Haber Detayı
06 Aralık 2018 - Perşembe 21:19
 
“Ölüler kadar dirilere de hizmet verilmeli”
“Belediyeyi alma hedefine kilitlenirsek, kesinlikle başaracağımıza inanıyorum”
Siyaset Haberi
“Ölüler kadar dirilere de hizmet verilmeli”

Cumhuriyet Halk Partisi’nden Şehitkamil Belediye Meclisi üyeliği için aday adayı olan Erol Karabay, Gaziantep’te bulunan Ak Partili Belediyelerin faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. AK Partili Belediyelerin ölülere yönelik çok güzel hizmetleri olduğunu belirten Karabay, “Hizmet yönünden bakıldığında Ak Partili Belediyeler, ölülere çok güzel hizmetlerde bulunuyorlar. Gaziantep’in geleceği ile ilgili ciddi adımlar atılması gerekirken, burada belediyeler sınıfta kalıyor. Belediyelerin ölülere olduğu kadar, dirilere de hizmet vermeleri gerekiyor. Gaziantep’in geleceği için ciddi çalışmalar yapılması gerekiyor.” dedi.

Şehitkamil Belediye Meclis üyesi aday adayı Erol Karabay, belediyelerin çalışmalarına ve yeni dönemde yapılması gereken çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Karabay, “Belediyelerin hizmetleri noktasında bazı sıkıntılar var. Yeşil alanların talan edilmesi ile ilgili sorunları hepimiz biliyoruz. Mevcut imar alanları içerisinde katledilen yeşil alanlar olduğu biliniyor. Metro arkasında kalan Yüzüncü Yıl Parkı’nın devamında bulunan yeşil alan katledildi. Birçok yeşil alanda plan tadilatları yapılarak ya konut alanlarına dönüştürüldü ya da ticari alanlara dönüştürüldü. Yeşil alanlar konusunda yapılan uygulamalarda Ak Partili Belediyeler sınıfta kaldı. Hizmet yönünden bakıldığında ise Ak Partili Belediyeler, ölülere çok güzel hizmetlerde bulunuyorlar. Gaziantep’in geleceği ile ilgili ciddi adımlar atılması gerekirken, burada belediyeler sınıfta kalıyor. Belediyelerin ölülere olduğu kadar, dirilere de hizmet vermeleri gerekiyor.”

“DÜZBAĞ PROJESİ İÇİN BÜYÜK EMEK VERDİK”

Düzbağ Projesi’nin yeni bir proje olmadığını söyleyen Karabay, “Asım Güzelbey zamanında başlayan Düzbağ Projesi için arkadaşlarımız ile birlikte büyük emek harcadık. Devlet Su İşleri’nin bu projeye onay verilmesi için büyük uğraşlar verildi ve bu uğraşlar sonucunda Düzbağ Projesi hayata geçirildi. Düzbağ Projesinin hayata geçirilmesi konusunda uğraş veren, gönül koyan, mücadele eden insanlara biz teşekkür dahi edilmedi. Boy boy billboardlarda poz verildi, ancak bu projeye emek verenler niçin anılmadı? Vefa denilen konu her anlamda geçerlidir. Hizmet verenler anılmalıdır.”

“SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN CHP İKTİDARI ŞART”

Gaziantep alt yapısına değinen Karabay, “Alt yapıya yeteri kadar önem verilmedi. Şehir büyüyor ancak alt yapı yatırımları zayıf olduğu için ilerleyen yıllarda alt yapı konusunda kentte sorunlar yaşanacaktır. Gaziantep’te kanalizasyon kollektörlerinin yeterli olmadığını tespit ediyoruz. Gaziantep alt geçitleri ile ilgili bir takım sorunlar var. Alt yapı sorununun çözümü için Gaziantep’e bir CHP iktidarı gerekiyor.”

“KÜLTÜR EROZYONUNA KARŞI KÜLTÜR SEFERBERLİĞİ BAŞLATILMALI”

Suriye’de yaşanan iç savaşın ardından kente gelen 400 bin Suriyeli mültecinin durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Karabay, “Gaziantep eskiden bir kent idi. Şu anda bir Gaziantep’in bir metropol bir kent olduğunu söyleyemem. Bunun nedeni ise kentte kültürel anlamda bir erozyon var ve Suriyeli Mültecilerin kente gelmesi ile birlikte bu kentin çehresi tamamen değişti. Bu kent kültürü erozyonu giderek derinleşecek. Bugün Suriyeli nüfusun artması ile birlikte, kent nüfusu ile ilgili aldığımız projeksiyonları da ortaya koyuyor ki, geleceğin çokta iyi olmayacağı kanaatini uyandırıyor. Gaziantep’te kültür erozyonuna karşın bir kültür seferberliğinin olması gerekiyor. Burada da yeteri kadar çalışma olmadığını görüyoruz.”

“DAYANIŞMA EVLERİ KURACAĞIZ”

Belediyeler tarafında vatandaşlara verilen hizmet ve yardımlara değinen Karabay, “Sosyal yardımlar sadece oy getirmeye dayalı olarak verilmemeli, insani yönden anlam taşımalı. Eskiden yardımlar yapılırken, bir elin verdiğini bir el görmezdi. Yapılan yardımlar ne yazık ki gösterişe dayalı oluyor. Bir yardımlar yapılırken kamyonlar geliyor, insanlar sıraya girerek yardımları alıyorlar. Yardım yaparken önemli olan insana dokunabilmek. Oy devşirmeye yönelik bir yardım anlayışı, insani yönden uzak bir anlayıştır. Dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi’nin sosyal yardımlar konusunda nasıl çalışmalar yaptığını bazı belediyelerimizde uygulamalarını görüyoruz. İnsanlara belirli limitli kartlar verilerek bu kartlarla ihtiyaçlarını karşılamalarının sağlanması çok doğru bir karardır. Sosyal yardımların bu düzeyde olması ve insanların incitilmemesi gerekir. Sosyal Yardımlar aynı zamanda dayanışma kültürlerini geliştirmelidir. Bizim projelerimiz arasında Dayanışma evleri Projesi bulunuyor. Bu projede, halkın imece usulü katkıda bulunduğu, herkesin birbiri ile gönül dostluğu kurduğu Dayanışma Evleri Kuracağız. Şu anda Ak Partili Belediyeler bu kadar rahat şekilde sosyal yardımlarla ilgilenebiliyorlarsa bunun altında CHP’li belediyelerin oluşturduğu alt yapı yatırımlarının sayesindedir. Şu anda Ak Partili Belediyeler bunun rahatlığını yaşıyorlar.”

“BELEDİYE HİZMETLERİ BASKI UNSURU OLARAK KULLANILIYOR”

Ak Partili Belediyelerin hizmeti bir baskı unsuru olarak kullandığını söyleyen Karabay, “Belediye hizmetlerinin baskı unsuru olarak kullanılması ne insani olarak ne de demokratik anlamda doğru değil. İnsanlara hizmet verilirken, ‘bu partiye oy verirsen, hizmet veririz’ anlayışıyla değerlendiriliyor. Özellikle kırsal kesimlerde bu baskı çok fazla baskı var, ‘Oy vermezsen sana hizmet yok’ baskısı var. İnsanları bu şekilde baskı altına alan bir sosyal yardım ve hizmet anlayışı geliştirilmiş.”

KARABAY PARTİLİLERE SESLENDİ: BAŞARILI OLACAĞIZ

Cumhuriyet Halk Partililere seslenen Karabay, “Burada Cumhuriyet Halk Partililerin şuna inanması gerekiyor: İnançla her şey başarılabilir. Binlerce kilometrelik yol ilk önce tek adımla başlar. Önce inançla başlayacağız, birbirimize güveneceğiz, samimi olacağız. Başarı için yan yana yürümek, yürürken birbirine inanmak başarının tek sırrıdır. Cumhuriyet Halk Partililerde 16 yıllık süreç içerisinde umutsuzluk ve yılgınlık oluştuğunu görüyorum. Bunu üzerimizden atmalıyız, birbirimize güvenelim. Ben başarılı olacağımıza inanıyorum.”

“GAZİANTEP’İ GERİ ALACAĞIMIZA İNANIYORUM”

Örgütlenme konusunda bir takım zaaflar olduğunu ifade eden Karabay, “Özellikle mahalle örgütlenmeleri konusunda zaaflarımız var. Mahalle örgütlenmelerine ağırlık verelim, hedef koyalım. Biz bu belediyeyi alacağız hedefine kilitlenirsek, kesinlikle başaracağımıza inanıyorum. Gaziantep, 1989’dan 2004 yılına kadar CHP’nin kalesi konumunda idi. Ben bu kaleyi tekrar alacağımıza inanıyorum. Yeter ki birbirimize inanalım, güvenelim” diyerek sözlerini noktaladı.

EROL KARABAY KİMDİR?

Ankara Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisinde Elektrik Bölümünde Elektrik Mühendisi olarak eğitimimi tamamladım. Mezuniyetimin ardından 1980 yılının Aralık ayında Gaziantep Belediyesi’nde Su Müdürlüğünde görevime başladım. Şube müdürü olarak görevlendirildim, Gaziantep’in Kartalkaya’dan gelen su sisteminin tamamen işletme görevini üstlendim. 1990 yılında Celal Doğan döneminde yaptığım hizmetler göz önünde bulundurularak, Daire Başkanlığı görevine getirildim. 2014 yılına kadar Daire Başkanı olarak görev yaptım. Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi’nin kurucu başkanıyım. Yaklaşık 15 yıl Elektrik Mühendisleri Odası’na hizmet ettim. TMMOB İl Temsilciliği görevinde bulundum. Gaziantep Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı Başkanlığını 6 yıl yürüttüm. Emekliliğimin ardından 2015 yılında yıllardan beri gönül verdiğim partime üye olarak aktif olarak görev almaya başladım. CHP İl Yönetiminde İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulundum.

S.ÖZTÜRK

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı