Haber Detayı
15 Nisan 2016 - Cuma 18:02
 
Örnek bir kongre yapacağız"
Siyaset Haberi
Örnek bir kongre yapacağız

 MHP Genel Başkanlığı için adaylığını açıklayan MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, mahkemenin olağanüstü kurultay yapılması yönündeki kararına ilişkin, "Genel merkezin, sayın Genel Başkanın, demokrasinin ve hukuk devletinin temel ilkelerini, hukukun üstünlüğünü kabul etmesini arzu ediyorum." dedi.

Özdağ, 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü tarafından düzenlenen "6. Safranbolu Kongresi" için geldiği Karabük'ün Safranbolu ilçesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin "mahkemenin olağanüstü kurultay yapılması yönündeki kararının ardından yaşanan sürece" ilişkin sorusu üzerine Özdağ, mahkemenin almış olduğu kararla olağanüstü bir kurultayın düzenlenme yetkisinin MHP Genel Mekezinden alınarak 3 arkadaşlarına verildiğini, bundan sonraki sürecin onlar tarafından yönetileceğini söyledi.

Genel merkezin bundan sonra kongrenin yapılıp yapılmamasıyla ilgili herhangi bir müdahalede bulunma hakkı olmadığını savunan Özdağ, "Genel merkezin, sayın Genel Başkanın, demokrasinin ve hukuk devletinin temel ilkelerini, hukukun üstünlüğünü kabul etmesini arzu ediyorum. Kendisinin hep geçmişte devlet adamı kimliğinden bahsedilir ve altı çizilirdi. Biliyorsunuz devlet adamı olmanın en önemli özelliği hukukun üstünlüğüne inanmak ve demokrasinin temel ilkelerini kabul etmektir. Dilerim önümüzdeki günlerde bu sert açıklamaların dozajı, tansiyon düşer ve mahkemenin almış olduğu karar çerçevesinde önümüzdeki süreçte Milliyetçi Hareket Partisi önce olağanüstü kurultayını yapar, sonrada yeni genel başkanını seçer." diye konuştu.

Özdağ, çalışmalarının çok verimli geçtiğini aktararak şöyle devam etti:

"Teşkilat ve üst kurul delegesi arkadaşlarla, ülkücü hareketin önde gelen isimleriyle görüşüyoruz. Programımızı Rize'de Türk kamuoyuyla, ülküdaşlarla paylaştık. Şimdi onu değişik zeminlerde ve değişik boyutlarda tekrar tekrar arkadaşlarla paylaşmaya devam ediyoruz. Ben ülkücülerin iktidarını, ülkücü bir iktidarı, ülkücü bir iktidar projesini anlatıyorum ve savunuyorum. İnşallah üst kurul delegelerimizden bu konuda gereken desteği alarak demokratik süreç içerisinde diğer aday arkadaşlarımızla da el birliği içerisinde, dostça, kardeşçe ve demokratik hukuku gözeterek, birbirimizin hukukuna saygı göstererek Türkiye'ye örnek bir kongre yapacağız."

"Oyların bölünmemesi adına diğer adayların bir araya gelme ihtimali var mı?" sorusuna da Özdağ, "Böyle bir şey yok. Demokrasi tek adaylı yapıları kaldırmaz. Muhakkak süreç içerisinde bazı birliktelikler olabilir ama günün konusu bu değildir. Öncelikle tüzük değişikliği yapılacak ve tüzük değişikliğinin arkasından bu sürece girilecek. Kongrenin yapılması için 8'iyle ilgili bir karar alınmış durumda. Dilerim bu arada Yargıtay'dan da olumlu cevap gelir. O olumlu cevap geldikten sonra demokratik hukuk devleti sürecini herkes kabullenir ve güzel bir kongre gerçekleşir." yanıtını verdi.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı