Haber Detayı
29 Ocak 2018 - Pazartesi 10:20
 
Müzelere ziyaretçi akını
Hedef 1,6 milyon ziyaretçi…
Yaşam Haberi
Müzelere ziyaretçi akını

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan dokuz müze, 2017 yılında 800 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Müzeler Kenti Gaziantep, 2018’deki yeni hedefini, 1 milyon 600 bin kişi olarak belirledi. 

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Müzeler ve Kütüphane Şube Müdürlüğüne bağlı; Hamam Müzesi, Bayazhan Kent Müzesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Gaziantep Kalesi ve Kahramanlık Panorama Müzesi, Atatürk Anı Müzesi, Oyun ve Oyuncak Müzesi, Ali İhsan Göğüş Müzesi ve Gaziantep Araştırmaları Merkezi ile 15 Temmuz Demokrasi Müzesi, yurt içinden ve yurt dışından gelen ziyaretçilerin akınına uğradı.
Gaziantep’in mili mücadele döneminin anlatıldığı Gaziantep Kahramanlık ve Panorama Müzesi, Gaziantep’in hamam kültürünün tanıtıldığı Hamam Müzesi, kentin yöresel mutfağının ve mutfak eşyalarının gösterildiği Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Dünya’nın birçok ülkesinden 1700-1970’li yıllara ait oyuncakların sergilendiği, Türkiye’deki oyuncak müzeleri içinde Dünya Çocukları Galerisi’nin bulunduğu mağaralı tek Oyun ve Oyuncak Müzesi, Türkiye’nin ilk Turizm ve Tanıtma Bakanı Ali İhsan Göğüş’ün kişisel eşyalarının bulunduğu Ali İhsan Gögüş Müzesi ve Gaziantep Araştırmaları Merkezi, şehrin kültürünü anlatan Bayazhan Kent Müzesi ile Bey Mahallesi nüfusuna kayıtlı Atatürk ve Cumhuriyet dönemindeki kenti, tasvir eden Atatürk Anı Müzesi 2017 yılında yoğun ilgi gördü.
Büyükşehir müzeleri klasik müzecilik anlayışından çok, yaşayan müze anlayışını benimseyerek, çeşitli etkinlikler ve atölyeler düzenledi. Büyük küçük herkesin yoğun ilgi gösterdiği Oyun ve Oyuncak Müzesi’nde her yaş grubuna uygun atölyeler açıldı. Oyun Atölyesi, Oyuncak Atölyesi, Çömçe Gelin Atölyesi ve seyirlik oyunlarla eski masalların anlatıldığı Masal Atölyeleri dikkati çekti. Gaziantep Atatürk Anı Müzesi’nde Müzede Ders Var etkinlikleri, Hamam Müzesi’nde Geleneksel Damat Hamamı günleri, Emine Göğüş Mutfak Müzesi’nde ziyaretçilere özel yemek ikramlarıyla müzeler, yaşayan müzeye dönüştürüldü. Turistlerin büyük ilgi gösterdiği müzeler kenti ve gastronomi kenti olarak tanınan, Gaziantep; tarih, kültür ve sanat anlamında turistlerin tüm isteklerini karşıladı. 
Türkiye’de ve dünyada gezilmesi gereken şehirler listesinde ilk sıralarda yerini alan gazi şehir, turistlerin uğrak yeri olması bekleniyor.

 

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı