Haber Detayı
17 Nisan 2018 - Salı 22:12
 
Neden, özel firma denetliyor?
“Denetimler MMO tarafında yapılmalı”
Gündem Haberi
Neden, özel firma denetliyor?

Şehir genelinde kırmızı etiketli asansörler, ciddi tehlike barındırırken, asansörlerin ticari amaçlarla kurulmuş özel firmalarca yapılması, endişe yaratıyor. Gazetemize ulaşan vatandaşlar, özel firmaların 220 TL’lik ücreti almak için sağlam asansörlere bile kırmızı etiket yapıştırdığını iddia ederken, Makine Mühendisleri Odası, denetimin meslek kuruluşları tarafından yapılması gerektiğini dile getiriyor.

Gaziantep’te bulunan asansörlerin denetimlerine ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan Makine Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu, Gaziantep’te halen denetlenmemiş, etiketi dahi olmayan asansörler olduğunu söyledi. Ovayolu, “Kentte bulunan asansörlerin denetimleri kanunla Belediyelerin sorumluluk alanına eklendi. Belediyelerde bu denetimleri ihale yoluyla ticari kaygıları olan firmalara verdi. Biz asansör denetimlerinin kamusal nitelik taşıyan bir kurum olan MMO tarafından yapılmasını gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

Gaziantep Makine Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Ovayolu, kentte yoğun gündem oluşturan asansörlerin denetimlerine ilişkin gazetemize açıklamalarda bulundu. Ovayolu, “Kullanım şartları yoğun olan otel, alışveriş merkezi, iş merkezleri gibi yerlerde etiketlerin kırmızıdan, maviden yeşile dönüştürülmesi konusunda bir basın açıklaması yaptık. Kırmızı etiketli asansörlere binilmemesi konusunda uyarıda bulunduk. Şahinbey ve Şehitkamil Belediyeleri kendi sınırları içerisinde bulunan asansörleri, yerel idare olarak yaptırmak zorunda. Belediyelerde bu işleri özel firmalara ya da Makine Mühendisleri Odalarıyla yılda bir kez yenilenen anlaşma şartlarıyla ihale ediliyor. Buradaki asansörlerin kontrolü, etiketlenmesi işlemleri akredite firmalar tarafından yapılıyor. Şahinbey ve Şehitkamil Belediyeleri ile MMO olarak bizim anlaşmamız yok. Kahramanmaraş’ta bu işlemleri biz yapıyoruz. Buradaki iki merkez ilçemizde yer alan asansörlerin denetimini bir özel firma yapmakta. Bu özel firma, Belediye ile anlaşmış olduğu rakam üzerinden denetimlerini yapıyor.”

“SORUMLULUK BELEDİYEYE AİT”

Firmanın denetimlerine ilişkin sözlerini sürdüren Ovayolu, “Başvuruda bulunulan yerlerin öncelikle taraması yapılıyor. Hiç başvuruda bulunulmayan, üzerinde hiç etiket bulunmayan asansörler var. İnceleme yapıldıktan sonra asansör, yeşil, mavi ve kırmızı etiketlerle etiketleniyor. Kırmızı etiket, yüksek risk taşıyan, kullanılmaması gereken ve acilen eksiklerinin giderilmesi gereken asansörler olarak nitelendiriliyor. Firma asansör denetimini yaptıktan sonra eksikleri, yetkililere bildiriyor ve etiketleme yaparak gidiyor. Asansörün bulunduğu binada eksiklerin giderilmesinin ardından yetkililer firmayı yeniden denetim yapılması için çağırıyor. Firma gelerek, tekrar binada denetim yapıyor ve eksiklerin tamamının giderilmesinin ardından yeşil etiket konuluyor. Eğer eksikler giderilmiş hafif kusurlar var ise mavi etiket konuluyor, giderilmemiş ise kırmızı etiket konuluyor. Kırmızı etiketli asansörlere binilmesi konusunda sorumluluk tamamen yöneticide. Hiç etiketlendirilmeyen asansörlerde ise sorumluluk tamamen belediyelere ait. Çünkü asansör taranmamış, hiç etiketlendirme yapılmamış.”

“DENETİMLER MMO TARAFINDAN YAPILMALI”

Denetimlerin Makine Mühendisleri Odaları tarafından yapılması gerektiğine vurguda bulunan Ovayolu, “Makine Mühendisleri Odası, Anayasa hükümleri doğrultusunda kurulmuş bir meslek örgütüdür, dolayısıyla bir kamu kuruluşu niteliğindeyiz. Kamu adına denetimler yapan MMO varken, ticari kaygılarla kurulmuş firmalar tarafından kamusal denetimin yapılmasını doğru bulmuyoruz. Bu işin mümkün olduğu kadar bu işin MMO’ya yönlendirilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Firmalar, ticari kaygı ile hareket ederken, MMO’ların böyle bir kaygısı olmadığı için denetimler daha iyi yapılacaktır. Kamu kurumu niteliği taşıdığımız için bizim yapacağımız denetimler vatandaşlar tarafından daha çok kabul görecektir. Gaziantep içinde asansörlerin MMO tarafından denetlenmesi en doğrusu olacaktır. Şehitkamil Belediye Başkanımız ile bu konuyu konuştuk, Şahinbey Belediye Başkanımız ile de bu konuyu konuşacağız. Kenti yöneten mülkü amirlerimizle bu konuda görüşmeler yapacağız. Dolayısıyla kamu adına yapılan bir işin kamu kurumu niteliği taşıyan bir kurum tarafından yapılması en doğru şeydir.”

“OKUL ASANSÖRLERİNE DİKKAT”

Gaziantep’te bulunan kamu binalarına ilişkin sözlerini sürdüren Ovayolu, “Vali Yardımcımız ile de bu konuyu konuştuk. Kamu kurumları arasında en yoğunluklu olarak kullanılan yerler okullar. Milli Eğitime bağlı yerler ile ilgili İl Milli Eğitim Müdürümüz Cengiz Mete ile görüştük. Bu konuda acilen çalışma yapılması gerektiğini, odamıza düşen herhangi bir durum varsa bunu gönüllü olarak yapabileceğimizi söyledik. Ancak bunu kamu yararına ve sağlığı adına acilen yapılması gerektiğini; okullarda, pansiyonlarda, spor tesislerinde, sadece asansörler değil, mekanik tesisat, havalandırma tesisatlarının kontrol edilmesi gerekiyor.”

“ÖZEL BARINMA YURTLARINDA ETİKETSİZ ASANSÖRLER VAR”

Adana’nın Aladağ ilçesinde bulunan bir öğrenci yurdunda çıkan yangın sonrasında bir kanun çıkarıldığını belirten Ovayolu, “Kanun kapsamında; barınma yurtları, mekanik tesisat, havalandırma ve asansör tesisatlarını yılda bir kere kontrol ettirmek zorunda ve bunu da Milli Eğitime sunmak zorunda. Bu yurtlarla ilgili acilen bir çalışma yapılmalı. Ortada kötü bir örnek var, maalesef kötü örneklerin ardından biz bu konuları gündeme alıyoruz. Gaziantep’te böyle kötü örnekler olmadan mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde yapılması gerektiğini düşündüğümüz için biz gerekli yerlere izahatları yaptık. Yapılacak çalışmalarda bize düşen bir şey varsa biz çalışmaya hazırız. Ondan sonra bu konuyu şehrin gündeminden düşüreceğiz. Özel barınma yurtlarında hiç etiketi olmayan asansörler var. Akredite firma buralar gelip kontrol yapamıyor.”

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı