Haber Detayı
14 Eylül 2018 - Cuma 19:10
 
“Mimarlar Odası, kentin düşmanı değil”
Siyaset Haberi
“Mimarlar Odası, kentin düşmanı değil”

Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı 2.Birleşiminde söz alan meclis üyesi Mehmet Sucu, Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi tarafından itiraz edilen maddelere atıfta bulundu. Sucu, “Mimarlar Odası bu kentin düşmanı değil, teknik bir odadır. Mimarlar Odasının uyarılarını lütfen dikkate alın.”

Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı 2.Birleşim Toplantısı Büyükşehir Başkanvekili Latif Karadağ Başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda söz alan CHP’li meclis üyesi Mehmet Sucu, meclis üyelerinin meclis toplantısına katılmamasına tepki gösterdi. Sucu, “CHP Grubu olarak tüm meclislere katılım sağlıyoruz, meclisin her zaman toplanması için mücadele ettik. Yıllardan beri bakıyorum, meclise katılım sağlamayan meclis üyeleri var. Katılmıyorsanız istifa edin, meclise katılacak olan üyeler gelsin. Bunlar yanlış şeyler, biz meclisten çıksak meclis toplanacak çoğunluğu sağlayamayacak. Biz grup olarak meclisi toplayacağız, yanlışa yanlış, doğruya doğru diyeceğiz.”

Sucu’nun ardından konuşan Belediye Başkan Vekili Latif Karadağ, “Biz de CHP Grubunun meclise devam katılım sağlamasından dolayı teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

“KENTE YAZIK EDİYORUZ”

Meclis gündeminde yer alan 5.maddeye ilişkin söz alan meclis üyesi Sucu, “Mimarlar Odası buradaki yoğunluğa, çevresi ile olan uyumsuzluğa imar kanununa göre itiraz ediyor. Biz ise bozulan planı aynı şekilde geçirmeye çalışıyoruz, şimdide yapılan itirazı gündeme alıyoruz. Burası çok zarar edilecek bir bölge, daha önce de dile getirdik. Burada çok büyük bir rant olduğunu söylememize rağmen, ısrarla bu planı geçirmeye çalışıyorsunuz. Burada bir kişiye milyonlarca lira rant sağlanacak. Bizim görevimiz 5 ay sonra biter ancak vicdanınızla baş başa kalırsınız. Burası bu kente zarar verir, bu planı oylayarak kente yazık ediyoruz. Neden itiraz edildiğine dair bir bilginiz yok. CHP Grubu olarak red oyu kullanacağız.”

Sucu’ya yanıt veren Karadağ, “Yapılan itirazlar sonucunda, gerekçeler sunuldu. İtirazları dikkate alarak komisyondaki arkadaşlar gerekli çalışmayı yaptılar, komisyonumuzda bunu oy çokluğu ile uygun gördü. Bu Mimarlar Odasının klasik itirazıdır” diye konuştu.

İlgili madde oy çokluğu ile kabul edildi

KENDİMİZLE ÇELİŞMİŞ OLMUYOR MUYUZ?

Gündemin 11.maddesine ilişkin söz alan meclis üyesi Sucu, “Mimarlar Odasının rutin itirazları olduğunu söylediniz ama burada sözlerinizle çelişiyorsunuz. Aydınlar Mahallesi’nin rezerv alanı diye destek vermiştik. İlgili madde ile Mimarlar Odasının itirazını ret ediyoruz. Plancılarımız buradalar, niçin bu planın ret olduğunu sordum. Sosyal Donatı ile ilgili sıkıntı olmadığı ifade edildi, madem böyle bir durum var, Mimarlar Odasını çağırın durumu izah edin gündemimizde böyle maddeler olmasın. Biz burada kendimizle çelişmiş olmuyor muyuz? Mimarlar Odası yok diyor, plancılar var diyor. Kime inanacağız? Mimarlar Odası bu kentin düşmanı değil, teknik bir odadır. Odanın da uyarılarını lütfen dikkate alın.”

İlgili madde oy birliği ile kabul edildi.

SUCU’DAN YEŞİL ALAN TEPKİSİ

Gündemin 25.maddesine ilişkin söz alan Sucu, “İlgili madde Ağustos ayı birleşiminde gündeme gelmişti. CHP Grubu olarak yeşil alanın ticari alana çevrilmesine ret oyu kullanmıştık. Burası Karataş ile Ordu Caddesi’ne bağlayan yolda bulunan yeşil alanın bir kısmı Belediye Hizmet alanı, bir kısmı ise yeşil alan bırakılmıştı. Burada o kadar yanlış var ki hangisini söyleyeyim. Burayı ticari alan yaparken geçen ay el kaldırdınız, şimdi ise belediye hizmet alanı yapıyorsunuz. Vatandaşın kullanmış olduğu sosyal donatıyı, yeşili, ticari alana sonra ise belediye hizmet alanına dönüştürüyorsunuz. Burası yeşil alan, burası yeşil alan olarak kalmalı” diye konuştu.

Konuşmaların ardından ilgili gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edildi.

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı