Haber Detayı
20 Nisan 2017 - Perşembe 18:59 Bu haber 632 kez okundu
 
Peyzaj sektörü sıkıntılı
Gündem Haberi
Peyzaj sektörü sıkıntılı

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte bahçe peyzajı ile ilgili çalışan firmalar, renklendi. Rengarenk çiçeklerle süslenen peyzaj işletmeleri, herkesin dikkatini çekerken, sektörde ise sıkıntı var.

Park ve bahçe peyzajı ile ilgili çalışan firmalarda, bahar aylarının gelmesi ile birlikte hareketlilik başladı. Ancak sektör temsilcileri, sektörün can çektiğini dile getiriyor. Özellikle belediyelerin tek firma ile çalıştığını iddia eden firmalar, adil davranılmasını istiyor.

Bahar mevsimin gelişiyle satışlarda hareketlik bekleyen peyzaj firmaları yöneticileri;”  Geçtiğimiz yıllara göre satışlarımız azaldı.  İki ay önce peyzaj sezonu açtık. Seçimlerden dolayı işler biraz durgun olsa da şuan biraz hareketlik var. Fakat giderlerimiz çok olduğu için gelirlerini karşılayamıyor. Bitki türlerindeki fiyatlarımız geçtiğimiz yıllara göre aynı fiyatta satıyoruz. Yan ve ham madde de artış var. Bundan dolayı gelirlerimizi karşılayamıyoruz” dediler.

Herkes bu sektöre giriyor

Peyzajcılar”; Bu işin birçok tekniği var. Ve bu işin tekniğini bilmedikleri halde bu sektöre giriyorlar. Bu konuyla ilgili devletin denetleyici bir kurumu olmadığı için herkes bu sektöre girmek istiyor.  Ve bu kadar çok peyzaj satıcıları olduğu için bu işte kar edemiyoruz. Devlet bu konuyla ilgili çözüm bulmasını istiyoruz. İşin ehlini bilen bu işi yapsın ” şeklinde konuştular.

Belediyeler adil olmalı

Belediyelerin de sektördeki sıkıntıda etken olduğunu belirten firma yetkilileri,  ” Bu şehirde çevre düzenlemeleri yapılıyor. Bu düzenlemelerparklarda yer alıyor. Parklara ekilecek olan çiçekleri ve ağaçları belediyeler peyzajcılardan alıyorlar. Fakat bir adaletsizlik var. Bu adaletsizlik ise belediyenin sadece bir peyzaj satıcısından alışveriş ediyor olması. Diğer peyzajcılar mağdur oluyor. Halbukiadil davranılsa bütün peyzaj satıcıları kar eder. Belediye biz yokmuşuz gibi davranıyor. Sadece bir kişi kar edeceğine bu sektörde yer alan bütün satıcılar kar etmesini istiyoruz. Çünkü birçok peyzaj firması ekonomik olarak can çekişiyorlar. Kapanmak üzere olan birçok firma var.”Dediler

İthal ürünlerin önüne geçilmeli

İthal ürünlerin de sıkıntılı olduğunu belirten firmalar Devlet ithal ürünler getiriyor. İthal ürünlerin önüne geçilmesini istiyoruz. Hem ekonomik açısından ülke ekonomisi zarar görüyor., hem de dışarıdan gelen bitkiler hastalık taşıyor. Bir çok hastalığın başlıca sebepleri bu bitkilerden geliyor. Bizim ülkemizde birçok şehirde yeterince süs bitkileri de var, ağaçlandırılacak olan bitkilerde var. Yerli bitkilerimiz  olduğu halde ithal bitkiler getirilmesine karşıyız” şeklinde konuştular.

(M.Türkmen)

 

 

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Peyzaj, sektörü, sıkıntılı,
Yorumlar
Haber Yazılımı