Haber Detayı
09 Ocak 2018 - Salı 18:58
 
Nefes alamıyoruz…
“Kozmetik tedbirlerle geçiştiriliyor”
Gündem Haberi
Nefes alamıyoruz…

Yıllardır gündeme getirilmesine rağmen, somut ve kararlı adımların atılmaması nedeniyle hava kirliliği ile mücadelede yol alınamıyor. Özellikle şehir merkezinde ve Karşıyaka bölgesinde kullanılan kalitesiz kömürler nedeniyle nefes almak çok zor. Kirlilikte dağıtılan kalitesiz kömürlerin ve eski araçların ciddi etken olduğu belirtilirken, önlem almayan yetkililer eleştiriliyor.

Belediyelere hava kirliliğini önlemede büyük görevler düştüğünü söyleyen Tabipler Odası Başkanı Hamza Ağca, yapılan çalışmaları eleştirdi. Ağca, “Hava kirliliği sorunu kozmetik tedbirlerle geçiştiriliyor” diye konuştu

Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak Ayı 1.Birleşim toplantısında Gaziantep’teki hava kirliliği konuşuldu. Mecliste konuşan Şahin, “Hava kirliliğinde bir diğer etken ise eski araçların biran önce piyasadan çekilmesi gerekiyor. Verdiğimiz süre doldu. Biz bir yıl süre vermiştik. Zamanı uzatmayacağız. Hızlı bir şekilde ulaşımda bu eski araçların yenilenmesini isteyeceğiz. Bu işin bir de sanayi ile ilgili boyutu var. Biz daha iki gün önce Çevre Daire Başkanlığımızla görüştük. Biz yeteri kadar uyardık ve süre verdik. Buna rağmen düzelmiyorsa cezaya başlayacağız.  Kömür kullanıp gelir seviyesi düşük olan vatandaşlarımız için de doğalgaza geçmesi için nasıl kampanya düzenlenir bu hafta da onu çalışacağız” ifadelerine yer vermişti.

“FOSİL YAKITLARDAN VAZGEÇİLMELİ”

Gaziantep’te yaşanan hava kirliliğine ilişkin olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Gaziantep Tabipler Odası Başkanı Hamza Ağca, “Düzensiz kentleşmenin sonucu olarak her sene kış aylarında yoğun olarak yaşıyoruz. Bu kirliliğin ne boyutlarda olduğunu devletin kurumu olan Meteoroloji Genel Müdürlüğünün web sayfasında da görebiliriz. Burada hava kirliliğiyle ilgili her gün düzenli olarak bilgi veriliyor. Burada verilen verilerde bazı günlerde o kadar çok hava kirliliği olduğunu görüyoruz ki astım hastası, solunum yolu hastalıkları olan kimselerin dışarı çıkmamasını gerektirecek kadar fazla olabiliyor. Dolayısıyla hava kirliliği kentimiz ve vatandaşlarımız için önemli bir sorun. Hava kirliliği sorununu çözmede belediyeler ön plana çıkıyor. Düzenli kentleşme hava kirliliği için büyü önem taşıyor. Bunun yanı sıra doğalgaz kullanımın artırılması, fosil yakıtlardan uzaklaşmak gerekiyor. Özellikle de kirletici miktarı daha fazla olan kömürlerin kullanımı kesinlikle yasaklanmalı. Sanayide ve yerleşim yerlerinde doğalgaz kullanımı artırılmalıdır.”

“SANAYİDE FİLTRE KULLANILMALI”

Sanayi Bölgesi’nde daha önceki yıllarda çevre kirliliği ve hava kirliliği konusunda sorunlar yaşandığını hatırlatan Ağca, “Gaziantep, sanayi kenti olması nedeniyle önemli miktarda havayı kirletici maddelerin havaya salınımın olduğu görülüyor. Fabrika bacalarının filtre kullanılarak, tedbirlerin alınması gerekir. Hele ki katı yakıtlar kesinlikle kullanılmamalı, doğal gaz kullanılmalı. Oralarda da filtre vasıtasıyla kirli havayı atmosfere salınmalı.”

“DOĞAL GAZA GEÇİŞTE VATANDAŞLAR DESTEKLENMELİ”

Kentte vatandaşlara kötü kömür kullandırttırıldığını belirten Ağca, “Daha fazla havayı kirletici özelliği olan kömürler, yardım vasıtasıyla vatandaşlara kullandırttırılıyor. Bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Soğuk kış aylarında vatandaşların ısınma sorunu ile karşılaşmaması amacıyla dağıtılan yardım kömürlerinin havayı daha az kirletici kömürlerden yapılması gerekiyor. Doğal gaza geçiş içinde özellikle kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşların desteklenmesi gerekiyor. Öte yandan yenilenebilir enerjiye daha fazla önem verilmeli. Yeşil alan miktarı artırılmalı, kırsal mahallelerde yeşil alan diye bir şey yok. Nerede ev, nerede cadde başlıyor bilemiyoruz. Bu da düzensiz ve kötü kentleşmeden kaynaklanıyor. Bunlar yapılmadan hava kirliliği ile mücadele edilemez. Biz kozmetik tedbirlerle geçiştiriyoruz.

“TRAFİK KONUSUNDA DÜZENLEMELER YAPILMALI”

“Avrupa’da ÖTV hesaplamaları yapılırken, emisyon değerlerine göre vergilendirmeler yapılır. Emisyon değerlerine göre vergilendirmeler yapılırsa ülkemizde de motorlu taşıtların havayı kirletmeleri azalır. Araç tercihlerinde hibrit yakıtlı araçlar özendirilmeli ve bu konuda çalışmalar yapılmalı. Belediyeler ise trafik düzenlemesi, araçların trafikte kalma sürelerinin azaltılması, kırmızı ışıkta bekleme sürelerinin azaltılması gibi tedbirler alınmalı. Gaziantep’te her gün trafiğe binlerce araç çıkıyor. Bu araçların trafiğe çıkışları önlenerek, toplu taşıma araçlarının kullanımı özendirilmeli. 20 yaşın üzerindeki araçların trafiğe çıkışları önlenmeli” diyerek sözlerini noktaladı.

“GAZİANTEP’TE YERLİ KÖMÜR SATIŞI YASAK”

Öte yandan daha önce Mahrukatçılar Odası’ndan gazetemize yapılan açıklamalarda, yerli kömür satışının Gaziantep’te hava kirliliğine neden olduğu gerekçesiyle yasak olduğu ifade edilerek, “Yerli kömürlerin verildiği tek nokta, Sosyal Yardımlaşma tarafından vatandaşlara dağıtılan kömürlerdir. Onun dışında yerli kömür satışı yapılmıyor. Diğer yandan Enerji Bakanlığı bin 800 tane kömür ocağının kanunlara aykırı hareket etmediği gerekçesiyle kapatıldığını açıklıyor” ifadelerine yer verilmişti.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı