Haber Detayı
14 Şubat 2018 - Çarşamba 15:43
 
Panorama Müzesi hızla yükseliyor
Yaşam Haberi
Panorama Müzesi hızla yükseliyor

Gaziantep Savunması’nı anlatacak olan Savunması ve Kahramanlık Panorama Müzesi’nde çalışmalar hızlı bir şekilde sürdürülüyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 27 Eylül 2017 tarihinde yapımına başlanan ve 9 Aralık 2017’de Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in katılımıyla temeli atılan Gaziantep Savunması Kahramanlık ve Panorama Müzesi’nde inşaat çalışmaları hızlı bir şekilde sürdürülüyor. Gaziantep Savunması’nda yaşananların yağlı boya tablo ile anlatılacağı müzeye ilişkin Büyükşehir Belediyesi KUDEB Daire Başkanlığından yapılan açıklamada; “Panorama Müzesi’nin kaba inşaatı olarak adlandırılan beton işlemleri tamamlanmak üzere. Müzenin içerisinde yağlı boya resmin yer alacağı kısımlar ayrı ayrı çalışılıyor. Bir tanesi Antalya’da resim yapılıyor, diğeri de projesi son halini aldı, binanın bitimine müteakip her ikisi de yerine montaj ve uygulamaları yapılacak. Büyük bir hızla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Belirlenen tarih olan 25 Aralık 2018’de panorama müzesini faaliyete açmayı planlıyoruz” ifadelerine yer verdiler.

“ANTEP SAVUNMASI ANLATILACAK”

Daha önce Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden müzeye ilişkin yapılan açıklamada; “Gaziantep’in yaşadığı zulmü ve gösterdiği kahramanlığın sergilemesinin yanı sıra sanatsal bir değere sahip olması hedeflenen panoramanın içi, yağlı boya tekniğiyle yapılacak. 12 dönüm üzerinde kurulacak olan panoramada, 12 metre yüksekliğinde, 113 metre uzunluğunda kademeli geçişlerle bin 133 metrekare maket alanı, 32 metre çapıyla adeta o günleri yaşatacak hatta içinde htirecek. Panoramaya giriş, Gaziantep’in Kurtuluş Savaşı’nda da etkili bir rol üstlendiği mağara ve livaslarla sağlanacak olup, panoramaya ulaşana dek, hazırlık bölümü ile görsel ve işitsel anlatım teknikleriyle panorama sahnesine hazırlayacak. Antep savunmasının anlatılacağı panorama, kentin düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü olan 25 Aralık 2018’de ziyarete açılması planlanıyor” ifadelerine yer verilmişti.

Y.ANKAY

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı