Haber Detayı
20 Mart 2017 - Pazartesi 17:35 Bu haber 838 kez okundu
 
Müze duvarına Arapça yazılar
Gündem Haberi
Müze duvarına Arapça yazılar

Şehrin tarihi müzelerden biri olan Mutfak müzesi Suriyelilerin hedefi oldu. Büyükşehir Belediyesi tarafından 2008 yılında restore edilerek Türkiye'nin ilk ve tek mutfak müzesi olan Mehmet Reşit  Göğüş Mutfak Müzesi’nin duvarlarına Arapça yazılar yazılıyor.

Türkiye’nin ilk ve tek mutfak müzesi olan Mehmet Reşit göğüs mutfak müzesi geçtiğimiz yıllarda turizme kazandırılmıştır.  Bu şehri ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler mutfak müzesini de ziyaret ediyorlar.

Kimliği belirsiz kişiler müzenin duvarlarına sprey boyalarla Arapça yazılar yazıp zarar veriyor.

Yakın çevrede olan Para müzesi yetkilisi Esat Kaplan “Suriyelerin buraya gelişiyle beraber birçok sorun ortaya çıkmıştır. Öncelikli olarak hırsızlık olayları artmıştır. Bunun dışında ise şehrimizin tarihi müzelerin duvarların üzerini boyaması bizi üzmüştür. Tarihi eserlerimize sahip çıkmalıyız. Bu gibi olaylara göz yummamalıyız” diye ifadelerini kullandı.

Çevredeki vatandaşlar ise; “Ne yazık ki tarihi mekânlarımıza ve eserlerimize sahip çıkamıyoruz. Tarihi Mutfak müzesinin duvarına birçok kez yazı yazdılar. Yetkililer birçok kez sprey boyalı yazıları sildikleri halde inat edip hala yazıyorlar. Bu durum Gaziantep şehri için utanç verici bir şey. Gazi şehrin halkı olarak bu duruma son vermelerini istiyoruz” şeklinde konuştular.

(M.Türkmen)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı