Haber Detayı
02 Mayıs 2016 - Pazartesi 17:55
 
Mutfağın yıldızları Gaün’de buluştu
Video Haber Haberi
Mutfağın yıldızları Gaün’de buluştu

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 1. Ulusal Gaziantep Yemek Festivalinde mutfağın yıldızları, gastronominin başkentinde buluştu.

Yurtiçi ve yurt dışından gelen çok sayıda mutfak şefleri ile Türkiye’nin çeşitli illerinden davet edilen aşçılık veya mutfak eğitimi veren üniversite ve lise öğrencilerine, eğitimcilerine dünyanın kendi adıyla anılan tek mutfağına sahip kenti Gaziantep'in mutfak kültürü, yöresel lezzetleri, kentin tarihi dokusunun tanıtılması amacıyla hazırlanan festival GAÜN Anfi Tiyotroda gerçekleştirildi. Festivalde üniversiteli yıldızlardan geleneksel lezzetler yarışması, nineler ve torunlar yemek yarışması, şefler ve down sendromlu öğrenciler yemek gösterisi gibi çok sayıda yarışma ve etkinlik düzenlendi. Tüm gün süren üç kategoride gerçekleştirilen yemek yarışmalarının sonunda GAÜN Anfi Tiyatroda düzenlenen törende dereceye girenlere ödülleri verildi. Başlangıç kategorisinde Aydın Menderes Üniversitesi ekibi, Ana yemek kategorisinde Harran Üniversitesi, Tatlı kategorisinde Adıyaman Üniversitesi ekibi birinci oldu. Genel klasmanda, jürinin bütün yemeklerin puanlarını değerlendirmesi sonucunda birinci olan Adıyaman Üniversitesi’ne ödüllerini Göreme Belediye Başkanı Nuri Çingil tarafından verildi. İkinci olan Harran Üniversitesi’ne ödüllerini Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıkgöz tarafından verilirken Nevşehir Üniversitesi ise üçüncü oldu. Ödülünü Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürü Hülya Yıldız tarafından verildi. Okan Üniversitesi’ne ise TAFED Milli Takım Üyesi Duygu Tuğcu tarafından Jüri özel ödülü takdim edildi.

Yarışma öncesinde Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıkgöz, genç şefler Rafet İnce, Cüneyt Asan 97 ünlü şefle GAÜN Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu öğrencileriyle bir söyleşi gerçekleştirdi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı