Haber Detayı
13 Eylül 2017 - Çarşamba 16:55 Bu haber 814 kez okundu
 
“Ölümlerin yüzde 35’i Sepsis’ten”
Sepsis hastalığı konuşuldu
Gündem Haberi
“Ölümlerin yüzde 35’i Sepsis’ten”

13 Eylül Dünya Sepsis Günü nedeniyle 25 Aralık Devlet Hastanesi’nde ‘Tanımlama ve Farkındalık’ eğitim programı düzenlendi. Düzenlenen eğitimde, dünyanın en pahalı, en sık görülen, en hızlı ilerleyen ve en az bilinen hastalığı Sepsis konuşuldu.

25 Aralık Devlet Hastanesi’nde düzenlenen Eğitim Programına, Gaziantep Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Ömer Aykut, Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, 25 Aralık Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Mehmet Emin Türk, ve çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.  TYBD Sepsis Eğitmeni Uzm. Dr. Emine Al, ‘Tanımlama ve Farkındalık’ adlı sunum yaptı. Birçok hastanede Sepsis eğitiminin verildiğini belirten Dr. Al, “ Sepsis enfeksiyonlara karşı vücudun oluşturduğu anormal yanıtların organ fonksiyonlarında bozukluk veya hissizlik oluşturduğu durumdur. Yılda 31 milyon 500 bin Sepsis tanısı konuluyor. 2016 yılında yapılan yeni Sepsis tanımına göre yenilenen veriler 19 milyon 400 bin olarak karşımıza çıkıyor. Yılda yüzde 8-13 aralığında artış gösteriyor” diye konuştu.

“ÖLÜMLERİN YÜZDE 35’İ SEPSİS’TEN”

Dünyanın en pahalı hastalıklarından biri olduğunu söyleyen Al, “Sepsis, en sık görülen, dünyadaki bütün ülkelerde en az maliyet ayrılan, en hızlı ilerleyen ve en az bilinen hastalıktır. Hastanın hastanede tedavi altına alınması ve taburcu edildikten sonra, hastaneye tekrar yatırılma oranı çok yüksek. Hastane ölümlerinin yaklaşık yarısı, Sepsis veya Sepsis ilişkilidir. İki ölümün birisi Sepsis’ten kaynaklanıyor. Bu nedenle en ölümcül hastalık olarak tanımlayabiliriz. 3 Milyon denek üzerinde yapılan bir araştırmaya göre hastanın geriye dönük yapılan taramalarında ve otopsilerde ölümlerin yüzde 35’inin Sepsis kaynaklı olduğu açıklanıyor” şeklinde konuştu.

“TEDAVİNİN BAŞLANGIÇ SÜRESİ ÖNEMLİ”

Sepsis hastalığının ölümcül bir hastalık olduğunun altını çizen Al, “Bir yıl içerisindeki ölüm oranlarına baktığımızda, Sepsis tedavisi sonrası hastaneden taburcu olan hastaların ilk 30 günde yüzde 27’si ölüyor. İlk 90 günde yüzde 41’i ilk 1 yıl içerisinde ise yüzde 63’ü ölüyor. Bu ölüm oranları başka hiçbir hastalıkta yok. 100 kişi taburcu oluyor, ilk 60 kişi bir yıl içerisinde yaşamını yitiriyor. Acil bir hastalık olan Sepsis’te tedavinin başlama süresi çok önemli” diyerek sözlerini noktaladı.

A.PEPELE

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı