Haber Detayı
11 Eylül 2017 - Pazartesi 19:42 Bu haber 2015 kez okundu
 
Ortak paydamız Atatürk
“Yüzde yüze talibiz”
Siyaset Haberi
Ortak paydamız Atatürk

Röportaj: S.Öztürk

Ekspres okurlarına yeni parti çalışmaları ile ilgili bilgi veren Ümit Özdağ, “Bizim partimizin bünyesinde CHP’liler, MHP’liler, AKP’liler, Vatan Partililer, ANAP’lılar da olacak. Farklı düşüncelerde olabiliriz. Önemli olan çocuklarımıza bir ve bütün bir Türkiye bırakmak istiyor muyuz? Onun için ortak paydamız bu, ortak paydamız Atatürk.” şeklinde konuştu.

Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ, yeni kurulacak partisinin istişare toplantıları kapsamında Gaziantep’e geldi.  Özdağ, “Yeni parti, MHP’den ayrılan bir gurubun öncülüğünde kuruluyor. Ama bu ikinci bir MHP değil, bu bir Milli Merkez Partisi. Kendisini tanımlarken merkezin sağında ve solunda bulunan, tüm herkesi kapsayan, bir taraftan FETÖ, diğer taraftan PKK’yı dışlayan ama bunun dışında yüzde yüze talip olan parti diyoruz” diye konuştu.

Yeni kurulacak partisinin istişare toplantıları kapsamında seçim bölgesi Gaziantep’e gelen Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ ile yeni kurulacak parti ve parti çalışmaları üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

“SİYASETİ KADIN VE ERKEK BİRLİKTE YAPMALI”

-Partinizin Kadın yapısı nasıl olacak? Çünkü tüm partilerde kadınlara dolgu malzemesi, sayı doldurmak amaçlı bir yaklaşım sergileniyor.

“ Bizim partimizde Kadın Kolları olmayacak, yönetim kurullarında muhakkak tüzükte oranı belirlenerek, yönetimimizde kadınlar yer alacak. Kadınların siyasette erkekler gibi ana unsur olduğunu düşünüyoruz. Partimizin Genel Başkanı Meral Akşener, Türk Siyasetinde, 12 Eylül’den sonra siyasette kalmış, siyasi figürlerden bir tanesi. Bir kadın olarak bunu yapmak daha da zor iken siyasette kalmış, üstelik Kadın Kolları Genel Başkanlığından gelmiş bir isim. Onun için bir Kadın Kolları oluşumunu özellikle Sayın Akşener tercih etmiyor. Siyaseti kadın ve erkek birlikte yapmalı, biz bunu divanda böyle yaptık. O zaman yönetimde de yönetim kurullarında da aynı şekilde yapmalılar. Bunun belki bazı küçük ilçelerde başlangıçta pürüzleri olabilir. Ancak bunun zaman içerisinde aşılacağını düşünüyorum. Tüm siyasi partilerin de bizi takip etmesinin mümkün olduğunu ve takip etmeleri gerektiğini düşünüyorum.

İkincisi biz bir demokrasi mücadelesi içerisinden geliyoruz onun için partide de demokrasinin hakim olması gerektiğine inancındayız. Kimse bizim daha önce MHP’de yaptığımız mücadeleye benzer, bir antidemokratik tepkiyle karşılanan, mücadeleyle, süreçle karşı karşıya kalmamalı. Demokrasinin hakim olduğu bir tüzük ile çalışıyoruz.  Bunun dışında partide öncelik gençlik kollarının demokratik yapılanması olacak. Daha sonra ilçelerde, illerde sonrasında onların seçtiği temsilcilerle genel merkez yapılanması mümkün olacak. Öncelikle biz, ‘Hukukun Üstünlüğünü Türkiye’de nasıl inşa etme’ iddiasıyla geliyorsak; parti içerisinde de bu üstünlüğü ve demokratik ilkeleri hakim kılmak için geliyoruz.”

“İKİNCİ BİR MHP DEĞİL”

-Şuana kadar partinin görüntüsü hep MHP’den ayrılan grubun kurduğu yeni bir parti oldu.

“Gerçek bu, zaten.  MHP’den ayrılan bir gurubun öncülüğünde kuruluyor. Ama bu ikinci bir MHP değil, bu bir Milli Merkez Partisi. Kendisini tanımlarken merkezin sağında ve solunda bulunan, tüm herkesi kapsayan, bir taraftan FETÖ, diğer taraftan PKK’yı dışlayan ama bunun dışında yüzde yüze talip olan parti diyoruz. Şimdi Kurucular Kurulu açıklandığında, bizlerin dışında kimlerin bu sürecin parçası olduğu görülecek. O zaman bunun sadece MHP geleneği ile sınırlı kalmayan, bütün siyasi partileri ama bunun dışında şimdiye kadar hiç siyasette olmamış insanları kapsadığı görülecek. Önemli olan tüm Türkiye’yi kapsayacak ve Türkiye’nin karşı karşıya olduğu ağır sorumluluğu karşılayabilecek bir kadro ile Türkiye’nin karşısında çıkmak.”

-MHP’den ayrılanların kurduğu bir parti olarak diğer partililer, kendilerinden neler bulabilecek bu partide?

“Bizim partimizin bünyesinde CHP’liler, MHP’liler, AKP’liler, Vatan Partililer, ANAP’lılar da olacak. Bunlar partimizin bünyesinde var zaten. Tüm partililer ve daha önce siyasete girmemiş isimler partimizde olacak. Onlarda partimizin öncü ve önde gelen yönetici konumlarında olacaklar, bulundukları mevkiiye göre. Hem Genel Merkez’de hem de diğer alanlarda olacaklar.”

“RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN İSMİNİ KİMSE HATIRLAMAYACAK”

-MHP’den bakacak olursak Milliyetçilik daha ön planda, CHP’den bakacak olursak Demokratlık öne çıkıyor. Yeni kurulacak partide bir potada nasıl eriteceksiniz bunu?

“Biz Türkiye’nin ihtiyaçları doğrultusunda ilkelerimizi ortaya koyduk. İktidar tarafından parçalanan ve birbirlerine karşı düşmanlaştırılmaya çalışılan Türk Milleti var. Her şeyden önce hepimiz Türk Milletinin bir parçasıyız ve ‘Ne mutlu Türk’üm diyene’ diyoruz.  İkincisi Türkiye’nin çevre coğrafyaları parçalanıyor. Bu parçalanmanın Türkiye’ye sıçrama tehlikesinin yaşandığı bir dönemde devletin tüm kurumlarının AKP tarafından 14 yıl içinde yıkıldığını görüyoruz. İkinci hedefimiz yeniden bu kurumların inşa edilmesi. Üçüncü hedefimiz ise kurumların inşa edilirken, parlamenter demokrasinin ve kuvvetler ayrılığına dayanan demokratik parlamenter rejimin tekrar inşasıdır.  Dördüncü hedefimiz ise Türkiye’de sanayi tasfiye edildi. Sanayisiz bir ekonomi, Türkiye’nin yıkılması demektir. Biz yine reel sektörün ve üretimin ön plana çıktığı, rantın bugün sahip olduğu hakim konumunu yitirdiği üretim esaslı bir ekonomik modeli gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu dört temel ilke üzerinde birleştikten sonra detaylarda birbirimizden farklı düşünebiliriz, çok önemli değil. Bu detaylar üzerinde tartışmak, İstanbul’un fethi sırasında Ayasofya’da meleklerin cinsiyetini tartışmaya benzer. Siz bir konuda farklı fikirde olmayabilirsiniz, hiç te önemli değil. Önemli olan çocuklarımıza bir ve bütün bir Türkiye bırakmak istiyor muyuz? Onun için ortak paydamız bu, ortak paydamız Atatürk. Bugün bazı Atatürk düşmanları ve Atatürk’e düşmanlık yapıyorlar. Atatürk hala bir anlamda tarih olmadı. Ama bundan bin yıl sonra Bilgehan bizim için neyse onun gibi unutmayacağız. Biz bugün Bilgehan’ı nasıl unutmadıysak, çocuklarımıza isimlerini veriyorsak; bizim torunlarımızda çocuklarına Atatürk’ün ismini verecekler. Ama bugün düşmanlık yapan Recep Tayyip Erdoğan’ın ismini kimse hatırlamayacak.”

-Örgüt yapısıyla ilgili bilgiler verir misiniz?

“Örgüt yapısıyla ilgili daha detaylı bilgiler veremeyeceğim. Tüzük çalışmaları devam ediyor.”

-İktidar partisi dışında diğer partilere baktığımızda, CHP ve MHP’ye de baktığımızda köklü partiler olmalarından dolayı yaşanan sıkıntılar var. Delege yapılarında olsun, daha hantal bir yapı var. Bunlardan ders alınarak mı yeni parti kuruluyor?

“Hiç şüphesiz bunlardan ders alınarak partimiz kuruluyor. Çevik ve iktidara hazırlanan bir partiyiz. Vatandaşlarımız merak ettikleri sorulara çok kısa süre içerisinde cevap bulacak. Ekim ayında partimizin kuruluş çalışmalarını tamamlamış olacağız.”

Partinin kuruluş tarihi olarak 29 Ekim seçilebilir mi?

Partinin kuruluşunun o tarihe kalacağını düşünmüyorum. Gelişmeleri de düşünerek Ekim ayı başlarında kuruluş işlemlerinin tamamlanmasını bekliyoruz. Ama belki yürüyüş için 29 Ekim tercih edilebilir.

S.ÖZTÜRK

 

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı