Haber Detayı
12 Nisan 2018 - Perşembe 20:58
 
Neden öğretmenlere zimmetlendi?
Eğitim-Sen’den okullara dağıtılan broşür sorusu…
Eğitim Haberi
Neden öğretmenlere zimmetlendi?

Gaziantep’te faaliyet gösteren Mehmet Görmez Proje İmam Hatip Ortaokulu tarafından okullara dağıtılan ‘Hafız Yetiştirme ve Akademik Başarıyı Destekleme Projesi Kabul Sınavı’ broşürünün öğretmenlere zimmetlenmesi ve velilere imza karşılığı verilmesi iddiasına ilişkin konuşan Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez, “Broşürlerin öğretmenlere zimmetlenmesini anlayamadık” dedi.

Mehmet Görmez Proje İmam Hatip Ortaokulu tarafından okullara dağıtılan ‘Hafız Yetiştirme ve Akademik Başarıyı Destekleme Projesi Kabul Sınavı’ broşürü ilkokullara dağıtıldı. Dağıtılan sınav broşürünün yeterince ilgi görmemesi üzerine broşürlerin öğretmenlere zimmetlendiği ve velilere imza karşılığı verildiği iddiası kafaları karıştırdı. Konuya ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez, “İlimizde de bize gelen bilgiye göre bir İmam Hatip Ortaokulu, okulları ile ilgili broşür ve afişlerin okullara dağıtılırken; bunun öğretmenlere zimmetlenmesi ve başvuru formlarının velilere imza karşılığı verilmesiyle ilgili bir dayatmanın da olduğunu görüyoruz. Okullarda MEB’e bağlı özel kuruluşların broşür dağıttığını gördük. Ancak öğretmenlere broşürlerin zimmetlenmesini ve velilere imza karşılığı verilmesini anlayamadık. Öğretmen arkadaşlarımızdan bu konuda baskı yapıldığına dair şikayetler alıyoruz. Bu bir sonucu ortaya çıkıyor: İmam Hatiplerin yeterince öğrenci bulunamaması nedeniyle bu tür çalışmaların yapıldığı görülüyor. Proje okullarının bu tür çalışmalar yürütmesini anlıyoruz ancak okullarda öğrenciye, veliye ve öğretmenlere dayatmayla yapılan bu çalışmalar, MEB’in kendi okulları arasında bir pozitif ayrımcılık, fırsat eşitsizliğini görüyoruz.”

“İHTİYACA DAHİ BAKILMAKSIZIN İMAM HATİP ALT YAPISI OLUŞTURULDU”

Yeni sınav sistemi ile İmam Hatip Liselerine olan ilginin artırılmaya çalışıldığını belirten Ersönmez, “Liselere Kayıt Sistemi sınavına ilişkin kılavuz geçtiğimiz gün yayınlandı. Kılavuza baktığımızda 2017-2018 yılı başından beri eleştirdiğimiz özel yönetmeliklerin, bütçenin ve pozitif ayrımcılığın geliştiğine dair öngörülerimiz bu kılavuzda da ortaya çıkmıştır. Türkiye’de ihtiyaç olduğuna dahi bakılmaksızın, sürekli bir İmam Hatip alt yapısı oluşturuldu. Gaziantep’teki ortaokullara bakıldığında, ortaokullaşmanın da imam hatipler kadar yapılmadığı ortaya çıkıyor. Meslek Liselerine ve Özel okullara teşvikten sonra, İmam Hatiplere teşvik etme çalışmaları yapıldığını görüyoruz. Afiş ve reklamlarla İmam Hatiplere öğrenci talebinin artmasıyla ilgili bir çalışma yürütülüyor. Bunda Milli Eğitim Bakanlığının teşviki de söz konusu; hatta bu konuda yasal düzenlemelerde mevcut” diye konuştu.

E.YILDIRIM

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı