Haber Detayı
07 Aralık 2017 - Perşembe 17:16
 
“Önce kamu uymalı”
Gündem Haberi
“Önce kamu uymalı”

Şehitkamil Belediye Meclisi Aralık Ayı 2.Birleşiminde söz alan Meclis üyesi Zeynel Güçyetmez, Gaziantep’teki hava kirliliğine dikkat çekti. Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, bir kamu kuruluşunun fuel-oil ihalesi yaptığını ifade ederek, “Çok enteresan bir şekilde kamu kurum ve kuruluşlarından bir tanesi, fuel-oil ihalesine çıkmış. Devletin önce bunu yapması gerekiyor. O zaman öncelikli olarak bu ayki Büyükşehir Meclisinde de Büyükşehir Belediye Başkanımıza bunu ileteceğim” diye konuştu.

Şehitkamil Belediye Meclisi Aralık ayı 2.Birleşim Toplantısı Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu Başkanlığında yapıldı. Gündemde bulunan 22 ve gündem dışından gündeme alınan 1 olmak üzere toplam 23 madde görüşüldü.  Toplantıda gündem dışı söz alan Meclis Üyesi Zeynel Güçyetmez, Gaziantep’teki hava kirliliğine dikkat çekti. Güçyetmez, “Gaziantep, hava kirliliğinde Türkiye’de üçüncü sırada, Avrupa’da ise ilk onda yer alıyor. Bu konuyu daha önce de dile getirmeme rağmen meclis tarafından bir karar alınmadı. Sağlık Bakanlığı verilerine baktığımızda, Gaziantep’te solunum yolu hastalıklarında belirgin bir artış gözlemlenmektedir. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı araştırmalara göre partikül maddeden kaynaklı, uzun süreli solunumlardan kaynaklı olarak kansere yol açmaktadır. Hava kirliliğini önlemek sadece ilçe belediyesinin görevi değildir. Ancak belediyeleri görevleri arasında, halkın sağlığı ile ilgili önlemleri almak vardır.  Anayasamızın 56.maddesinde herkes sağlıklı çevrede yaşama hakkına sahiptir. Gerek egzoz gazlarından, gerekse rüzgar giriş kanallarına yapılan yüksek katlı binalar nedeniyle hava sirkülasyonu olmamasından kaynaklanan hava kirliliği olduğu bilimsel olarak ortaya konmuş ve Kent Konseyi tarafından belgelenmiştir. Sadece İlçe Belediyesinin havasını temizlemek mümkün olmayacaktır. Kent bütünü çerçevesinde en azından Kaymakamlıkça dağıtılan kömür yardımlarından kaynaklı hava kirliliği yaratılmaktadır. Bu konunun en azından meclis olarak diğer platformlarda dile getirilerek çözüm bulunmalı, aksi halde her geçen gün Gaziantep’te hava kirliliği ile ilgili sıkıntılar yaşanacaktır” dedi.

“DÖNÜŞÜM BEDELİNİN YÜKSEK OLMASI VATANDAŞI ETKİLİYOR”

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ise; “Benim sorunum değil, deyip topu taca atıp kenara geçmeyeceğim. İlçe Çevre Kurulu tarafından iki yıl önce alınan karar, adım adım devreye alınıyor. Hava kirliliği ile ilgili bir sıkıntımız var. Bu durum  insanların ekonomisi ile de doğru orantılı. İlçe Belediyesi olarak biz, doğal gaz tesisatı olmayan mekanik projelere katı veya fosil yakıtlara ruhsat vermiyoruz. GAZDAŞ, kentte her yere hat çekti, iskan alınırken de buna göre planlama yapılacak. Gaz tesisatına göre iskan verilecek. Çok enteresan bir şekilde kamu kurum ve kuruluşlarından bir tanesi, fuel-oil ihalesine çıkmış. Devletin önce bunu yapması gerekiyor. O zaman öncelikli olarak bu ayki Büyükşehir Meclisinde de Büyükşehir Belediye Başkanımıza bunu ileteceğim. Hiç olmazsa yoğun tüketimi olan kurumlarda fosil yakıt kullanımından doğal gaza dönülmesi konusunda çalışma yapılmalı. Vatandaşlara da gerekli uyarılar yapıldı, uygulamayanlar var. Onları da insanların ekonomik durumları ile değerlendirmek gerekiyor. Dönüşümün yüksek bedeli olmasını da Büyükşehir Belediyesi’nde dile getireceğim” diye konuştu.

E.YILDIRIM

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı