Haber Detayı
13 Eylül 2017 - Çarşamba 16:48
 
Ne kadar denetlendi?
Ne kadar kurban bağışı alındı?
Gündem Haberi
Ne kadar denetlendi?

Kurban Bayramı öncesinde pek çok kuruluş ve dernek tarafından, yurtiçinde ve yurtdışında ihtiyaç sahiplerine yardım amacıyla kurban bağışı kampanyaları düzenlendi. Düzenlenen kampanyalar vatandaşlar tarafından yoğun ilgi ile karşılanırken, kurban bağışı ve kurban derisi toplayan kuruluş ve derneklerin güvenilirliği, “Denetim var mı?” sorusunu gündeme getirdi.

Kurban Bayramında vatandaşlar, ihtiyaç sahiplerine yardım için Kurban bağışı toplayan kuruluş ve derneklere akın ettiler. Çok sayıda dernek ve kuruluş kurban bağışı toplarken vatandaşlar, kurban bağışı toplayan bu yerlerin denetimlerinin yapılıp yapılmadığını merak ediyor.  Her yıl Kurban Bayramı döneminde kurban ve kurban derisi bağışı toplayan yardım derneklerine ve kuruluşlarına bağışları nasıl alındığı, ihtiyaç sahiplerine ne şekilde ulaştırıldığı ve bağış toplayan kuruluşların hangi denetimlerden geçtiğini sizler için araştırdık.

“ŞEFFAF VE GÜVENİLİR OLMALI”

Türk Kızılayı Derneği Gaziantep Şube Başkanı Bahadır Yetkin, Türk Kızılayı Derneği’nin başlatmış olduğu, ‘Kurban Bereketi Sürsün Yıl Boyu Sürsün’ isimli Kurban Bağışı kampanyasına vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. Yetkin, “Kurban Bağışı kampanyamız, bayrama iki kala sonuçlandı. Genel Merkezimiz bu yıl 100 bin kurban bağışı toplanması hedefiyle yola çıktı. Bayram öncesinde Genel Merkezimizin talimatı ile kurban bağışı alma işlemlerini sona erdirdik. Gaziantep özelinde derneğimize gelen 150 kadar vatandaşımızın bağışlarını makbuz karşılığında, bağışçıların isimlerini, T.C kimlik numaralarını, adres ve telefon numaralarını kayıtlarımıza alarak, bağışları kabul ettik. Aldığımız bu bağışları gün sonunda Genel Merkezimize ileterek, merkezimiz ile teyitleşerek bu bağışları bildirdik. Bağışlarımız belgeler ve denetimler altında vatandaşlarımızdan alındı. Resmi dernek alındı makbuzumuz var, bunun karşılığında hisse bedelini alıyoruz. Nakit bağış alımların dışında internet vasıtasıyla ve banka hesapları vasıtasıyla vatandaşlarımız bağışta bulundular. Türk Kızılayı Derneği olarak şeffaf bir yapıya sahibiz, her şekilde denetimlere açığız. Genel Merkezimizde bulunan Teftiş Kurulu Başkanlığımız tarafından derneğimiz kendi iç denetimi yapılmaktadır. Öte yandan Dernekler Masası tarafından gerekli durumlarda denetimler gerçekleştiriliyor. Vatandaşlar, ihtiyaç sahiplerine ulaşmak amacıyla derneklere ve kuruluşlara bağışta bulunuyorlar. İlerleyen yıllarda bu bağışların daha da artacağına inanıyorum. Öte yandan bağışta bulunan vatandaşları bazı tehlikeler bekliyor. Büyük merkezlerin dışında kalan bazı yerlerde oldukça fazla sayıda dernek ve kuruluşun kurban bağışı topladığına şahit olduk. Bu yerlerin güvenilir olup olmadıklarını vatandaşların görmesi iyice anlaması gerekiyor. Vatandaşların kötü niyetli kimselerin istismarcılara karşı dikkatli olmaları gerekiyor. Kurban bağışı ve çeşitli bağışlarda bulunmak isteyen vatandaşların, şeffaf, her yönüyle denetlenebilir ve güvenilir kuruluşlara bağışta bulunmasının önemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“BAĞIŞLARI MAKBUZ KARŞILIĞINDA ALIYORUZ”

Kurban Bayramında 2 bin 626 koyun derisi ve 700 kilogram sığır derisi bağışı topladıklarını ifade eden Türk Hava Kurumu Gaziantep Şube Başkanı Abdulkadir Kapısız, “ Devletin dernekler ve kuruluşlar üzerindeki denetimleri normalde İl Dernekler Masası tarafından Valilik kanalıyla yürütülüyor. Bunun yanı sıra bizim kendi iç denetim mekanizmamız oldukça etkili. Çok iyi bir kayıt sistemimiz var, yapılan deri, fitre ve zekat faaliyetleri kayıt altına alınıyor. Deri toplama faaliyetlerine birçok kurum ve kuruluşta katılmaya başladı. Bu işi Türkiye’de her deriye bir makbuz karşılığıyla yapan tek kurum Türk Hava Kurumu’dur. Biz bu faaliyetler sırasında yapılabilecek tüm yolsuzlukların önüne geçmiş oluyoruz. Toplam makbuz ve fiş giderimizi karşılaştırarak, giderlerimizi de karşılaştırabiliyoruz. Fiş ve makbuz aracılığıyla deri toplama işlemi yaptığımız için arada kaçabilecek, durumların önüne geçebiliyoruz. Derilerin sağlıklı bir şekilde kuruma iletilmesini sağlıyoruz. Devletin tüm denetleme mekanizmalarıyla denetlenmekteyiz. Burada en büyük ayrıntı olarak şunu görüyorum; fitre, zekat veya kurban derisinin birebir karşılığında makbuz verilmesi, kurum içerisinde geçmiş yıllara yönelik denetimlerinde sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlıyor. Bağış miktarı kurumun, kamu üzerindeki yaratmış olduğu algı ile çok alakalı. Son düzenlemelerle her kurumun kurban derisi toplamasının sağlanması, insanların vicdanen özgürlüğünü sağlamasının yanı sıra bir miktarda yetkisiz toplamanın da önünü açtı.  Bugün Gaziantep’te Valilik izniyle toplanması gereken kurban derileri ve bağışlar, çok rahat bir şekilde toplanması nedeniyle kötü niyetli grupların insanların duygularının istismar edilmesine neden olabiliyor. Bunun engellenmesi, rahatlığın aşılması gerekiyor. Muhakkak ki insanlarımız kurbanlarının karşılığında olan bu iyiliklerini istedikleri gibi kullanabilirler ama devletimizin suiistimalleri engellemesi gerekiyor. Kurumların bağış toplamasının engellendiği bazı yerler var. Bu da diğer kurum ve kuruluşlara vatandaşının eliyle eziyet olarak geri dönmekte. Bağışlarla ilgili en dikkat edilmesi gereken hususun bu olması gerektiğini düşünüyorum.  Türk Hava Kurumu olarak, yapılan bağışlar askeri ve sivil havacılık ihtiyaçlarını gidermeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

“GAZİANTEP’İN POTANSİYELİNİN YÜKSEK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”

İHH Gaziantep Şube Başkanı Engin Erbatan, “2016 yılı kurban bayramında aldığımız 43 bin 155 hisse 345 bin 240 paya ayrılarak, 1 milyon 726 bin kişiye ulaştırıldı. 2017 yılı kurban bayramında aldığımız 53 bin 500 hisse 106 ülke ve bölgede yaşayan 2 milyona yakın ihtiyaç sahibine ulaştırıldı. İHH Vakfı olarak 25 yıldır, bu çalışmalara destek veriyoruz. 2007 yılından beri Gaziantep İHH faaliyetlerini aralıksız olarak sürdürüyor. Gaziantep bölgesinden geçen yıl yurtdışına 33 kurban gönderildi, bu yıl ise 168 hisse gönderdik. Ayrıca Suriye’ye de 72 hisse kesim yapılarak, kamptaki ailelere dağıtıldı. Bu yıl ki kurban fiyatımız 620 liraydı. Son 3 yıl boyunca 550 lira olarak kurban fiyatımız sabit kaldı. Tek fiyat uygulamamız var, bunu insanlar merak ediyor. İHH olarak kurban bayramından aylar önce partner kurumlarımızla protokoller gereği kurbanları alınıyor. İlk hesaplamada 39 bin kurbanlık alınmıştı, bayramda bu rakam 53 bin olarak gerçekleşti. Bu hayvanların maliyeti ve ortalama bir fiyat çıkarılıyor. Bunun üzerinden kurban fiyatı belirleniyor. Ülke içerisinde bile bölge bölge fiyatlar farklılık gösteriyor. Daha çok ihtiyaç duyulan bölgelerde daha az kurban kesiliyor. Gaziantep’te yapılan bağışlar bir önceki yıla göre daha iyiydi ancak Gaziantep’in potansiyelinin daha yüksek olduğuna inanıyoruz.

“DEVLET BEYANNAMELERİ ESAS ALIYOR”

 İHH Vakfının kendi iç denetimleri olduğunu söyleyen Erbatan, “Merkezden gelen arkadaşlarımız haftalarca denetimler gerçekleştiriyorlar. Vakfımız bu konuda oldukça şeffaf ve tüm bilançolarını internet sitemizde yayınlıyoruz. Dileyen herkes buradan faaliyet ve bilançolarımızı inceleyebilir. Bütün alınan yardımlar makbuzlar üzerinden alınıyor, birkaç gün içerisinde alınan bağışları bankaya aktarmak zorundasınız. Yıllık olarak beyanname veriyoruz. Ayni nakdi yardımlar,  ayni nakdi yardım makbuzuyla kayda alınır ve teslim edilir. Nakdi yardımlar ise banka hesaplarına yatırılanlar direkt olarak hesapta kalır. Diğer yandan elden alınan nakdi yardımlar direk makbuz kesilerek verilir. Vakfımıza gelen nakdi yardım yapan vatandaşlarımızın yaptıkları yardımı genel merkeze gönderirken aynı makbuzu yardım yapan vatandaşa da gönderiyoruz. Aldığımız karar doğrultusunda şeffaflık açısından böyle bir uygulama yaptık. Aldığımız bağışlar bizler için birer alev topu ve aldığımız tüm bağışları anında vakfa iletiyoruz. Devletin yaptığı denetimler vakıfların hazırladığı defterleri ve verileri incelemek oluyor. Vakıflar ve dernekler gönüllülük esasına dayandığı için beyannamelere bakıyor. Gerek duyulduğu zamanlarda incelemeler yapılıyor. Beyannameler esas kabul ediliyor. Rutin bir kontrol yok. Rutin kontrollerin devletin yapması gerektiğine inanıyorum, bu iş insanlara yardım etmek için yapılan gönüllülük işidir. Ticari kaygılarla yapılamaz” diyerek sözlerini noktaladı.

M. TÜRKMEN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı