Haber Detayı
15 Nisan 2018 - Pazar 19:47
 
Mesleğime dokunma…
Öğretmenler, meydana indi…
Gündem Haberi
Mesleğime dokunma…

Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi üyeleri Yeşilsu’da bir araya gelerek, performans sınavına, rotasyon uygulamasına ve liselere girişte uygulanacak olan LGS sistemine ilişkin basın açıklamasında bulunarak tepki gösterdiler. Liselere girişte kaosun devam ettiğini belirten öğretmenler, “Performansa, Sınava Hayır diyoruz.”dediler.

Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi üyeleri Yeşilsu’da bir araya gelerek, performans sınavına, rotasyon uygulamasına ve liselere girişte uygulanacak olan LGS sistemine ilişkin basın açıklamasında bulunarak tepki gösterdiler. Basın açıklamasında bulunan Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez, “. OHAL uygulamaları, günlük yaşamımızı, eğitimi, kamusal alanı, çalışma yaşamımızı etkilemektedir. Müfredattaki değişim, TEOG ve LYS ‘nin kaldırılması, rehber öğretmenlerin mesleki yapısının değiştirilmesi, performans, sözleşmeli ve mülakatla atamalar, ücretli çalışma OHAL gerekçesiyle yaygınlaştırılmaktadır.”

Basın açıklamasına Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez, DİSK Gaziantep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, HDP Gaziantep İl Eş Başkanı Müslüm Kılıç ve Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi üyeleri katıldı. Basın açıklamasında bulunan Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez, “MEB, velinin, öğrencinin, öğretmenin, eğitim çalışanlarının görüş, önerilerini almadan her gün yeni uygulamalar ile eğitimde belirsizlik, tedirginlik, kaygıyı süreklileştirmektedir. MEB’in öğretmene performans, sınav, rotasyon dayatmasının, öğretmenlerdeki moral motivasyon, çalışma şevki güven, verimliliği şimdiden olumsuz etkilediğini görüyoruz.  Gelecek nesillerin hayallerine, umutlarına umut olan, sesi olan öğretmene  “Öğretmen Performans Değerlendirme ve Aday Öğretmenlik İş ve İşlemleri Yönetmeliği” MEB tarafından uygulanacağı öğrenci, veli, öğretmen ve sendikaların, eğitim uzmanlarının eleştiri ve tepkilerine rağmen uygulanacağı belirtiliyor.”

“UYGULAMA YENİ SORUNLAR YARATACAK”

“MEB tarafından yayınlanan “Öğretmen Performans Değerlendirme ve Aday Öğretmenlik İş ve İşlemleri Yönetmeliği” taslağı, öğretmenlik mesleğinin statüsü ve öğretmenlik mesleğinin toplumsal algısında derin ve telafisi mümkün olmayan olumsuz sonuçlar yaratacaktır. Performans değerlendirme sisteminin iş güvencemizi ortadan kaldıracağı, öğretmenin öğrenci ve veli ile olan ilişkilerini ise müşteri memnuniyeti düzlemine taşıyacağı bilinmektedir. Bu yönetmeliğin, öğretmenlerin mesleki yeterliliklerinin gelişmesine katkı sunmak yerine iş barışının bozulması, mesleki dayanışmanın zayıflaması, okul ortamında öğretmenlik mesleğinin toplumsal rolü ve değerinde aşınma yaratması gibi pek çok yeni sorun ve sonuç yaratacağı kesindir.”

“MESLEĞİME DOKUNMA”

“ Performans ve öğretmenlerin zorunlu olarak her dört yılda bir girmek zorunda bırakılacağı sınavın bizlere dayatılması; MEB’nın eğitim alanında yaşanan sorunlara çözüm üretmek yerine var olan sorunları çoğaltıp gerçek sorunları çözme niyeti ve iradesine sahip olmamasının sonucudur. Öğretmenliğe yeni adım atmış, bu mesleğe yıllarını vermiş ya da emekliliğine az kalmış öğretmenler olarak; sözleşmeli, kadrolu veya ücretli olarak çalışan bizler Performansa, Sınava Hayır Diyoruz; Söz konusu yönetmelik taslağının hemen geri çekilmesini talep ediyoruz. Performans sisteminin sadece performans denetimi olmadığını çok iyi biliyoruz. Bu uygulamanın hepimizin haklarını geri dönülemeyecek şekilde olumsuz etkileyeceğini söylüyoruz. Yarın çok geç olmadan, bugünden başlayarak sizleri iş güvencesi hakkımıza sahip çıkmaya, emeğimizi sahiplenmeye, haklarımızı geliştirmeye ve 1 Mart'ta imza kampanyası ile başlattığımız 'Mesleğime Dokunma!' kampanyamıza ve iş  erlerinde yürüttüğümüz çalışmalarımıza destek olmaya çağırıyoruz.”

“TEOG KALKTI LİSELERE GİRİŞTE KAOS SÜRÜYOR!”

“Milli Eğitim Bakanlığı, bu eğitim öğretim yılının başında TEOG'u kaldırdığını açıklamış, nitelikli okulların da sınavla öğrenci alacağı belirtmişti. Yeni sistemde, sınava girmeyen öğrenciler de adrese dayalı bir şekilde ‘evine yakın' okullara yerleştirilecekti. Ancak öğrencilerin büyük bir kısmı sınava hazırlanmaya devam etti. Lise geçiş sınavı için belirsizlikler de sürdü. En büyük belirsizlik de öğrencilerin hazırlandığı okulların listesinin belli olmamasıydı. Nihayet  MEB, sınavla öğrenci alacak okul listesini açıkladı. MEB’in açıkladığı sınavla öğrenci alacak okul listesinde 32 ilde Anadolu lisesi tercihi bulunmuyor. Bir başka deyişle, sınava giren öğrenciler, 32 ilde Anadolu lisesi tercihi yapamayacak. Yüzde 10'luk dilimde meslekleştirme var. Listedeki imam hatipleştirme bizi yanıltmadı ancak meslek lisesi sayısı düşündüğümüzden de yüksek çıktı. Ciddi meslek ve imam hatipleştirme yapılıyor. Fiilen çocukların istediği okula gitme konusu ortadan kalkmış durumda. Öğrenci değil, okul esaslı yerleştirme söz konusu.  Her çocuğun parasız, nitelikli eğitim hakkı vardır. Eğitimi Nitelikli ve niteliksiz diye ayıran bu yasaya karşı, Eğitim Sen başından beri kamusal, bilimsel eğitimden yana olan tutumunda ısrar etmektedir. TEOG yerine getirilen Ortaöğretime Geçiş Sistemi Yönetmelik ve Yönergesi’ne karşı Eğitim Sen olarak Danıştay’da itiraz davası açtık. Eğitimdeki yanlış uygulamalara karşı hukuki ve demokratik mücadelemiz sürecek.”

“ROSTASYON GERİ ÇEKİLMELİ”

“Öğretmeni yerinden, yurdundan, okulundan, çevresinden, düzeninden ve öğrencilerinden eden öğretmene ROTASYON yeniden gündemde. Rotasyon ile isteği, talebi, arzusu ve planlaması dışında öğretmenler zorunlu olarak başka okullara gönderilmiş olacaklar. Biz biliyoruz ki, eğitim sadece okulda dört duvar arası değildir. Eğitim öğrenciyi, çevreyi, aileyi, sorunları, çocukların gelişimini tanımak ve bilmektir, tüm unsurları eğitim süreçlerine dahil etmektir. Eğitim bütünlük ve devamlılıktır. Okulunda sekiz yılını dolduran öğretmenlerin gidecek. Yönetmeliğe göre, bu okullarda sekiz yılını dolduran başka okullara gitmek zorunda. Böylece bu okullar velilerin beklentilerini karşılayamayacak. Çünkü var olan kadrolar değişecek. Eğitime, öğrenciye, veliye, geleceğimize katkısı olmayan ROTASYON derhal geri çekilmelidir.”

“OHAL UYGULAMALARI ETKİLİYOR”

“Öğretmeni, veliyi, öğrenciyi, toplumun geleceğini etkileyen eğitimdeki politikalar OHAL sürecinde süratle hayata geçirilmektedir. OHAL uygulamaları, günlük yaşamımızı, eğitimi, kamusal alanı, çalışma yaşamımızı etkilemektedir. Müfredattaki değişim, TEOG ve LYS ‘nin kaldırılması, rehber öğretmenlerin mesleki yapısının değiştirilmesi, performans, sözleşmeli ve mülakatla atamalar, ücretli çalışma OHAL gerekçesiyle yaygınlaştırılmaktadır” diyerek sözlerini noktaladı.

M.TÜRKMEN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı