Haber Detayı
11 Eylül 2017 - Pazartesi 16:43 Bu haber 823 kez okundu
 
Müze, ziyaretçi bekliyor
Açıldığından kimsenin haberi yok
Gündem Haberi
Müze, ziyaretçi bekliyor

Restorasyon çalışmalarının ardından 21 Mayıs 2017’de yeniden açılan Gaziantep Arkeoloji Müzesi, ziyaretçi bekliyor. Gaziantep’in geçmişini günümüze taşıyan müze, tanıtımı ve reklamı yapılmadığından dolayı hedeflenen ziyaretçi sayısını yakalayamıyor. Günde en fazla 30-40 kişi ağırlayan müze hakkında yorum yapan vatandaşlar, ‘’Arkeoloji Müzesi uzun zamandır tadilattaydı. Açıldığından haberimiz olmadı. Yeni halini görmek isteriz.” Şeklinde konuştular.

21 Mayıs 2017’de yeniden hizmete giren Gaziantep Arkeoloji Müzesinde ziyaretçi bulmak çok zor. Koridorlarında insan bulmanın zor olduğu müze, hedeflenen ziyaretçi sayısını yakalayamıyor.

Arkeoloji Müzesi’nin tanıtımının yapılması gerektiğini belirten vatandaş Ramazan Tektaş; ‘’(Gaziantep’te böyle bir müze mi var. Varsa ne zaman açıldı.) gibi yorumların, vatandaştan duyulmaması için gerekli olan tüm tanıtım çalışmalarının yapılması gerekir. Bırakın farklı illerden gelip müzeyi gezip tanımalarını, daha buranın vatandaşı dahi müzeyi tanımıyor. Müzenin yanından geçen vatandaş, Arkeoloji müzesinin yanından geçtiğinin farkında bile değil. Ben müzeyi gezen birisiyim. Müzenin içerisi, muazzam güzellikte ancak tek bir tane bile ziyaretçi yok. Müze ziyaretçisinin az olması reklam, afiş gibi tanıtıcı yapının oluşturulmadığındandır. Tanıtımını yap ki tanınsın. Daha fazla uğranılsın müzeye. Sadece Gaziantep ile sınırlı da olmasın. Tüm Türkiye’den müzeyi görmek uğruna insanların gelmelerine olanak sağlanması gerekiyor. Aksi takdirde müze, hedef kitleye ulaşamayacaksa neden yapıldı.’’ dedi.

Müzenin önünde görüşlerini aldığımız bir diğer vatandaş ise; ‘’ Müzeyi yeni duydum. Böyle bir müzenin açıldığını bilmiyordum. Gaziantep’te böyle bir müze mi var. Yanından geçerken böyle bir müzenin var olduğunu fark ettim.’’ Gibi yorumlar yaparak, Müzeyi tanımadıklarını ve tanıtılmadığını dile getirdi.

(A.Pepele)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı