Haber Detayı
12 Mart 2018 - Pazartesi 14:25
 
Möp, elektronik atıkları da topluyor
Türkiye’ye örnek teşkil edecek yeni bir projenin altına daha imza atan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Gaziantep’te bir ilk olan E-MÖP projesine ilişkin bilgilendirmede bulundu.
Ekonomi Haberi
Möp, elektronik atıkları da topluyor

Türkiye’ye örnek teşkil edecek yeni bir projenin altına daha imza atan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Gaziantep’te bir ilk olan E-MÖP projesine ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Gelecek nesillere daha yeşil ve yaşanabilir bir çevre bırakma hedefiyle çalışan Şehitkamil Belediyesi, geri dönüşüm konusunda Gaziantep’te bir ilke daha imza attı. Daha önce hayata geçirdiği çevre dostu MÖP Projesi ile çok önemli başarılar elde eden Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, şimdi kapsamını genişlettiği MÖP Projesine bağlı olarak E-MÖP projesi uygulamasını başlattı. Aydınlar Mahallesinde 7 bin metrekare alan üzerine kurulan 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde evlerde, ticari ve kurumsal işyerlerinde oluşan atık elektrikli ve elektronik eşyalar ile koltuk, kanepe gibi hacimli atıklar toplanarak geri dönüşüme kazandırılacak. Tesiste toplanan atıklar, gruplarına göre ayrı konteynırlarda biriktirilecek ve belli zamanlarda lisanslı geri kazanım tesislerine gönderilecek. Yeni projeye ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Rıdvan Fadıloğlu, E-MÖP projesinin işleyişini ve sağlayacağı faydaları anlattı.

Fadıloğlu, “Eskimiş, bozulmuş ve kullanılamayan; büyük ev aletleri, küçük ev aletleri, bilgisayar ve parçaları, aydınlatmalar, ısıtıcılar, iş aletleri, elektronik oyuncaklar, atık piller, akümülatörler birer E-MÖP’tür. Vatandaşlarımızdan; doğamızı, gelecek nesillerimizi ve ülke ekonomimizi yakından ilgilendiren E-MÖP projemize destek olmalarını istiyoruz. Halkımızın, projeye destek olmak için 241 44 55 Alo Atık Hattı ile irtibat sağlamaları yeterli olacaktır” dedi.

Sıfır atık projesi’ne destek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan himayesinde başlatılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Sıfır Atık Projesi’ni önemsediklerini ve bunun gereğinin yerine getirilmesi adına geri dönüşüm konusunda hassas olduklarına vurgu yapan Rıdvan Fadıloğlu, uyguladıkları projenin özellikle gelecek nesiller açısından önemli olduğunun altını çizdi. Fadıloğlu, “İçerisinde yaşadığımız doğa, özellikle son yüzyılda yaşanan hızlı sanayileşme, plansız şehirleşme, teknolojik gelişmeler ve doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesi gibi nedenlerle büyük zarar görmüştür. Buna bağlı olarak da tüm dünya; küresel ısınma, kuraklık ve biyolojik çeşitliliğin azalması gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Küresel çapta yapılan yanlışlıklarla ortaya çıkan bu sorunla mücadelede yine küresel çapta ciddi bir çalışma yapılmasını gerektirmektedir” şeklinde konuştu.

241 44 55 NOLU ALO ATIK HATTI

Projenin işleyişiyle ilgili açıklama yapan Fadıloğlu, “E-MÖP projesi kapsamda hanelerde ve ticari, kurumsal işyerlerinde oluşan atık elektrikli ve elektronik eşyaların geri kazanımın sağlanması amacıyla vatandaşlarımızın 241 44 55 Nolu Alo Atık Hattı ile irtibata geçmesi ile talepleri alınmaktadır. Gelen talepler doğrultusunda elektronik atıklar, vatandaşların evlerinden ücretsiz olarak toplama günlerinde alınmakta ve Atık Getirme Merkezi’ne getirilmektedir. Merkezimize getirilen ve veri kayıt sistemimizde kayda alınan elektronik atıklar, uygun koşullarda depolanır ve lisanslı tesislerde geri kazanımının sağlanması için hazır hale getirilir. Böylece E-MÖP’lerin toplanmasıyla hem çevre kirliliğinin önüne geçilmiş oluyor hem de ekonomiye geri kazandırılıyor. Ayrıca, mahallelerimizdeki apartman, site vb. konutlarda oluşan koltuk, kanepe gibi hacimli atıkları vatandaşlarımızın evlerinden alıp belediyemizin Atık Merkezi’ne getirerek uygun koşullarda bertarafı yapılmaktadır. Bu cennet vatanımızın evlatları olan bizler, temiz çevrenin bize atalarımızdan miras olarak kalmış olmasından ziyade, bizim gelecek nesillere emanetimiz olması gerektiğinin bilincinde olmalıyız. Bu anlamda her türlü hassasiyeti göstermeliyiz. Amacımız, bu konuda bir farkındalık oluşturmak” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı