Haber Detayı
10 Temmuz 2018 - Salı 21:50
 
“OHAL Komisyonları çalışmıyor”
Şarklı’dan OHAL değerlendirmesi
Gündem Haberi
“OHAL Komisyonları çalışmıyor”

Gaziantep Barosu eski Başkanı Bektaş Şarklı, “OHAL Komisyonları çalışmıyorlar. 15-20 bin ihraç edilen hakim ve savcıdan bahsediyoruz. 15 kişilik bir OHAL Komisyonu bu dosyaları nasıl detaylı bir şekilde inceleyebilir? Çalışmaları bu noktada yetersiz kalıyor.”dedi.

18 Temmuz’da sona ereceği ifade edilen OHAL sürecine ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan Gaziantep Barosu eski Başkanı Bektaş Şarklı, 701 sayılı KHK ile ihraç edilen 18 bin 632 kişinin durumuna ilişkin yorumda bulundu. KHK ile ihraç edilen kişiler hakkında herhangi bir mahkeme kararı olmadığını ifade eden Şarklı, kamu görüşü, kurum görüşü ve sosyal medya kullanımının ihraç nedenleri arasında yer aldığını söyledi. Şarklı, OHAL Sürecinin ardından kamudan ihraç edilen insanların dava açacaklarına dikkat çekerek, “İlerleyen yıllarda bu davalardan dolayı Türkiye milyonlarca lira tazminat ödemek zorunda kalacak” dedi.

Türkiye’de iki yıldan bu yana süregelen OHAL dönemi sona eriyor. 18 Temmuz’da sona ereceği ifade edilen OHAL sürecine ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan Gaziantep Barosu eski Başkanı Bektaş Şarklı, “Normal şartlarda OHAL Döneminde çıkan KHK’lar, mecliste görüşülmediği, karar altına alınmadığı süre içerisinde bunlar otomatik olarak ortadan kalkması gerekiyor ancak süreç öyle bir gelişiyor ki herkesin kafasında ne olacağına dair şüpheler var. OHAL döneminde çıkarılan her şey OHAL’in kaldırılmasının ardından mecliste yasa haline getirilmediyse ortadan kalkması gerekiyor. Ortadan kalkmaya bağlı olarak tüm bunların hükümsüz olması gerekiyor, ancak dönem öyle bir dönem değil. En son yayınlanan kararnamede 18 bin 632 kişi görevlerinden ihraç edildi. Gerekçelere bakıldığı zaman bu ihraçlarla ilgili ‘kamu görüşü, kurum görüşü, sosyal medya paylaşımları’ gibi gerekçeler olduğu görülüyor. Bu insanlar yargılama süreci sonunda yapılmış olsa anlayabileceğimiz bir süreç, bu gerekçeleri hukukçu olarak yorumlamak çok zor.

“DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE BÖYLE BİR UYGULAMA YOK”

İhraç edilen kişilerle ilgili kesinleşmiş yargı kararları olmadığını söyleyen Şarklı, “Yıllarca çalıştırdığınız bir kamu personelinin bir mahkeme kararı olmadan görevine son vermek, haklarını vermeden görevine son vermek haksız bir uygulama olacak.  Bununla ilgili bir mahkeme kararı, AİHM, Türkiye’nin taraf olduğu uluslar arası sözleşmeler var. Bunların hiçbirine uymayacaksınız, bu bizim okuduğumuz hukuk sistemi ile bağdaşık değil. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama kabul edilecek bir uygulama değil. Bunlarla ilgili olarak yapılması gereken, ihraç edilen insanlarla ilgili, ‘devam eden davalar var mı, sonuçlanan dava var mı, mahkemeler tarafından verilmiş bir karar var mı?’ bunlara bakılması gerekiyor. Bunlar olmadığı zaman verilen kararların hiçbir hükmü yoktur. Evrensel hukuk açısından bu yoktur. İlerleyen yıllarda bu davalardan dolayı Türkiye, milyonlarca lira tazminat ödemek zorunda kalacak.”

“OHAL KOMİSYONLARI ÇALIŞMIYOR”

OHAL Komisyonlarına ilişkin sözlerini sürdüren Şarklı, “OHAL Komisyonları çalışmıyorlar. 15-20 bin ihraç edilen hakim ve savcıdan bahsediyoruz. 15 kişilik bir OHAL Komisyonu bu dosyaları nasıl detaylı bir şekilde inceleyebilir? Çalışmaları bu noktada yetersiz kalıyor. En son yapılan açıklamada 4 bin dosyanın incelendiği söylendi, aradan geçen süre içerisinde yalnızca 150 kişinin iadesine karar verildi. Bu iadeler neye göre yapıldı? bunu kimse bilmiyor. Burası sonuç olarak bir mahkeme değil, burada verilen kararlarda, hangi kıstaslar var, ben bir hukukçu olarak bilmiyorum. Neye göre ihraç ediyorsun, neye göre iade ediyorsun? Hukuk Devletinde bir düzen olur, kamu güvenliğinde eşitlik ilkesine göre hareket edilmesi gerekiyor. Bu konularda kararı bağımsız Türk Mahkemeleri verecek. Bu noktada gerekli incelemeleri yapacak tarafları dinleyecek ona göre karar verilmesi gerekiyor. Bu iş yükü ve yoğunluk ile komisyonların yeterli olduğunu düşünmüyorum, bu hususta kararları mahkemeler vermeli. Komisyonların kendilerini lağvederek, görevlerini mahkemelere devretmesi gerekiyor.”

“İNSANLAR NEDEN İHRAÇ EDİLDİKLERİNİ BİLMİYORLAR”

İnsanların görevlerinden ihraçlarında sosyal medya, kamu görüşü ve kurum görüşünün yeterli olmadığını kaydeden Şarklı, “Türkiye öyle bir hale geldi ki, biri hakkınızda bir ihbarda bulunduğu zaman, sizden suçsuzluğunuz ispat etmeniz bekleniyor. Türk Ceza Kanuna göre ortada bir şüpheli varsa bununla ilgili savcılık gerekli belgeleri toplayacak ondan sonra dava açacak. Bugünkü gelinen noktada insanların kendi suçsuzluklarını ispat etmesi bekleniyor. Süreci tersine dönüştürüyorsunuz, neden ihraç edildiğini bilmeyen vatandaşın gidip kendini ispat etmesini bekliyorsunuz. Ceza yargılamasında her şey ter düz edilmiş durumda. İnsanlar neyle suçlandıklarını da bilmiyorlar, kesinleşmiş bir mahkeme kararı yok. Bu hukuksuz sürecin bir gün biteceğini temenni ediyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

AYHAN DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı