Haber Detayı
18 Ocak 2018 - Perşembe 18:01
 
“Öğretmen açığı daha da arttı”
“Öğrenciler okullardan nefret ediyor”
Eğitim Haberi
“Öğretmen açığı daha da arttı”

2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılının ilk yarısına ilişkin açıklamalarda bulunan Eğitim- Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez ve Eğitim-İş Gaziantep Şube Başkanı Mustafa Ay, eğitimde yaşanan sorunları gazetemize anlattılar. Eğitimde fırsat eşitliği konusunda değerlendirmelerde bulunan Eğitim- Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez ve Eğitim-İş Gaziantep Şube Başkanı Mustafa Ay, “Gaziantep Eğitiminde fırsat eşitliği yok” diye konuştular.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılının ilk yarısı bugün sona eriyor. Kent genelince binlerce öğrenci karne heyecanı yaşarken, Eğitim- Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez ve Eğitim-İş Gaziantep Şube Başkanı Mustafa Ay 2017-2018 Eğitim yılının ilk yarısına ilişkin değerlendirmelerde bulundular. Gaziantep eğitiminde yaşanan aksaklıkların giderilmesi noktasında çalışmaların hızlanması gerektiğini belirten sendika temsilcileri, eğitimde yaşanan sorunlara kalıcı çözümlerin üretilmesi gerektiğini söylediler.

“ÖĞRENCİLERİN BÜYÜK KISMI OKULLARDAN NEFRET EDİYOR”

Gaziantep Eğitiminde fırsat eşitliği olmadığını belirten Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez, “Gaziantep’in en büyük sorunlarından bir tanesi eğitimin bölgeler arasında fırsat eşitliğinin bulunmaması var. Gaziantep il merkezinde öğretmen, öğrenci ve fiziki yeterlilik açısında bir fırsat eşitliği bulunmuyor.  Yoksul mahallelerde derslik başına düşün öğrenci sayısı, ücretli öğretmen sayısı daha fazla ve kalıcı öğretmen sayısı daha az. Bu durum Gaziantep eğitimindeki fırsat eşitliğini ortadan kaldırıyor. Mutlak suretle Bölgeler arası pozitif ayrımcılığın gerçekleştirilmesi gerekiyor.  Hem öğrenci açısında hem de öğretmen açısından çalışma koşullarının güç olduğu bölgeleri cazip hal getirilmeli. Diğer yandan Gaziantep’te okullaşma oranın artırılması ve ihtiyaç olan bölgelere dersliklerin yapılması gerekiyor. Sadece okullaşma değil, alt yapısı, sosyal yapısı, çocukların psikolojik durumları, fiziksel olarak eğlenebileceği, kendini geliştirebileceği okul ortamlarının oluşması gerekiyor. Öğrencilerimizin büyük kısmı okullarda nefret ediyor ve okullara derslikle sınırlı yerler olarak bakıyorlar” diye konuştu.

“İHRAÇLARLA BİRLİKTE ÖĞRETMEN AÇIKLARI DAHA DA ARTTI”

İhraçlara ilişkin konuşmasını sürdüren Ersönmez, “Gaziantep, Ücretli Öğretmen uygulamasının en yaygın olduğu illerden bir tanesi. Bu sene de kırsal mahallelerde bulunan ilkokullara gittiğimizde yoğunluklu olarak, branşlardan çoğunda öğretmen esiği olduğu ve bunların çoğunun ücretli öğretmenler aracılığıyla kapatılıyor. Ücretli öğretmen demek, yarın çalışacağı belli olmayan öğretmen demektir. Diğer yandan diğer öğretmenle aynı işi yapan ücretli öğretmenler, asgari ücretlerle çalıştırılıyor. Doğal olarak moral ve motivasyon olarak, kadrolu öğretmen kadar verim alamayız. Gaziantep’teki öğretmen açığı, 15 Temmuz Darbe Girişimine karşın alınan tedbirler çerçevesinde ilimizde de hem ihraç hem de açığa alınan öğretmen sayısı yüksek oldu. Bu da beraberinde deneyimli ve birikimli öğretmen kitlesinin alandan çekilmesi anlamına geldi. Türkiye’de 35 bin civarında öğretmen ihraç edildi. Üstelik darbe yapan asker sayısından daha fazla sayıda asker ihraç edildi. Bu da eğitimde kaos, korku ve gelecek kaygısına dönüştü. Öğretmenlerin herhangi bir şikayet üzerinden kolayca ihraç edilebileceği için; kaygı ve korku nedeniyle öğretmenlerin verimlilik geliştirilemiyor.”

“ÇOCUKLAR KARANLIK VE SOĞUK HAVADA OKULA GİDİYOR”

Gaziantep’te ikili öğretimin uygulandığını ifade eden  Ersönmez, “Türkiye’de iki yıldır uygulamaya konulan tek saat uygulaması Gaziantep gibi ikili eğitimin yaygın olduğu kentlerde sorunlara neden oluyor. Normal öğretim yerlerinde bu durum tolere edilebilir ancak Gaziantep’te çocuk, hava henüz aydınlanmamışken ve soğuk iken okula gidiyor, akşam karanlığında evine dönüyor. Okul mesafesi uzak ise servislerle de çocuk yarım saat öncesinden evden çıkmak durumunda kalabiliyor. Türkiye bu yaz saati uygulamasından olumsuz etkileniyor, Gaziantep ise ikili eğitim yoğunlukta olduğu için daha fazla etkileniyor. Mutlaka çocukların aydınlık hava da okula gidip gelmesini sağlamak gerekiyor. Belediyeler, valilik eğitime çok fazla yatırım yapıldığını söylüyorlar fakat bizim gördüğümüz kadarıyla eğitime daha çok yatırım yapılması gerekiyor. Derslik ihtiyaçlarının ortadan kaldırılmasına, daha çok okullaşmaya ve öğretmen ihtiyaçlarının giderilmesine ihtiyaç var. Bunlar yapılmadığı sürece eğitimin bir kanadı kırık olacak.”

“MÜLTECİ ÖĞRENCİLER GEREKLİ YETERİNCE FAYDALANAMIYOR”

Suriyeli Öğrencilerin eğitim sistemine dahil edilmesiyle birlikte sorunlarına arttığını ifaden Ersönmez,  “ Suriyeli öğrencilerin bizim kendi öğrencilerimize(Devlet okullarına)  dahil edilmesiyle, sınıf mevcutları arttı, sınıflardaki dil, sosyo-kültürel değerler uyumluluklar derinleşti, öğretmenin verimi düştü, dolayısıyla bu durum hem kendi öğrencilerimiz hem de Suriye’den Mülteci olarak ülkemize gelen öğrencilerde yeterli gerekli eğitimden faydalanamıyor” diye konuştu.

“TEOG KARMAŞASI AYLARCA SÜRDÜ”

2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının ilk yarısına ilişkin açıklamalarda bulunan Eğitim-İş Gaziantep Şube Başkanı Mustafa Ay, “ Birinci, beşinci ve dokuzuncu sınıflardaki plansız müfredat değişikliği ile başlayan eğitim öğretim yılı, bakanlığın sınav değiştirme hobisi,   ihraç edilme, açığa alınma, sürgün edilme,  tehditleriyle devam etmiştir. OHAL’ in devam ettiği süreçte bu ülkenin aydın kesimlerinden olan eğitimciler haklı oldukları konularda dahi fikir beyan etmekten korkar duruma getirilmiştir. Milli Eğitim bakanlığının resmi sitesinde TEOG sınavlarının yapılacağı tarih ilan edilmesine rağmen bir oldu bitti ile hiçbir çalışma yapılmadan pilot uygulama yapılmadan ve sonuçları ile ilgili veri elde edilmeden Eğitim öğretim yılı başlar başlamaz TEOG sınavının kaldırıldığı ile ilgili açıklama Milli Eğitim Bakanı tarafından yapılmıştır. Hızını alamayan iktidar Üniversiteye giriş sınavlarının kalktığını ilan etmiştir. Kafa karışıklığı ve sınavla ilgili karmaşa aylarca sürmüş. Yerleştirme yönteminin nasıl olacağı aylarca beklenmiş. Sonunda mucizevi yöntem sınav şeklinin değişikliği olarak toplumun kucağına bırakılmıştır.”

 “ÖRGÜN EĞİTİMDEN AYRILANLARIN SAYISI ARTTI”

Eğitim sisteminde yapılan değişiklerin çözüm getirmediğini söyleyen Ay, “4+4+4 ile ortaya çıkan öğretmen ve derslik ihtiyacı kapatılamamış. Öğrenciler ve öğretmenler sabah karanlıkta, sabah ezanından önce evinden çıkarken, akşamları ise gece yarıları yatsı ezanından sonra evine dönmeye devam etmektedir. Zorunlu eğitim 12 yıla çıkarılmış gibi görünse de açık öğretime kayıt yaşının 13’e çekilmesiyle örgün eğitimden ayrılan sayısı artmıştır. Eğitimin geri kaldığı illerde ve kenar mahallelerde okullarda kaliteyi artırmak amacıyla öğretmenler teşvik edilmeli,  12 yıl boyunca öğrencilerin ihtiyaç duyduğu eğitim materyalleri anayasamız gereği parasız olarak öğrenciye sunulabilmelidir. Eğitimde özelleştirmeyi teşvik etmek yerine, vatandaşın eğitimden parasız, eşit ve kamusal olarak faydalanmasının yolu araştırılmalıdır.”

“MÜLTECİ SORUNUNUN EĞİTİME YANSIMASIYLA İLGİLİ YETERLİ TEDBİR ALINMADI”

“Sınır kentleri ve özellikle ilimizde yaşanan mülteci sorunu ve bunun eğitime yansıması ile ilgili yeterli tedbir alınamamış, bazı okullarda özellikle birinci sınıflarda okuyan mülteci öğrenci sayısı diğer öğrencileri aşmaya başlamıştır. Suriye’den gelen savaş mağduru çocuklar davranışlarını, uyum sürecinde diğer öğrencileri ciddi ve olumsuz yönde etkilemektedir.”

“ÖĞRETMENLERİN İTİBARI AYAKLAR ALTINA ALINDI”

“Okullara yeterince kadrolu öğretmen atanamamış, yardımcı hizmetler personeli neredeyse yok denilecek duruma düşürülmüş. Hizmetli temini, temizlik malzemesi, güvenlik hizmetleri alımı gb. Bir çok konu okul aile birliği marifetiyle velilerin üzerine yüklenmiş. Öğretmenler para toplamak zorunda bırakılmış öğrencisi ve velisiyle karşı karşıya bırakılmıştır. Bazı basın kuruluşları adeta öğretmeni hedef seçmiş birkaç öğretmenin yaptığı hatayı bir milyon kişilik bir meslek gurubunun tamamı yapıyor gibi olumsuz haberler ısıtılıp ısıtılıp halkın önüne yeniden sunulmuştur. Çeşitli şikayet yollarıyla ve kasıtlı basın haberleriyle adeta öğretmenin itibarı ayaklar altına alınmıştır. Bunun sonucu olarak en güvenilir meslek guruplarından biri olan öğretmenliğin itibarına saldırılar devam etmiştir. Öğretmen çeşitli bahanelerle şikayet edilmiş, dövülmüş hatta öldürülmüştür” diyerek sözlerini noktaladı.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı