Haber Detayı
11 Ekim 2018 - Perşembe 21:02
 
Önemli olan, nöbeti nasıl tuttuğundur…
Siyaset Haberi
Önemli olan, nöbeti nasıl tuttuğundur…

Röportaj:Semra ÖZTÜRK

Araban Belediye Başkanı, Mehmet Özdemir ile göreve başladığından bu yana değişen ve gelişen Araban’ı konuştuk.

En büyük isteğinin Araban halkının hafta sonunu geçireceği sportif faaliyetlere katılabileceği bir tesis yapmak olduğunu belirten Özdemir; “Biz görev adamıyız. Teşkilatımız ne görev verirse yerine getiririz. Eğer başkanlıkta devam etmem istenirse, önümüzdeki dönem altyapı sorunlarımızı tamamladığımızdan dolayı sosyal ve kültürel çalışmalarımızın çok olduğu bir dönem olacak” diye konuştu.

  • 9,5 yıl geride kaldı. 9,5 yılı değerlendirecek olursak, neler söylersiniz?

İlk göreve geldiğimizde 2009 Mart seçimlerinden sonra sahaya indik. Daha önceden Belediye Meclis üyesiydim. Vatandaş olarak yaptığımız gözlemleri, artık başkan olarak yapmak zorundaydım. Yaptığımız gözlemler sonucu tahminimizden daha farklı bir yapı içerisinde olduğumuzu fark ettik. İçerisinde yaşadığımız için eksikleri fark edemiyorduk. Ancak, üzerimizde başkanlık sorumluluğu ile baktığımızda, gerçekten de altyapısı, içme suyu, 1 m2 dahi yeşil alanı bulunmayan bir yer haline gelmişiz. 10.000 nüfusu olmasına rağmen bir köy görüntüsünde olan bir ilçeydik. Sokaklarına baktığımız zaman hiçbir sokağında kilit taşı bulunmayan, doğru dürüst asfaltı olmayan bir ilçe durumundaydık. İlçenin ana caddeleri dahi çukurdan, çamurdan geçilecek halde değil. Böyle bir Araban’ı teslim aldım. Bu başlangıç, bizim için dezavantaj olarak görünse de aslında avantajdı. Çünkü yapacaklarımızın etüdünü arkadaşlarla beraber yaptık. Özellikle de vekilimiz Mehmet Erdoğan’la, o dönemin Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Şahin ile ne yapabileceğimiz konusunda görüşmeler gerçekleştirdik.  Görüşmelerin ardından Araban’a ilk geldiğimiz zaman ciddi anlamda personel alacağının olduğunu gördük. Bunun da tek sebebi giderin fazla olması gelen paranın az olmasıydı. Bu sorunu tüm vekillerimizin desteği ile atlattık. Özellikle de vekilimiz Mehmet Erdoğan bize her anlamda ciddi destekler sağladı. Öncelikle sorun giderici önlemleri yaptık. Daha sonra çözüm odaklı olarak çalışmalara devam ettik. İlçenin maddi açıdan ciddi sıkıntıları bulunmaktaydı. Kredi kullanmak istedik, 1 TL dahi kullanacak limitimiz yoktu. O konuda yine Mehmet Erdoğan özverili bir çalışma sonucu kredi onayımızı yaptırdı. Eksik olan kanalizasyon hatlarımızı tamamladık. İçme suyu hattımızı komple değiştirdik. Çünkü ilçeye temiz su içirmek zorundayız. Daha önceki hattan dolayı ilçede sürekli içme suyundan kaynaklı hastalıklar ortaya çıkmaktaydı. Alt yapı sorunlarını hallettikten sonra 2010 yılının sonları, 2011 yılının başlarında üst yapı sorunlarını çözmeye başladık.

  • İlçe genelinde ciddi bir kilittaşı çalışması yapılmış

İlçenin tüm ara sokakları ve ana caddelerini kilit taşı döşenmesi gerekliydi. Bu konuda da vatandaşlarımızın sağduyuları sayesinde başarılı olduk. 1 yıl içerisinde Araban farklı bir görünüme sahip oldu. Bunun yanında ilçenin 1 m2 dahi yeşil alanı olmayan, parkı bulunmayan bir ilçeye büyük bir park kazandırarak bu sorunu da ortadan kaldırdık. Yapmış olduğumuz bu park bizim vizyon projemizdir. Göreve ilk geldiğimizde bizim tek sözümüz parkıyla anılan bir Araban yapacağımızdı. Bu tür sosyal yaşam alanları, insanların sosyokültürel yapısını da değiştirmektedir.  

  • Sadece kilittaşı yapmadınız sanırım?

İlçe yollarımızda olan refüjler, çevreyolu, ağaçlandırma ve yeşillendirme ve çevre düzenlemesine ciddi önem verdik. Çünkü yollar şehrin aynasıdır. “Dünüyle bugünü aynı olan” büyük kayıp içerisindedir. Bizim amacımız elimizden geldiğince her geçen gün Araban’ı daha güzel hale getirmektir. Biz göreve ilk geldiğimizden beri “Bugünümüz dünümüzden, yarınımız da bugünümüzden iyi olacak.” Sloganını söylemekteyiz. Sürekli bisiklet misali pedal vurarak yolumuza devam etmekteyiz. Burada diğer anlamda sosyal donatılar içerisine baktığımız da taziye evleri yapıldı. İlk dönemimiz alt yapıyla geçti.

  • İlk dönem alt yapı çalışmalarıyla geçti diyebilir miyiz?

En önemli sorun altyapıydı. Daha sonrasında sosyal çalışmalarla yolumuza devam ettik. 2014 yılına kadar muazzam çalışmalar şehir merkezimizin 95 civarında sorununu bitirdik. Aklınıza ne geliyorsa alt yapıdan tutun da, üst yapıya kadar her türlü sorunları çözüme kavuştu.

  • Peki, ikinci dönemde neler yaptınız?

2014’ten bu tarafa geçtiğimiz de Araban farklı bir yapıya geçiş yaptı. Özel idare ile ilgili çıkarılan yeni bir yasa sonucu 7 mahallemiz bir anda 48 mahalleye çıktı. Bunun sonucunda da gerek fiziksel, gerekse maddi anlamda sorumluluğu arttı. Bu durum bize gerçekten büyük bir külfet oluşturdu. Yine her zaman yaptığımız gibi ilk 6 ay sorun giderici çözümler ürettik. Çünkü bir anda büyük bir sorumluluk geldi. Özel idare döneminde yıllarca yapılmayan hizmetleri biz yapmak zorunda kaldık. Bu işleri bir anda yapmak çok kolay olmadı. Çünkü sorumluluk alanımız bir anda 7 katı büyüklüğe ulaştı. 6 ay sonunda çözüm odaklı çalışmalara başladık. Altyapı, çevre düzenlemesi vb. sorunları çözdük. Bu sorunları çözerken bizi en çok zorlayan konu parasal anlamda sıkıntıda olmamızdı. Şuan da hiçbir mahallemizde altyapı sorunu yoktur. Üst yapı olarak da yaklaşık 12-13 mahallenin ki bitmiş vaziyette. Bizim yapmış olduğumuz program dâhilinde bu sene içerisinde mahallelerin 90’ının sorunları kalmamış olacak.

  • Hizmetleri yaparken, siyasi etkiler oluyor mu?

Biz bu işleri yaparken bize yakınlığını veya uzaklığına bakmadık. Bizim her zaman yönetim politikamız “İnsanı yaşat ki, Devlet yaşasın.” olmuştur. Hiçbir şekilde kimsenin siyasi görüşüne veya oy verme şekline bakmadım. Mahallelerimizin içerisinde sorunlarının çözümü tamamlanan ancak bizim en düşük oy aldığımız yerler var. Özellikle 3 mahalleden bize 1 tane oy çıkan yerler bulunuyor. Ancak samimiyetimle söylüyorum şuan da sokakları taş döşendi, altyapı ve üstyapı sorunları da tamamlandı. Hiçbir ayrım yapılmaksızın mahallelerimizi sorunlarına göre program yapıyoruz. Şu anda top yekûn bakıldığında 12-13 mahallemiz tamamlanmış durumda. Kulüp yollarımıza bakıldığında Fıstıklı dağ Araban arasında olan yolu şehirlerarası duble yollardan hiçbir farkı olmaksızın Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin ve vekilimiz Mehmet Erdoğanın çalışmaları sonucu yapımı tamamlandı. 48 mahallenin bir anda bize karşı olan taleplerinin karşısında açık konuşmak gerekirse bu sorunların üstesinden nasıl geleceğiz diye düşünmedik değil. Ama yapılan tüm destekler sonucu bu sorunların üstesinden alnımızın akıyla geldik. Bu çalışmalara ilk 5 yılda ki tecrübelerimizin de büyük katkısı oldu. Ayaklarımız daha sağlam yere basarak, emin adımlarla ilerledik. İlk etapta sahayı tanımanın bir bedeli vardır. Biz o stajı merkezdeki, çalışmalarla tamamladık. Ondan dolayı tecrübelerin çalışmalar üzerindeki etkisini böylelikle bir kez daha görmüş olduk.

  • Tecrübe, sorun çözme kabiliyetini de arttırdı değil mi?

 Şu anda bu tecrübelerden ötürü olaylar daha hâkim oluyoruz. Çözüm odaklı çalışmalarla yola devam ediyoruz. Bizim  en büyük mahallemiz Elif mahallesidir. Orada sadece 30-35 bin m2’lik bir taş alanımız kaldı. Şuana kadar o mahalleye 160 bin m2 civarında kilit taşı ve asfalt çalışmaları yaptık. Bu yapılan çalışmanın ciddi bir alandır. Karavayiz mahallemiz yukarı tarafta orada 60 bin m2 kilit taşı yaptık. Bunlara bakılırsa daha önceden Özel idare 48 mahalleye ancak 50-60 bin m2 civarında kilit taşı çalışması yapmış olduk. Ancak bize şuana kadar Büyükşehir Belediyesinin vermiş olduğu taş miktarı 200 bin m2 dir. Bizim yapmış olduğumuz 310 bin m2 taş ile birlikte yaklaşık toplamda 510 bin m2 taş çalışması yapıldı. Bu kadar yapmamıza rağmen şuanda 200 bin m2 civarında halen eksik bulunmaktadır. Bunları da imkânlarımız dâhilinde en kısa zamanda tamamlayacağız.

  • Çalışma döneminizde söz verip de, yapamadığınız bir şey oldu mu?

Şuan da bizim çalışma programımızda her hangi bir aksaklık veya eksiklik görülmemektedir. Biz ne söz verdiysek onu yapacağız. Bu sözler içerisinde sosyal tesislerden tutun da çevre düzenlemesine kadar her şey bulunmaktaydı. Bizim vermiş olduğumuz sözlerde bizim hiçbir eksiğimiz yok. Hatta fazlamız bile bulunuyor. Şehir sürekli kendini yeniliyor.

  • Peki,  tekrar aday mısınız?

 Her yeni dönem, yeni sorun yeni gelişmeler demektir. Bundan sonraki dönemlerde eğer ki, teşkilatımız bize devam derse biz yolumuza devam ederiz. Biz görev adamıyız. Görev verilirse görevimizi layıkıyla yaparız. Eğer ki, farklı bir düşünce olursa da davamızın emrinde her şeyi yapmaya hazırız. Bizim her zaman ölçümüz nöbeti nerde değil, nasıl tuttuğundur. Biz bu anlayış içerisinde davamıza, halkımıza hizmet etmek bizim için bir onurdur. Önümüzde ki dönem içerisinde kısmet olursa yapacak birçok projemiz bulunuyor. Özellikle şuan da devam eden sanayi sitesi çalışmamız, semt pazarı çalışmamız gibi çalışmalarımız tamamlamak istiyoruz. En çok benim istediğim projelerden birisi vatandaşlarımızın hafta sonunu geçirebileceği içerisinde sportif faaliyetlerinde mevcut olduğu bir alan yaratmaktı. Eğer görevimizde devam edersek yeni dönemde Araban’a en büyük sözlerimizden birisi bu olacak. Önümüzdeki dönem altyapı sorunlarımızı tamamladığımızdan dolayı sosyal ve kültürel çalışmalarımızın çok olduğu bir dönem olacak.

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı