Haber Detayı
09 Şubat 2018 - Cuma 15:28
 
“Meslek örgütlerinin yanındayız”
Gündem Haberi
“Meslek örgütlerinin yanındayız”

Meslek birliklerinin yapılarının değiştirilmesi ve isimlerindeki “Türk” ve “Türkiye” ifadelerinin kaldırılması tartışmalarına ilişkin olarak yazılı açıklamada bulunan Vatan Partisi Gaziantep İl Başkanı Lütfi Günnur Ünverdi, “Bu süreçte bizler, meslek kuruluşlarımızın sonuna kadar yanındayız” diye konuştu.

Vatan Partisi Gaziantep İl Başkanı Lütfi Günnur Ünverdi, meslek birliklerinin yapılarının değiştirilmesi ve isimlerindeki “Türk” ve “Türkiye” ifadelerinin kaldırılması tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Ünverdi açıklamasında, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün gazetecilerin sorularını yanıtlarken meslek kuruluşlarına ilişkin son derece vahim ve devlet adamı ciddiyetiyle bağdaşmayan yanıtlar vermiştir. Sayın Cumhurbaşkanı, öncelikle meslek kuruluşlarının isimlerinde yer alan “Türk, Türkiye” gibi ifadelerin “bakanlar kurulu” kararıyla kaldırılacağını, ardından da bu kuruluşların yapılarının değiştirileceğini ve herkesin istediği gibi birlikler oluşturabileceğini belirtti. Millet Mehmetçiğin etrafında kenetlenmiş, Afrin’de ve giderek bütün Suriye’nin kuzeyinde ABD ve onun piyonu olan PKK/PYD ile savaşırken, milleti birleştirme sorumluluğunda olması beklenen Cumhurbaşkanı, meslek sahiplerini bile bölecek açıklamalar yapmaktadır. Devlet aklı ve ciddiyeti ile bağdaşmayan açıklamalardır bunlar.”

“TÜRK VE TÜRKİYE İSİMLERİ KANUNLA VERİLİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eksik bilgilendirildiğini ifade eden Ünverdi, “Sayın Erdoğan’ın ve hükümetinin meslek kuruluşları konusunda bilgisiz olduğu anlaşılmaktadır. Erdoğan’ın yanında kendisine doğruyu söyleyecek bir kişinin bile bulunmadığı görülmektedir.  Etrafında böyle kişiler olsa “Türk” ya da “Türkiye” gibi isimlerin meslek kuruluşlarına bakanlar kurulu kararıyla değil, kanunla verildiğini Cumhurbaşkanına söylerlerdi.”

“Meslek örgütlenmesinin kökleri Türk tarihinin derinliklerindedir. Örgütlü olmak, toplumsal yapımızın en önemli özelliklerinden biridir. Özellikle meslek sahiplerinin örgütlülüğü milletin, devletin ve demokrasinin güvencesidir. Milyonlarca avukat, doktor, mühendis, mimar, şehir plancısı, eczacı, diş hekimi, esnaf, sanatkâr, veteriner hekim, muhasebeci, sanayici, tüccar, ziraatçı ve her türlü meslek erbabı, dini ve siyasi inancına, kökenine ve gelir durumuna bakılmaksızın birlik halinde olmalıdır.  “Türk” ve “Türkiye” bu birliğin temelidir. Vatan Partisi olarak, bütün kamu kuruluşu niteliğindeki meslek kuruluşlarımızı birleşerek birlikte mücadeleye çağırıyoruz. Bu süreçte bizler, meslek kuruluşlarımızın sonuna kadar yanındayız” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı