Haber Detayı
19 Haziran 2017 - Pazartesi 17:30 Bu haber 4133 kez okundu
 
Mutfak müzesine ilgi artıyor
Kültür-Sanat Haberi
Mutfak müzesine ilgi artıyor

 Kethüaczade Göğüs İbrahim Efendi konağı olarak adlandırılan; ‘Gaziantep Emine Göğüş Mutfak Müzesi, ziyaretçilerini karşılamaya devam ediyor. Müzede; Gaziantep’in geleneksel ve yöresel mutfak ve damak kültürünü tanıtmaya devam ederken Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan ‘Gaziantep’e has’ yöresel yemeklerin eğitimini veren kurslar, gelen turistlerin ilgisini çekiyor.

‘’Gaziantep Kalesi’nin güneyinde bulunan Göğüş Konağı, tarihi doku içerisinde 1904 yılında yapılmış olup aynı zamanda Türkiye’nin ilk Turizm ve Tanıtma Bakanlarından olan Ali İhsan Göğüş Bey’in doğduğu evdir.’’ İfadesini kullanan Müze sorumlusu Ahmet Taşdemir, “Gün geçtikçe müzeye olan ilgi daha fazla artmaktadır. dedi.

 Gaziantep kültürü ve özgeçmişini anlaşılır halde anlatmak için ‘mutfak mirasının genel özelliklerini eski çağlardan günümüze gelen araç-gereçlerini özel fotoğraflarla tasarlanıldığına dikkat çeken Taşdemir; ‘’Gaziantep mutfak kültürünü şekillendirme özelliği taşıyan örneklerden biridir. Bu örnekler arasında eskiden beri yapılan yuvarlama, içli köfte, gözleme vb yemekler bulunuyor. Geçmişte özellikle kış gecelerinde tandır başında ceviz, bastık, sucuk, badem, fıstık, fındık vb yiyeceklerin yenilmesi ve meşrubat kısmının tanıtım sergisi amaç edinirdi.’’ dedi. 

Taşdemir; Eskiden mutfak malzemelerinin vazgeçilmezleri olan kap-kaçaklar, çamurdan/topraktan tencereler ve alüminyumdan yapılmış tabak, kaşık, çatallar özel vitrinlerde sergilendiğini söyleyerek, Gaziantep’in geleneksel yemeklerinin yanında yöresel kıyafetlerini de ele alınarak canlandırıcı şekilde heykellerle gösterilmeye çalışılmış ve dolayısıyla eski yaşantının gerçeğe uygun hale getirilmeye çalışıldığının altını çizdi.

Taşdemir, kahve-mırra( eksi kahve) gibi sıcak içecek çeşitleri pişirilerek içilmesi ayrıca ikram edilmesi konu başlığı altında sergilendiğini söyleyerek şunlara değindi;

‘’Müzede, Gaziantep Geleneksel Mutfak Kültürü ile beraber 'Antep’in Kültür Yaşantısı’nı da ele alarak; ocaklık, mutfak ve sofra eşyaları, misafir ağırlama, eğlence geleneği, günü birlik özel yemekler ve piknik gibi günlük yaşantıları anlatılıyor. Burada görsel zeminden çok izlenim kazandırma yöneliminde çalışıldı. Gaziantep yemek kültürünü anlaşılır halde anlatmak için ‘mutfak mirasının genel özelliklerini’ eski çağlardan günümüze gelen araç-gereçlerini özel fotoğraflarla tasarlanıldı. Ayrıca duvarlara her odanın konusuna göre bilgilendirici panolar hazırlanarak görünüm mevcut edildi. Müze genelinde hazırlanan panolarda; bakır eşyaları, saklama ve depolama kapları ‘’tahıl ve bakliyat, yemişlik, meyve ve sebzeler, et çeşitleri’’, baharat ile içecek çeşitlerini anlatıldı. Ve bunları yüksek çözünürlüğü yüksek makinelerle tasarlanmış panolardır. İki katlı müzenin alt katını oluşturan odaların yanında prodüksiyon odası mevcut. Müze ziyaretçilerine verilecek hizmetler için özel raflar yapılmış ayrıca misafirlerin görüntüleri izleyebileceği burada kurulan plazma ekranda devamlı çeşitlilik oynatılmaktadır. Üst katta ise, aynı şekilde prodüksiyon inşa edilmiş ayrıca şehir rehberi de bulunmaktadır.’’       

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Mutfak, müzesine, ilgi, artıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı