kurunda meydana gelen dalgalanma tüm ürünlerde fahiş oranda zamlara neden olmuş kent genelinde pek çok üründe zam yapılmıştı. Fiyat artışlarından etkilenen pideci esnafları, un fiyatlarının 70 liradan 105 liraya yükselmesi nedeniyle kentte 75 kuruştan satılan pide ekmeğin fiyatını 1 liraya yükseltmişlerdi. Vatandaşların tükettiği temel gıda maddelerinden biri olan pide ekmekteki fiyat artışları, dar gelirli ailelerin bütçesini sarsarken, Enflasyonla Mücadele Programı kapsamında pide ekmek fiyatlarına Yılbaşına kadar yüzde 15 indirim uygulaması başlatılmıştı. Uygulama pideci esnaflarını ikiye bölmüş, esnafların bir kısmı indirimli fiyattan satış yaparken, diğer kısmı ise 1 liradan satışlarına devam etti.

“ESNAFIN DURUMU GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALI”

Pideci esnaflarının yaşadığı sıkıntılara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gaziantep Pideciler Odası Başkanı Abdullah Sarı, esnafların zor zamanlar geçirmelerine rağmen kendilerinden fedakarlık ederek indirim kampanyasına destek olduklarını söyledi. Sarı, “Esnaflarımız maliyetlerin artması nedeniyle zorlu bir süreçten geçiyorlar. Almış olduğumuz zam dahi esnaflarımızın maliyetlerini karşılayamaya yetmiyor. Buna rağmen esnaflarımız canla başla çalışıyor, kendilerinden fedakarlık ediyorlar. Bu noktada esnaflarımızın durumu da göz önüne alınmalı. Yüzde 15 indirimi zoraki olarak yapamıyoruz, yalnızca bizim indirim yapmamız yeterli olmuyor. Aldığımız ürünlerde de indirim yapılması gerekiyor. Biz aldığımız zammı zorunlu olarak istedik. Un fiyatı düşmemiş, maya fiyatı, odun fiyatı düşmemiş, poşet ve kağıtta düşüş olmadı. Burada bir gönül melesi var, indirim yapabilen esnafımız indirim yapıyor. Ancak genel anlamda esnaflarımız kazanç sağlayamadıkları için indirim veremiyorlar. Esnaflarımız duyarlı davranıyor, küçük esnaf olarak gerekli duyarlılığı gösteriyor” şeklinde konuştu.

M.TÜRKMEN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı