Haber Detayı
10 Ekim 2018 - Çarşamba 16:06
 
Meme Kanseri Öldürmez, İhmal Öldürür!
Sağlık Haberi
Meme Kanseri Öldürmez, İhmal Öldürür!

Özel Deva Hastanesi Genel Cerrahi bölümü’nden Op. Dr. Anıl Özmutlu, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlarda en sık görülen kanser türü olan Meme Kanseri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Meme kanseri riskini en aza indirmek için hastalığa neden olan değiştirilebilir risk faktörlerinin ortadan kaldırılması gerektiğini anlatan Özmutlu, “Hormonlu gıdalardan ve özellikle yağlı yiyeceklerden uzak durmak, ilk doğumu 25 yaşından önce yapmak ve emzirmeye özen göstermek, alkol ve sigara kullanmamak meme kanseri riskini azaltan önemli faktörlerdir.” Dedi.

“Meme kanseri tamamen tedavi edilebiliyor”

Günümüzde meme kanseri vakalarının artmakla birlikte tedavideki önemli gelişmelerin de yaşam süresini arttırdığına dikkat çeken Özmutlu, “Erken dönemde teşhis edilen meme kanseri vakaları, günümüzde tamamen tedavi edilebilmekte ve hasta kanserden kurtulmaktadır. Kanser tanısı konulan hastalar; sosyal yaşamdan kopmamaları, morallerini yüksek tutmaları ve tedavi sürecinde yaşanabilecek sıkıntıları en aza indirecek önlemler açısından bilgilendirilmelidir. Hastaların günlük yaşamlarına devam etmelerini sağlamak, tedavi sürecinin olumlu sonuçlanması için oldukça önemlidir” diye konuştu.

“Erken teşhis için, meme kanseri taraması yaptırın”

Meme kanseri tedavisinde erken teşhis esastır; çünkü hastalığın erken evrelerinde tedavilerin başarı şansı oldukça yüksektir. Bunun için 20 yaşından sonra 3 yılda bir doktor kontrolü yapılmaya başlanmalıdır. 40 yaşından sonra ise yıllık doktor muayenesi ve yıllık mamografi tetkiki mutlaka yapılmalıdır. Mamografi çekilmesi meme kanserinin erken evrede yakalanmasını sağlar. Yıllık olarak yapılması ile aşırı radyasyona maruz kalınmaz. Mamografi çekimi sırasında memeye uygulanan sıkıştırma işlemi de kanser gelişmesine yol açmamaktadır.

Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

•             Memede ya da koltuk altında ele gelen kitle, sertlik veya şişlik

•             Meme başından akıntı, kanlı ya da şeffaf renkli

•             Meme başında içe doğru çekilme, çökme ya da şekil bozukluğu

•             Meme başı derisinde değişiklikler; soyulma, kabuklanma gibi

•             Meme cildinde yara ya da kızarıklık

•             Meme cildinde ödem, şişlik ve içe doğru çekintiler olması

•             Memede büyüme, şekil bozukluğu veya asimetri ya da renginde değişiklik (kızarıklık vs.)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı