Haber Detayı
16 Mart 2017 - Perşembe 19:15 Bu haber 413 kez okundu
 
Nijmegen, Özgürlük oldu
Ayaküstü değişiklik kararı
Gündem Haberi
Nijmegen, Özgürlük oldu

Büyükşehir Meclisi’nde görüşmeler tamamlandıktan sonra, bir gazetecinin hatırlatması üzerine geri çağrılan meclis üyeleri ile ek madde görüşmesi yapıldı. Kardeş şehirler anlaşması ile Hollanda’nın Nijmegen şehrinin ismi verilen Osmangazi mahallesinde bulunan Nijmegen  Bulvarı’nın adının değiştirilmesi kararı alındı. Nijmegen bulvarının adının “Özgürlük” Bulvarı olarak değiştirilmesi için maddeyi meclise sundu. Madde meclisten oy birliği ile geçti.

Büyükşehir Belediyesi Mart ayı ikinci meclis toplantısı gerçekleşti. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Toprak başkanlığında toplanan meclis yapılan yoklamanın ardından gündem maddeleri görüşülmek üzere meclis toplantısına geçildi.

Görüşülen gündem maddelerinden 14’ üne CHP’ li meclis üyeleri ret oyu kullandı. Metro AVM’ nin arka tarafında ki alanda yapılacak olan çalışmalara Mimarlar Odasının itirazını da baz alarak bulundukları ret oyunun nedenini açıklayan CHP’ li Meclis Üyesi Mehmet Sucu;” Bahsi geçen alan Metro AVM arka tarafındadır. Biz burayı daha önce 1/5.000’ lik plan geçerken de oradaki kaygı ve endişelerimizi dile getirmiştik. Bugün basında da yer aldığı gibi Mimarlar Odası o alanda 1/5.000 lik plana itirazı olduğunu ayrıca 15 katlı binanın elverişli olmayacağını ve şehri olumsuz etkilerken o alanda bir yığılma olacağını dile getirmişler. Bizce de bu alandaki endişeler doğrudur. Ayrıca çevrede o emsallerde hiçbir yapı yoktur. Ayrıca itirazlarının bir tanesi de 100. Yıl kültür parkının bütünlüğünün bozulduğu yönündedir. Biz burada daha önce Şehitkâmil Belediyesi olarak fuar alanı açmıştır. Daha önce de bu alanda yapılan çalışmalarda itirazlarda bulunurken bizlere bu alandan elde edilecek gelir ile 100. Yıl parkına bakım yapılarak geliştirileceğini söylemiştiniz.  Fakat şu ana kadar hiçbir çalışma olmadı. Şu an da Mimarlar Odası da İnşaat Mühendisleri de bu alanda olan çalışmalara karşıdır. Şehrin geleceğini heba edeceğiz.” şeklinde konuştu.

“DEPREM KUŞAĞINDAYIZ”

Şehrin geleceğini kaybedileceğini dile getiren Sucu;” Gaziantep deprem kuşağında olan bir şehirdir. Buranında kamusal olarak afet toplanma merkezi olarak belirlenmiş. Bizler neden detaylı olarak Mimarlar Odası ile görüşmedik. Bizler daha önce halka açılacak olan yerlere onay vermiştik. Fakat Mimarlar Odasının itirazlarını onaylayarak bizler kabul edeceğiz. Ayrıca itirazlara kulak verilmesini istiyoruz.” dedi.

Sucu’ ya cevaben Toprak;” 100. Yıl parkı Gaziantep için çok doğru bir plan ve parktır. Fakat Alleben Deresinin sağlı sollu yanları boş bırakılarak yeşil alan yapılaması şehir açısından doğru bir plandır. Fakat keşke bu plan yapılırken 100. Yıl kültür parkı sadece plan olarak yapılmasaydı da İmar kanunun 18. Maddesi uygulanarak mülkiyetlerinin de kamuya geçirilmiş olsaydı plan sadece kâğıtta kalmayarak fiilen uygulanmaya çalışacaktı. O dönemde belki o alan park olarak hizmet ediyor olabilir fakat o dönem de alan yeşil alan olarak bırakılmış orası ne park olarak kullanılabiliyor, ne de vatandaş kullanabiliyor. Vatandaş’ da, kamu’ da kullanamıyor. Vatandaş satamıyor, bina yapamıyor elinde kalıyor. Kamu’ da mülkiyet kendisine ait olmadığı için bir şey yapamıyor alan öylece duruyor. Daha önce de söylenmişti Metro AVM alanı da 100. Yıl içerisinde tam yeşil alan olarak da bilinmese de kangren olan bir alandı. Fakat o dönem de o alana çalışma yaparken de dönemin mimarlar odası başkanı ve yönetimi ile istişarede bulunarak çalışmalara başladık. İstişare de şunları da söylemiştik; Bu alandan elde edilecek gelirin emsal 102,30 oranda, 64 bağış alınmıştı. Buradan gelecek olan gelir ile 100. Yıl Kültür Parkı gelişiminde kullanılacaktır. Kurumlar sabittir fakat her başkan değiştikçe daha önce kararı alınmış alanlar hakkında istişare yapılması söz konusu değildir. Daha önce yapılmış olan plan o dönem mimarlar odası yönetimi ile birlikte yapıldı. 100. Yıl kültür parkı sadece küçük bir alan değil şehrin göbeğinde geniş bir  yapıya sahiptir. Bizler de bu alanlara destek olarak 29 Ekim mahallesi ve Çıksorut mahallelerinde 250. 000 metrekare’ lik bir alan kamulaştırdık ve bu alanda sosyal tesis park alanı yapacağız. Projesi tamamlandı ve bu sene ihaleye çıkılacaktır. Şehir yeni bir yaşam alanına kavuşacaktır. İkinci bir girişim ise Alleben Göleti yakınlarında 300.000 metrekare alan kamulaştırılarak yeni bir park alanı yapılacaktır. Amaç belediyeye rant değil, vatandaşın rahatını sağlamaktır. 100. Yıl yapıldığı günden bu yana 750.000 metrekaredir. Biz kendi yönetimiz olarak 100. Yıl kültür parkına 550.000 alan kattık.” Dedi

Meclis üyeleri geri çağrıldı

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak başkanlığında Büyükşehir Meclis Salonu’nda yapılan toplantının sonunda, Hollanda’nın Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya uyguladığı tutumunun ardından Osmangazi Mahallesi Nijmegen Caddesi İsminin Özgürlük Caddesi olarak değiştirilmesi hakkındaki kararı oy birliğiyle kabul edildi.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak başkanlığında Meclis Salonu’nda yapılan toplantıda 48 madde oybirliğiyle, 16 madde oyçokluğuyla, 2 maddenin ise raporları henüz hazır olmadığından komisyona süre verilmesine karar verildi.

(M.Türkmen)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Nijmegen,, Özgürlük, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı