Haber Detayı
23 Kasım 2015 - Pazartesi 16:55
 
Medicalpark’tan etkili iletişim semineri
Sağlık Haberi
Medicalpark’tan etkili iletişim semineri

Medical Park Gaziantep Hastanesi tarafından Kavaklık Rotary Kulübü üyelerine "Etkili İletişim" semineri verdi.

Gaziantep Kavaklık Rotary Kulübü Dönem Başkanı Ecz. Zülal Pınar’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıda, Uzman Klinik Psikolog Elçin Külahçıoğlu katılımcılara "Etkili İletişim" hakkında önemli bilgiler verdi.

Uzm. Psk. Elçin Külahçıoğlu, iletişimin gönderici ve alıcı arasındaki duygu, düşünce, davranış ve bilgi alışverişi olduğunu dile getirdi. Katılımcılara hem aile içi hem de iş ve sosyal hayatlarında kullanabilecekleri iletişim yöntemlerini 5 ana başlık altında anlattı.

İletişimin ana maddesi etkin dinleme olduğu, kişiler arası bu süreçte Tv ve telefon gibi dikkat dağıtıcılardan uzak durması, eleştiri ve övgü dengesini kurabilmesi, kod tekniği diye adlandırılan kabul, onay ve değer öğelerini kullanabilmesi, kişinin ilgi görme ihtiyacını karşılandığı takdirde iletişim kolaylaştığı belirtildi.

Elçin Külahçıoğlu, uzun süreli evliliklerde ve iş ortaklıklarında sık karşılaşılan bir düşünce hatası olan zihin okumanın (karşı tarafın ne söyleyeceğini bildiğini düşünme) etkin dinlemeyi zamanla azalttığından iletişimi zorlaştırdığını dile getirerek, katılımcıların soruları yanıtladı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı