Haber Detayı
09 Kasım 2018 - Cuma 18:43
 
Metruk yapılar yıkılacak mı?
Gündem Haberi
Metruk yapılar yıkılacak mı?

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, 81 İl valilerine, kaymakam ve belediye başkanlarına metruk evlerin yıkılması noktasında çağrıda bulundu. Bakan Soylu, “Metruk binalar sadece uyuşturucuyla alakalı değil, aynı zamanda şehrin asayiş ve güvenliği açısından da büyük tehlike saçmaktadır. Metruk binaların derhal yıkılması ve gereğinin yapılması bizim genelgelerimizle desteklenen bir süreçtir” ifadelerine yer verdi. Bakan Soylu’nun açıklamalarının ardından gözler Gaziantep genelinde bulunan metruk yapılara çevrildi. Kentte bulunan metruk yapıların Bakan Soylu’nun açıklamalarının ardından yıkılıp yıkılmayacakları merak konusu oluyor.

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, Adana Valiliğinde düzenlenen Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, uyuşturucunun en önemli dağıtım ve kullanım yeri olan metruk binalara karşı belediye başkanı, kaymakam ve valilere şu uyarıda bulunarak, “Bu metruk binalar ya ehlileştirilmelidir veyahut da bir gece ansızın bu binalar yıkılmalıdır. Sağına soluna hiç bakmadan. Bu konuda kanun, kural da dinlemeyin. Bu metruk binalar sadece uyuşturucuyla alakalı değil, aynı zamanda şehrin asayiş ve güvenliği açısından da büyük tehlike saçmaktadır. Bunu adım adım 'Onun kararı, bunun değerlendirmesi' demeden, bu süreç beklersek orada uyuşturucu satılmaya devam eder. Onun için bu metruk binaların derhal yıkılması ve gereğinin yapılması bizim genelgelerimizle desteklenen bir süreçtir” açıklamalarında bulundu.

MADDE BAĞIMLILARI VE HIRSIZLARIN MESKENİ OLDULAR

Bakan Soylu’nun açıklamalarının ardından gözler Gaziantep’te bulunan metruk binalara çevrildi. Kent genelinde mahallelerde yer alan metruk evlerin hırsızlar ve madde bağımlısı gençler tarafından kullanıldığı biliniyor. Kentin eski yerleşim yerlerinde ve kentsel dönüşüm çalışmalarının sürdürüldüğü mahallelerinde bulunan metruk binaların Bakan Soylu’nun açıklamalarının ardından yıkılıp yıkılmayacağı merak konusu oldu.

ESKİ İPLİK FABRİKASI ATIL VAZİYETTE

Tepebaşı Mahallesi sınırları içerisinde yer alan ve yıllardır atıl vaziyette bulunan Eski İplik  Fabrikası’nda madde bağımlısı gençlerin neden olduğu sorunlar yaşanıyor. İplik fabrikasını barınak olarak kullanan gençler, burada konaklıyor, zaman zaman madde kullanıyorlar. Tepebaşı mahallesi sakinleri, madde bağımlısı gençleri zaman zaman fabrikaya girerken gördüklerini ifade ederek, fabrikanın atıl durumundan kurtarılması gerektiğini savundular. Fabrika çevresinde yaşanan sıkıntıların restorasyon yapılarak ya da bina yıkılarak giderebileceği dile getiriliyor.

ŞEKEROĞLU MAHALLESİ’NDE METRUK YAPI TEHLİKE SAÇIYOR

Eski yerleşim yerleri arasında yer alan Şekeroğlu Mahallesi’nde bulunan metruk yapılar vatandaşların sıkıntılı dönemler yaşamasına neden oluyor. Mahallede bulunan 3 ve 13 numaralarda bulunan metruk yapılar nedeniyle mahalle sakinleri zor günler geçiriyorlar. Mahalle sakinleri, tarihi öneme sahip olan ve şahıs mülkü olan Çubukçu sokak 3 numarada bulunan evin hırsızlar ve madde bağımlısı gençlerin meskeni haline gelmesi nedeniyle tedirgin olduklarını ifade ettiler.

METRUK YAPILAR YIKILMALI

Karşıyaka Bölgesi’nde yer alan Hürriyet Mahallesi’nde kentsel dönüşüm nedeniyle boş kalan evler nedeniyle yaşanan sorunlar sürüyor. Boş kalan evleri kullanan hırsızlar, diğer evlerde hırsızlık yaparken, madde bağımlıları boş kalan evlerde madde kullanıyor. Mahallede eskiye oranla metruk evlerin sayısının azalması ile birlikte sorunlar azalırken, 11 yıldır süregelen kentsel dönüşüm çalışmaları nedeniyle sorunun bitmediği belirtiliyor. Mahalle sakinleri, kentsel dönüşüm çalışmaları nedeniyle boşaltılan metruk yapıların yıkılması gerektiğini ifade ettiler.

MAHALLE SAKİNLERİ TEDİRGİN

Şahinbey Bölgesi’nde yer alan Bekirbey Mahallesi’nde kentsel dönüşüm çalışmaları nedeniyle boşaltılan evler madde bağımlıları tarafından mesken edildi. Mahallede metruk evlerin hırsızlar ve madde bağımlıları tarafından kullanılması, mahallede korkuya neden oluyor. Mahallede yer alan metruk yapıların insanların güvenliği açısından tehlikeli olduğunu belirten mahalle sakinleri, yıkımların tamamlanması gerektiğini belirtiler.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı