Haber Detayı
12 Ocak 2018 - Cuma 18:30
 
Meydan ranta kurban..!
“Yapılan plan kente cinayettir”
Gündem Haberi
Meydan ranta kurban..!

Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak Ayı 2.Birleşim Toplantısında Kamil Ocak Stadı’nın yerine yapılacak olan meydana ticaret+konut alanı yapılması gündem geldi.

Kamil Ocak Stadyumu’nun yıkılması ile birlikte 30 bin metrekare alana inşaat yapılacak. Uygulamayı Toprak, “Eski vergi dairesinin olduğu bina da Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılacak. Meydana katılacak toplamda 25 bin metrekarelik yeni bir meydan kavuşacak. Kafe, çay ocağı, kitapevi gibi küçük ticari üniteler olduğu takdir de vatandaşlar hem gündüz hem de gece yaşayacak. Yaşayan meydan dediğimiz konseptte budur. TOKİ, toplamda 135 bin metrekare inşaat alanı talep ediyordu. 135 bin metrekareden 30 bin metrekare inşaat alanına düşürmüş durumdayız.” Sözleri ile savundu.

Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak 2.Ayı Birleşim Toplantısında gündemin 29.maddesinde yer alan Kamil Ocak Stadyumu’nun alanına ilişkin meydan+ ticaret+konut+turizm alanı imar değişikliği gündeme geldi. İlgili maddeye ilişkin söz alan Meclis Üyesi Mehmet Sucu, “Gündeme gelen maddeyle  öğrendiklerim karşısında yüreğim sızladı.2014 Yerel Seçimlerinde Fatma Şahin, Kamil Ocak Stadyumu’nun yeriyle ilgili bize bir sözü vardı. Maliye, Valilik, Stadyum, Kapalı Spor Salonunu ve Demokrasi Meydanı’nı içine alan devasa bir meydan yapılacağına dair bir sözü vardı. Bu söz seçim beyannamesinde de vardı ve halka dağıtıldı. Bu plan değişikliği seçildikten bir yıl sonra bu kentte günlerce tartışıldı. STK’lar bu işlemin yapılıp yapılamayacağı konusunda konuşuldu. Bu planın TOKİ tarafından yapılabileceğini söylediniz.”

“NEFES ALAMAYACAĞIZ”

“TOKİ planı yaparak bize gönderdi, Büyükşehir Belediyesi olarak bizim bir santimetre dahi müdahalemiz olamaz. Bunu biliyorum ama bu planı yapan Ankara’daki zatlara seslenmek istiyorum: Gelin bu kentin halini görün! Bu kent ne halde siz biliyor musunuz? Burada 44 bin metrekare Stadyum yerini siz 10 bin metrekare meydan bırakıyorsunuz, 34 bin metrekare ticaret+konut alanı yapıyorsunuz. Zaten bitmiş olan kent trafiği yapılacak olan planla inanın nefes alamayacağız, yürüyemeyeceğiz. Şehir planı bitmiş durumda, bu yoğunluğu kent kaldıramaz durumda. 34 bin metrekare bir inşaat alanı geliyor buraya. Kamil Ocak Stadyumu’nun yerine yapılan planla biz bu kenti bitiriyoruz. CHP olarak, biz gündem maddeleri okunurken çoğu maddeye ret oyu kullandık. Bu ret oyu kullandığımız maddeler, geçmişte ret oyu kullandığımız mahkemeden dönüp gelen maddeler, çoğu burada iptal oluyor. Bu plan yarın çıktığında başta biz olmak üzere STK’lar, bu kent olarak planı bozdurtacağız. Kente bu planı getirmeyeceğiz, biz buna karşı duracağız; keşke sizde bu plana karşı çıksaydınız. Biz buranın geniş bir kent meydanı olarak yapılmasını talep ediyoruz. Yapılan plan kente cinayettir” diye konuştu.

“135 BİN METREKARE İNŞAAT ALANINI 30 BİN METREKAREYE DÜŞÜRDÜK”

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Belediye Başkanvekili Osman Toprak, “Hepimiz Gaziantep’te yaşıyoruz ve Gaziantep’i en az sizin kadar seviyoruz. 2014 yılı öncesinde mevcut stadyumun karşılığında mülkiyetin TOKİ’ye geçmesi karşılığında Gaziantep’e yeni bir stadyum kazandırıldı. 120 milyon lira değerinde. Bunun karşılığında TOKİ, eski stadyumun yerini kendi mülkiyetine geçirdi. O dönemlerde TOKİ’nin önerisi; stadyumun bulunduğu alanın neredeyse tamamına ticaret ve konut alanlarıyla doldurmak, toplamda da 135 bin metrekare inşaat alanı talep ediyordu. 135 bin metrekareden 30 bin metrekare inşaat alanına düşürmüş durumdayız. Bunun yanında da meydan metrajıyla alakalı Sayın Sucu net bilgilerle konuşulabilirdi. Biz vermiş olduğumuz sözün arkasındayız.”

“DEMOKRASİ MEYDANININ 2 KATI BÜYÜKLÜKTE GAZİANTEP’E MEYDAN KAZANDIRIYORUZ”

“Eski vergi dairesinin olduğu bina da Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılacak. Meydana katılacak toplamda 25 bin metrekarelik yeni bir meydan kavuşacak. Demokrasi Meydanı 12 bin metrekare, 8 bin metrekare sert zemin, etrafındaki yeşil aks ile birlikte 12 bin metrekare. Demokrasi Meydanı’nın iki katı büyüklüğünde meydana Gaziantep kavuşmuş olacak. İçinde hiçbir şeyin olmaması meydanları yaşatmıyor. Demokrasi Meydanı yaşamıyor, neden; çünkü etrafında ticari üniteler yok.  Kafe, çay ocağı, kitapevi gibi küçük ticari üniteler olduğu takdir de vatandaşlar hem gündüz hem de gece yaşayacak. Yaşayan meydan dediğimiz konseptte budur. 30 bin metrekareye düşürdük, TOKİ’nin bize göndermiş olduğu ödevde de daraltma yaptık. Şuanda yaptığımız planda şehri rahatsız etmeyecek, şehrin sulüetini bozmayacak, bir plan teklifi komisyondan geçti. Gaziantep’e demokrasi meydanının 2 katı büyüklüğünde meydan kazandıracağız. Meydanın bu hale gelmesinde Büyükşehir Belediye Başkanımızın gayretleriyle olmuştur” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından gündem maddesi CHP Grubunun ret oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi.

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı