Haber Detayı
12 Eylül 2017 - Salı 17:40 Bu haber 756 kez okundu
 
Nasıl bu kadar rahat satıyorlar?
Gündem Haberi
Nasıl bu kadar rahat satıyorlar?

 

Karagöz Caddesi’nde yer alan kaçak telefon satıcıları, vatandaşların tepkisine neden oluyor. Kaçak yollardan kente getirilen telefonlar, kısa sürede kullanım dışı kalmaları sebebiyle alıcıların mağdur olmasına neden oluyor.

Karagöz Caddesi’nde kaçak telefon tüccarlarının sayıları günden güne artıyor. Sınır dışından resmi olmayan yollarla Türkiye’ye getirilen telefonlardan, esnaf ve vatandaş; şikâyetçi olup, zabıta ekiplerini vergisiz telefon satanların önüne geçmelerini istiyor. Denetimlerin arttırılmasını isteyen Karagöz esnafı, köşe başlarında kaçak telefon satanların vatandaşı kandırdığını belirtirken, vatandaş ise; ‘’Zabıta ekipleri sürekli buralarda gezinmesine rağmen durumu görmezden geliyor. Zabıta ekiplerinin denetim yapmaları için kimsenin şikayet etmesine gerek yok’’ şeklinde konuştular.

Karagözde bulunan birçok sokakta tezgâh açıp kaçak telefon ve elektronik eşya satan tüccarlar, zabıta ekiplerinin denetimlerinin yetersizliğinden dolayı her gün aynı noktalarda vergisiz satış yapıyor. Ülke dışından vergi ödemeden ülke içerisine sığdırılan telefonları satmaya çalışan tüccarlar, esnafın piyasasını bozarak esnafı zarara uğratırken, vatandaşları ise; mağdur ediyor. Uzun süredir karagöz Caddesine bağlanan sokaklarda vergisiz ve levhasız tezgâh kuran tüccarların piyasayı alt üst ettiklerini dile getiren esnaf; getirdiği telefon cihazını vergi ödemeden satın aldıkları için ucuza alıp ucuza sattıklarına dikkat çekti. Esnaf; ‘’ Bu Cadde’nin sokaklarında vergisiz mal satılıyor ancak; buradan geçen hiçbir zabıta ekibi duruma bir el atmıyor. Adam yurtdışından getirdiği telefonu kaçak yollarla getiriyor. Buralarda her hangi bir garantör belge olmadan, devlete vergi ödemeden vatandaşa satıyor. Resmi bir şekilde vergimizi ödeyerek sattığımız bin 500 TL’lik telefon cihazını adam, bin TL’ye satıyor. Bu nedenle piyasayı bozuyor. Üstelik getirdiği telefonun hiçbir güvencesi yok. Vatandaş ucuz bulduğu için alıyor. Ancak; vatandaş, telefon cihazını aldığında cihazın uzun süreli dayanmayacağını yan sanayi yâda cihazın garantisinin olmadığını bilmiyor. Birkaç yalan ve birkaç sahte belge ile telefonu kakalıyor. Üstelik bu tüccarların sayıları azaltılacağına ayrıca, yetkililerin bunların önüne geçmesi gerekirken, sayıları günden güne artıyor. Birçok köşede sürelikle farklı simalar görüyoruz. Sayıları her geçen gün artıyor. Zabıta ekiplerinin bu duruma el atmaları gerekir’’ şeklinde ifadelere yer verdiler.

(A.Pepele)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Nasıl, bu, kadar, rahat, satıyorlar?,
Yorumlar
Haber Yazılımı