Haber Detayı
14 Temmuz 2017 - Cuma 11:46 Bu haber 650 kez okundu
 
Ön yargıları şampiyonlukla kırdılar
Gündem Haberi
Ön yargıları şampiyonlukla kırdılar

Nizip ilçesine bağlı Kumla köyünde eğitim gören 12 kız öğrenci, ailelerinin ön yargılarına inat başladıkları kick boksta örnek başarılara imza atıyor.

Sınıf öğretmenlerinin düzenlediği kurslar sayesinde kick boks ile tanışan kızlar, çevrelerindeki baskılara ve imkansızlıklara inat başladıkları sporla hayatlarını değiştirdi.

Kullanılmayan bir dersliği antrenman sahası haline getiren öğrenciler, büyük bir emek harcadıkları kick boksta 1,5 yıl gibi kısa zamanda önemli başarılara imza attı.

Tarla, ev işleri ve hayvan bakımından fırsat buldukça antrenmanlara katılan öğrenciler, Bolu'da düzenlenen "15 Temmuz Şehitleri Türkiye Büyükler, Gençler, Yıldızlar ve Minikler Kick Boks Şampiyonası"nda ve Sakarya'da düzenlenen "Türkiye Kick Boks Şampiyonası"nda 8 birincilik, 2 ikincilik ve 3 üçüncülük elde etti.

Çorum'da düzenlenen "Okul Sporları Küçükler Türkiye Şampiyonası"nda takım halinde birinci, Adana'da düzenlenen "Yıldızlar Türkiye Kick Boks Şampiyonası"nda takım halinde ikinci olan kız öğrenciler, Gaziantep'e gazilik unvanı verilişi dolayısıyla düzenlenen bölge şampiyonasında da 9 birincilik ve 4 ikincilik ile Akdeniz, Güneydoğu ve Doğu illeri takım birinciliğini kazandı. 

Antrenör Abdullah Gökşen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kursu açarken ailelerin çok istekli olmadığını ancak kızların azim ve başarılarıyla kendilerini kanıtladıklarını söyledi.

Köyde kick boks kursu açılmasının halk tarafından çok sıcak karşılanmadığını dile getiren Gökşen, "Aileler ilk başta 'Millet ne der, kız çocuğu evde olmalı" gibi tepkilerde bulundu. Ancak köyde çok fazla sosyal imkan olmadığı için kursu duyan kızlar katılmak gelmek istedi. Ailelerini ikna etmek için uğraştılar. Biz gittik, aileleriyle konuştuk, çocukların kendilerini geliştireceklerinden bahsettik." dedi.

- "Türkiye derecesi olmayan sporcum yok"

Kursa 12 kız öğrenciyle başladıklarını anlatan Gökşen, şunları kaydetti:

"Kurs başladıktan sonra spora bakış açısı değişti. Kazanılan başarılarla beraber ön yargıları, endişeleri bertaraf ettik. Şu an artan öğrenci sayısıyla devam ediyoruz. Kız çocuklarımız, ringlerde efendilikleriyle de örnek oluyorlar. Biz köyün güzelliğini, samimiyetini turnuvalara yansıtıyoruz. İlçeye dahi gitmeyen öğrencilerim vardı. Bu turnuvalar sayesinde yeni bir çevre ediniyorlar, farklı illerden insanlarla tanışıyorlar. Arkadaş çevreleri oldu.Bu şekilde öz güvenleri oluştu. İnanıyorum ki ileride milli takım sporcusu olarak karşımıza çıkacaklar ve bu köyün kaderini değiştirecekler."

Çocukların tarla ve ev işlerinde çalıştığı için başlangıçta başarılı olmalarını beklemediğini dile getiren Gökşen, kısa bir zamanda bu kadar büyük başarıların kendisini de şaşırttığını anlattı.

Gökşen, şu anda  25 sporcusunun 21'nin kız olduğunu, kız öğrencilerin çok gayretli ve istekli olduğunu vurgulayan Gökşen, şöyle devam etti:

"Kendilerini geliştirip, öz güven sahibi olmalarını amaçlıyordum. Türkiye derecesi olmayan sporcum yok. Arkalarından gelen kardeşlerinin, arkadaşlarının da aynı başarılarla devam edeceğine inanıyorum. Öz güvenleri ve başarılarıyla ailelerini de mahcup etmediler. Bu gayretin geri dönüşü Türkiye şampiyonluğu ve derslerindeki başarılar oldu. Çocuklar burada sadece spor yapmıyorlar, zihinlerini de geliştiriyorlar. Stres atıyorlar. Bu stresi attıklarında buradaki dayanışmayı okulda da devam ettiriyorlar. Ön yargıları çalışma azmiyle kırdık. Şimdi hepsinin boynunda birincilik madalyası var. İnşallah daha da büyük başarılara imza atacağız."

- "Çevremizdekiler başaracağımıza inanmıyordu"

Sporculardan Fatma Arslan ise bu yıl 6. sınıfa geçtiğini belirterek, Bolu'daki şampiyonada sıkletinde birinci olduğunu söyledi.

Kick boksa arkadaşları başlayınca kendisinin de heveslendiğini ve bu vesileyle sporla tanıştığını anlatan Arslan, şöyle konuştu:

"Kendime güveniyordum ve derece alacağımı da biliyordum. Ancak çevremizdekiler bize güvenmiyordu. Arkadaşlarım derece almaya başladıkça kendime güvenim daha da arttı. Onları örnek aldım. Salona birlikte geliyoruz, ısınıyoruz, ikili çalışıyoruz. Bundan sonra hedefim milli takıma yükselmek. Başarılarımı daha da arttırarak devam edeceğim. 

Fatma Kızılada da 7. sınıfa geçtiğini belirterek, kursta arkadaşlarını izleyerek heveslendiğini kaydetti.

Kick boksa çok büyük bir istekle başladığını anlatan Kızılada, "Gaziantep'te düzenlenen yarışmada birinci oldum. Kick boks sayesinde ilk defa şehir dışına çıktım. Abdullah Hoca sayesinde hepimizin yaşadığımız yerin dışını görme şansımız oldu. Büyüdüğümde beden eğitimi öğretmeni olmak istiyorum." diye konuştu.

Büşra Arslan da Bolu'da birincilik elde ettiğini söyledi.

Yaptıkları sporun çok zor olduğunu ifade eden Arslan, "Ailelerimiz ilk başta çok sıcak bakmadılar. Sonra dereceler elde ettikçe onların da fikri değişmeye başladı. Şimdi bizi destekliyorlar" dedi.  

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Ön, yargıları, şampiyonlukla, kırdılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı