Haber Detayı
23 Ocak 2018 - Salı 15:46
 
“Meclisten geçerse, eylem başlatacağız”
Siyaset Haberi
“Meclisten geçerse, eylem başlatacağız”

CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, İl Yöneticileri ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, basın mensupları ile bir araya geldi. Kamil Ocak Stadyumu’nun yeriyle ilgili olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Büyükşehir Belediye Meclisinde geçen kararı tekrar görüşülmek üzere meclise gönderdiğini hatırlatan Sucu, “Kararın meclisten yeniden geçmesi halinde eylem başlatacağız” diye konuştu.

CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, basın mensupları ile bir araya gelerek gündeme ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıya CHP İl Başkanı Hayri Sucu, İl Yöneticileri, Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri Mehmet Sucu, Hasan Türk ve Mahmut Demirel ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Kent gündemi ve Afrin’de Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından sürdürülen operasyonlara ilişkin değerlendirmede bulunan CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, “Bugüne iki şehit haberi ile uyandık. Afrin’de sürdürülen operasyonda Piyade Ast Subay Üst Çavuş Musa Özaslan ve  Ağrı’da metan gazında zehirlenen Jandarma Uzman Çavuş Yılmaz Özden şehit oldu. Ailelerine sabır diliyorum. Zeytin Dalı, barışın simgesidir. TSK tafrafından Suriye’nin Kuzeyinde yürütülen harekata Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da belirttiği gibi; desteğimiz tamdır. Zeytin Dalı Harekatı,  sınır güvenliğimizin sağlanması ve sınırlarımızın terör unsurlarından temizlenmesi ülkemizin huzuru açısından önem taşımaktadır. Ülkemizin milli güvenliği ve çıkarları her şeyin üzerindedir. Suriye’deki genel stratejimiz, terör örgütü ile mücadelenin yanı sıra, Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğünü sağlayacak siyasi çözüme odaklanmak olmalıdır. Bu strateji bölge barışı için kalıcı çözüm olacaktır. Türkiye’nin ABD, Irak, Rusya ve Suriye tüm taraflarla görüşmesi ve bu çerçevede barışa katkı sağlaması önemlidir. Şanlı Ordumuzun başlattığı Zeytin Dalı Operasyonun en kısa sürede hedefine ulaşıp; Mehmetçiklerimizin burnu dahi kanamadan ülkemize dönmesi en büyük arzumuzdur.”

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNE GERİ GÖNDERİLDİ”

Kamil Ocak Stadyumu’nun yerine ilişkin konuşmasını sürdüren Sucu, “12.01.2018 tarihinde yapılan Büyükşehir Meclis Toplantısında görüşülen Kamil Ocak Stadyumu Plan Tadilatı, CHP Meclis Grubunun yoğun muhalefeti ve ret oylarına karşılık, AKP ve MHP Gruplarının evet oylarıyla Büyükşehir Meclisinde onaylanmıştır. 2014 Yerel Seçimlerinde, partimizin seçim beyannamesinde belirttiğimiz üzere Kamil Ocak Stadyumu ve çevresini meydan yapmak için söz vermiştik. Halkımız ilimizi yönetme görevini AKP’ye vermiştir. Bize ise denetleme görevi vermiştir.  Bugün geldiğimiz noktada Kamil Ocak Stadyumu ve çevresi için TOKİ tarafından yapılan ve Büyükşehir Belediye Meclisine onaya gönderilen imar planı, 34 bin metrekare alanın ticari+konut alanına dönüştürülmek üzere imara açılmıştır. Bu plan bölgemize müthiş bir yoğunluk getirecektir. Zaten keşmekeş olan şehir trafiği, yapılan yanlış plan tadilatı ile içinden çıkılmaz bir hale gelecektir. Plan tadilatından sonra başta partimiz olmak üzere, kentin STK’lar, kent gönüllüleri bu plan tadilatına karşı olduklarını beyan etmişlerdir.  TOKİ’nin yaptığı ve Büyükşehir Belediye Meclisine sunulan yanlış imar planı, Belediye Başkanı tarafından Belediye Meclisine iade edilmiştir. Yanlış olan imar planının gözden geçirilerek, STK’ları, dernekleri ve kenti de dikkate alarak, 2014 yılında seçim beyannamesinde söz verilen Kamil Ocak Stadyumu kent meydanı olarak tahsis edip, Gaziantep’e yakışır bir meydana yapılmasını öneriyoruz. Bu konunun takipçisi olacağımızı duyuruyoruz” diye konuştu.

“PARTİ MECLİSİ İÇİN ADAY OLAN ARKADAŞLARIMIZ VAR”

Basın açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sucu, “Gaziantep’ten CHP Parti Meclisine aday olan arkadaşlarımız var. İsmini duyurmayan arkadaşlarımızda var, biz bunları biliyoruz. Gönül ister ki Gaziantep’ten tek aday çıkarabilsek, böylelikle elimiz daha güçlü olacak. Fakat bunu sağlamak zor gibi geliyor, aday arkadaşlarımıza sayıyı teke düşürün dedik, aday arkadaşlarımızda buna sıcak bakmadılar. Biz aday olan tüm arkadaşlarımıza eşit mesafede duracağız. Gaziantep olarak 24 Kurultay Delegemiz var, aday olan tüm arkadaşlarımıza destek vereceğiz.”

“ÇAMUR ATMAYA GEREK YOK”

CHP’nin etkin muhalefet yapmadığına ilişkin eleştirilerin sorulması üzerine konuşan Sucu, “Biz bazı şeyleri yapıyoruz ama bunların büyük kısmı basına yansımıyor. Söylenecek ne varsa, bunu söyleriz; kimseden bir çekincemiz ve korkumuz yoktur. Ülkemiz için ne yanlışsa biz CHP Gaziantep İl Başkanlığı olarak, her yerde söyleyebiliriz. Bu memleketin aydınlığı için her şeyi yaparız. 2014 yılından bu yana CHP’nin seçim bildirgesinde  de Kamil Ocak Stadyumu’nun yerinin meydan olması vardı. Biz eğer Belediye Seçimlerini kazanmış olsaydık, burayı meydan yapardık. AKP Meclis üyeleri, tüm belediye başkanları, STK’lar ve Siyasi Parti temsilcileri de burasının meydan olmasını istiyor. Ancak burada çok büyük bir güç var, TOKİ var. Bunu aşamıyorlar, aşılmadığı takdirde sorun çözülemeyecek. Burası Gaziantep’in Akciğeri, buraya konut ve ticari alanlar yapılmamalı. Dünyanın en büyük meydanı olmalı. Kimsenin bize, muhalefet yapamıyorlar, diye çamur atmasına gerek yok. Gereken yerde eylemi de yaparız, söylemi de.”

“STADYUMUN YERİ İLE İLGİLİ BİZİM FİKRİMİZ ALINMADI”

Kamil Ocak Stadyumu’nun yeriyle ilgili CHP İl Başkanlığından fikir alınıp alınmadığına dair soruya cevap veren Sucu, “Bize kimse gelip fikrimizi sormadı. Doğru yapılan her şeyin yanındayız ama yanlış yapılanların karşısında duracağız. Size namus sözü veriyoruz. Yarın bizim çocuklarımız bize beddua edecekler. Belediyeden bize gelip fikrimizi soran olmadı, mecliste 5 tane üye arkadaşımız var. 55 meclis üyesine karşın, 5 meclis üyemiz ile mücadele veriyoruz. Yapabildiğimiz tek şey ret oyu verebilmek. Bu şehirde yalnızca Mimarlar ve Mühendisler Odaları mı var? 300’e yakın STK var, bunlar sesini çıkarıyor mu? CHP’den başka bir siyasi parti sesini çıkarabiliyor mu? Kamil Ocak Stadyumu bizim babamızın malı değil! Orası Gazianteplilere ait. Onun için biz bu plana karşıyız. İsteriz ki Belediye Başkanımız, tüm siyasi partileri, STK’ları bir araya toplasın bize bilgi versin. Randevu alarak bu konuyu Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile görüşeceğiz.”

“YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARLARI UYGULANMIYOR”

Kamil Ocak Stadyumu’nun yeriyle ilgili olarak konuşmasını sürdüren Sucu, “Kamil Ocak Stadyumu’nun yerine ilişkin bir imza kampanyası başlatabiliriz. Aferin’de ki harekattan dolayı bunu yapmamız doğru olmaz. Kamil Ocak Stadyumu’nun yeriyle ile ilgili plan şuanda meclise iade edildi. Bu karar mecliste tekrar onaylanırsa; daha şiddetli tepki vereceğiz. Meclis kararına karşı dava açtığımız da ne yazık ki yürütmeyi durdurma kararları dikkate alınmıyor. Bu konuda yüzlerce emsal dava var. Buna rağmen biz dava da açacağız, eylem de yapacağız. Burada STK’lara sesleniyorum: Gelin bizimle birlikte Kamil Ocak Stadyumu’nun ‘Yaşayan Meydan’ olması için birlikte çalışalım.” 

“AYLIK BASIN TOPLANTILARI DÜZENLEYECEĞİZ”

İl Başkanlığı olarak aylık basın toplantıları düzenleyeceklerini ifade eden Sucu, “İl Yönetimi olarak karar aldık, mecliste alınan kararları periyodik olarak düzenleyeceğimiz basın toplantıları ile gündeme taşıyacağız. Belediye Meclislerinden çıkan kararları ve diğer sorunları yapacağımız toplantıları konuşacağız. Öte yandan geçtiğimiz gün Büyükşehir Belediyesinde Kamil Ocak Stadyumu’nun yeriyle ilgili toplantı yapıldı, bu toplantıya biz davet edilmedik. Neden davet edilmediğimizi soracağız” diye konuştu.

“MUHALEFET YAPIYOR GİBİ GÖRÜNENLERİN MECLİSTE NELER YAPTIĞINI GÖRÜYORUZ”

CHP’nin muhalefet yapmadığına dair eleştirilere tepki gösteren Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mehmet Sucu ise; “ Basın mensupları olarak bizi en yakından takip edenler sizlersiniz. Dört yıldan bu yana meclis üyesi arkadaşlarımız ile burada İl Başkanımızda, Belediye Meclisimizin Grup Başkanıdır. Büyükşehir Belediye Meclisine gelen gündem maddelerinin yüzde 60’na CHP Grubu olarak, ret oyu kullanırız. Bunlardan bir tanesi de Kamil Ocak Stadyumu’nun yeridir. Basına, ‘muhalefet yapıyoruz’ diyen partilerin meclis üyelerinin hallerini, Belediye Meclislerinde gelin görün! Muhalefeti aslında CHP yapıyor, bunu da İl Başkanımızdan aldığımız talimatla yapıyoruz. Kentin yararına ve zararına olan her şeyi tek tek mecliste dile getiriyoruz. Maalesef faşizan bir tutumla, 55’e 5 olan üye sayımız ile ne buna gücümüz yetiyor. Bizim aldığımız talimat kesinlikle aykırı bir durum değildir. İl Başkanımızdan aldığımız talimatla bu muhalefeti yaparız. Kesinlikle, ‘CHP Muhalefet yapmıyor’ eleştirilerine katılmıyoruz. Asıl muhalefet yapmayanlar, muhalefet yapıyoruz diye görünenlerdir. Onların meclis üyelerinin mecliste neler yaptıkları ortadadır. 5 yıldan bu yana meclislerde CHP Grubu dışına hiçbir parti grubunun konuşmaları olmamıştır. Yalnızca CHP burada muhalefet yapıyor.”

“BÜYÜKŞEHİRDEN ONAY OLMADAN TOKİ PLANI UYGULAYAMAZ”

Stadyum ile ilgili kararın uygulanabilmesi için Büyükşehir Belediyesi’nden onaylanması gerektiğini ifade eden Meclis üyesi Sucu, “TOKİ’nin planının mecliste onaylanması gerekiyor. TOKİ planı yaparak mecliste görüşülmek üzere gönderir, Büyükşehir Belediyesinden bu karar onanmak zorunda. TOKİ bu planın 25 binlik planını yapar, Büyükşehir Belediyesine gönderir, burada 5 binlik ve binlik planlar yapılır. TOKİ, planı yerel meclisten geçirmek zorunda. Şimdi plan meclise iade edildi. Biz bu planı inceleyeceğiz, askı süresindeki itirazlarımızı yapacağız, iptal için davalarımızı açacağız. Bunun için gerekli hazırlıklarımızı yaptık, plan askıya çıkmadığı için itiraz etme şansımız yok. Komisyon üyesi arkadaşlarımızla bunun takipçisi olacağız.”

“TOPLANTIYA BİZİM DE DAVET EDİLMEMİZ GEREKİRDİ”

Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Hasan Türk, “Stadyumun alanı CHP Grubunun sayesinde gündeme geldi. Fatma Hanım, maddeyi inceleyerek kararın yanlış olduğunun farkına vardı ve maddeyi meclise iade etti. Dün STK’lar ile yapılan toplantıya bizim de davet edilmemiz gerekirdi.”

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı