Haber Detayı
12 Şubat 2018 - Pazartesi 16:37
 
Meydan “trampa” ile çözülecek
Gündem Haberi
Meydan “trampa” ile çözülecek

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı 1.Birleşim Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Başkanlığında gerçekleştirildi. Kamil Ocak Stadyumunun alanına ilişkin meclis üyesi Mehmet Sucu’nun yaşayan meydan yapılması teklifini yinelemesi üzerine konuşan Şahin, “TOKİ Başkanımızla bunu konuştuk, Gaziantep’e geleceğini söyledi. Başarabilirsek bunu bir trampayla, bunu tamamen yerelin eline alacak ve kentsel tasarımını yapacağı bir çalışmayı arzu ediyoruz” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı 1.Birleşim Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Başkanlığında gerçekleştirildi. Gündemde yer alan 106 ve gündem dışından gündeme alınan 2 madde olmak üzere toplam 108 madde görüşüldü. Toplantıda gündem dışı söz alan Meclis üyesi Mehmet Sucu,  Kamil Ocak Stadyumunun yerini gündeme taşıdı. Sucu, “ Kamil Ocak Stadyumunun yerine ilişkin karar meclisten geçmişti. Siz de kamuoyunun sesine kulak vererek bu planı meclise iade ettiniz. Kamil Ocak Stadyumunun alanı ile ilgili çalıştay düzenleyeceğinizi ifade ettiniz. Biz burada yapılacak tadilata karşı değiliz, biz geçmişte verdiğiniz sözler doğrultusunda kentimize yaraşır bir meydan yapılmasıyla ilgili teklifimiz iletmiştik. Bu teklifimizi yineliyoruz, çalıştaya siyasi partilerin tamamını davet ederseniz, bu kente daha güzel bir meydan kazandırmış oluruz.”

“TOKİ BAŞKANIMIZI BEKLİYORUZ”

Kamil Ocak Stadyumunun alanına ilişkin konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bakanlık dönemimde Asım Başkanımız ile beraber yeni stadyumun yapılmasıyla ilgili daha önceki TOKİ Başkanımız Erdoğan beyle bir çalışma başlattık. Asım Başkan ve vekillerimizle birlikte TOKİ’ye giderek, bu yapının burada olamayacağını anlattık ve yapıyı durdurduk. İkinci kısımda yeni TOKİ Başkanımız gelince, yeni stadyum ile ilgili stadyumunun maliyetini buradan çıkarma gibi bir niyetinin olmadığını ve burada yaşayan bir meydan üzerine bir çalışma yapılması kanaatini belirtti. İstanbul Teknik Üniversitesinin Kentsel Tasarım Bölümüne, meydan tasarımı ile ilgili bir çalışma yapılmasını istedi. O çalışma devam ederken, bir ön taslak geldiğinde bunun da bizim istediğimiz şehrin hassasiyetine uygun bir çalışma olmadığı görüldüğünden dolayı TOKİ Başkanımıza bize dedi ki; yaşayan meydanda kafeteryası, küçük alışveriş merkezi, meydanı koruyacak şekilde bir meclis kararı alalım, gerisini biz ince detaylarını inceleyelim. Plan komisyona gittiği zaman buradaki meydanın 10 dönüme düştüğü, burada bir Avm yapılacağı, büyük ticari alanlar yapılacağı ve planda olmayan şeylerin konuşulduğunu görünce biz yasal hakkımızı kullanarak bunu hemen meclise çektik. Çünkü toplumu doğru bilgilendirmek ve daha iyi istişare yaparak, herkesin memnun kalacağı bir çalışma yapılacağını htik. Bunun üzerine biz bu kararı aldık. TOKİ Başkanımızla bunu konuştuk, Gaziantep’e geleceğini söyledi. Başarabilirsek bunu bir trampayla, bunu tamamen yerelin eline alacak ve kentsel tasarımını yapacağı bir çalışmayı arzu ediyoruz. TOKİ Başkanımızın gelmesini bekliyoruz.”

“YÜZÜNCÜ YIL PARKI’NI KORUMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR”

Gündemin 99.maddesinde Yüzüncü Yıl Kültür Parkı’nın devamı olan arazinin trampa yapılması gündeme geldi. Maddeye ilişkin konuşan Sucu, “Geçtiğimiz hafta gazetelerde Yüzüncü Yıl Parkı ile ilgili bir yazı vardı. Yüzüncü Yıl Kültür Parkı içerisinde kaçak yapılaşmaların olduğu; Büyükşehir’e bununla ilgili dilekçeler verildiği ifade edildi. Orada kaçak yapılaşmalar devam ediyor, sizin Yüzüncü Yıl Kültür Parkı’nı koruyacağınıza yönelik bir sözünüz vardı. Bizim CHP olarak sizden kaçak yapılaşmaların olduğu parkımızı korunmasını istiyoruz.”   

Sucu’nun konuşmasına cevap veren Şahin, “Yüzüncü Yıl Parkında mümkün olduğu kadar kamulaştırmayı artırarak, yeşil alanı koruyarak devam etme kararlılığımızı gösteriyoruz. Bu konuda bize de bir bilgi geldi, bu konuda talimat verdik. Buna uymayan kim varsa gereken yapılaşacaktır. Yüzüncü Yılı korumak bizim boynumuzun borcudur. Bu maddede bunun göstergesidir. Kamulaştırmayı artırarak orayı olduğu gibi koruyarak götürmenin duruşudur.”  

Konuşmaların ardından ilgili gündem maddesi oy birliği ile Plan ve Bütçe komisyonuna gönderildi.

YETKİNŞEKERCİ’NİN YERİNE KARADAĞ SEÇİLDİ

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 1.maddesinde sağlık sorunları nedeniyle Büyükşehir Belediye Meclisi 2. Başkanvekilliğinden ve meclis üyeliğinden istifa eden Mehmet Yetkinşekerci’nin yerine Büyükşehir Belediye Meclisi 2. Başkanvekilliği görevine Büyükşehir Belediye Başkanvekili Latif Karadağ seçildi.

GAZİANTEP’E BİLİM MERKEZİ KURULACAK

Gündemin 9.maddesinde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında Gaziantep’e bilim merkezi kurulması yönünde yapılan ön protokole dayanarak imzalanan sözleşme mecliste görüşülerek, Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylandı.

BALIK ÖLÜMLERİ ARAŞTIRILACAK

Gündemin 11.maddesinde yer alan İslahiye İlçesi, Tahtaköprü Barajında toplu balık ölümlerinin araştırılmasına ilişkin madde gündeme geldi. Konuya ilişkin konuşan Şahin, “Meclis üyemiz Ömer Şahin’in talebi üzerine Tahtaköprü Barajındaki toplu balık ölümlerinin araştırması ile ilgili olarak maddemizi gündeme aldık” dedi.

İlgili madde oy birliği ile Çevre ve Sağlık Komisyonuna sevk edildi.

Y.ANKAY

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı